reklama

Zahradní lavice s novou lazurou

Dřevěná lavice po babičce stávala původně v kuchyni, babička si na ni stavěla kastroly, když vyvářela prádlo. Pak na dlouhou dobu zmizela do kůlny u chalupy. Když jsme ji při jarním úklidu našli, bylo nám ji líto nepoužít, takže celé léto jsme ji měli na zápraží. Lavice už byla dost vybledlá lety a střídání slunce a deště jí také moc neprospělo, rozhodli jsme se ji tedy zrenovovat ještě před tím, než zahradní nábytek uložíme na zimu. Bylo jasné, že především bude potřebovat nový nátěr barvou nebo lazurou, odolnou povětrnostním vlivům.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Renovace zahradní lavice není žádná velká práce

Lazura na dřevěný nábytek, například na zahradní lavice, který se používá v exteriéru, musí být odolná UV záření a dešti, životnost nátěru záleží na provedení i na správném výběru. Tato lazura je k dispozici bezbarvém provedení a v barevných odstínech borovice, stará borovice, světlý dub, dub, týk, mahagon, ořech, palisandr, eben, bříza, starošedá a stříbrná. Odstíny odolávají světlu a jsou i vzájemně mísitelné, takže pokud si nevyberete z nabídky, můžete si domíchat vlastní odstín. Bezbarvou lazurou můžete ředit barevné odstíny až do poměru 1:1, docílíte tím různé intenzity odstínu.

Postup renovace:

Lavice z borového dřeva, spojovaná bez lepidla jen na truhlářské spoje – čepy s klínkem a dlaby, je vybělená díky tomu, že stála i na dešti, ale místy je na povrchu dřeva vidět zašpinění. Než budeme povrch natírat, je potřeba jej důkladně obrousit. Lavici tedy nejdříve otřeme od nečistot a prachu. Povrch dřeva obrousíme, použijeme vibrační brusku nejprve s hrubým a pak jemnějším brusným papírem (hrubost 80, pak 120).

Povrch je potřeba důkladně obrousit
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Povrch je potřeba důkladně obrousit

Abychom se dostali ke všem spojům, lavici rozložíme. Je spojená na dlab a čep, klínek, kterým se čep zajistil, už je seschlý, takže rozložit šla snadno. Jednotlivé díly obrousíme ze všech stran, prach z broušení otřeme.

Lavici nejprve rozložíme
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Lavici nejprve rozložíme

Trnož lavice je zajištěná klíny, ty musíme vyklepnout pomocí kladívka podloženého odřezkem prkýnka. Protože klíny už jsou hodně zničené, vyrobíme nové. Podle starých je omalujeme a uřízneme.

Vyklepneme klíny, které zajišťují trnož
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vyklepneme klíny, které zajišťují trnož

Jednotlivé obroušené díly si rozložíme na latě položené na pracovních kozách nebo na stole a promícháme lazuru. Ještě než začneme natírat díly lavice, vyzkoušíme si odstín a konzistenci lazury na odřezku dřeva. Lazura musí být dobře rozmíchaná, aby nedělala fleky. Lazura má sytý výrazný odstín a při tom nechá krásně vyniknout kresbu dřeva.

Díly lavice natřeme
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Díly lavice natřeme

Dřevěné díly natřeme lazurou z obou stran, po 20 minutách setřeme suchým štětcem a necháme důkladně zaschnout. Další nátěr provedeme nejdříve po 8 hodinách. Lavici poskládáme zpátky a můžeme ji používat. Lavici poskládáme zpátky a můžeme ji používat.

Po zaschnutí nátěru lavici opět sesadíme
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Po zaschnutí nátěru lavici opět sesadíme

Pozor!

Lazura WIGODECOR DÜNNSCHICHTLASUR obsahuje ochranné látky proti plísni a modrání, je určena pouze pro venkovní použití a nesmí se používat na dřevo, které přichází do kontaktu s potravinami nebo krmivem nebo je určeno pro dlouhodobý pobyt lidí nebo zvířat (dětské zahradní domečky, stání pro koně, včelíny, boudy pro psy apod.).

Pro naši lavici z borovicového dřeva to bude určitě dobrá volba. Lazuru přináší na trh náš partner, firma Acolor.

Zdroj informací: autoři článku, GARLAND distributor, s.r.o.

Publikováno: 18. 4. 2024, Autor: Petra (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce