reklama

Dětský pokoj v nových barvách

Kamarádka Petra by jako každá správná máma chtěla pro svoje děti to nejlepší, a tak si jako letní překvapení připravila pro svého malého syna proměnu pokoje. Jednoduchou změnu dispozice typu: „Tuhle skříň posuneme, k ní koupíme jednu novou, tuhle knihovnu dáme sem a stůl támhle." V pokoji bydlí s malým Davidem i starší sestra Barunka. Ta s překvápkem pomáhala a část úklidu byla na ní.

i (Zdroj: Aura)
Malování pokoje zvládne opravdu každý

Proměny

S pořady o všemožných rekonstrukcích a proměnách bytů a interiéru se v poslední době roztrhl pytel. Kdo by nechtěl bydlet hezky a zajímavě? Skoro každý. Konečné, občas mnohasettisícové účtování nákladů všech zúčastněných odborníků, kteří umějí mnohé, ale draho, láká, ale málokoho. Kdo by chtěl proměnu jednoho pokoje splácet mnoho let? Já tedy určitě ne.

Malování – práce i zábava pro každého

Petra ráda zkouší všechno možné, proto mě nepřekvapilo, že se do malování rozhodla pustit sama. Původní bílé stěny byly zašlé, plné plakátů aut a akčních hrdinů. Vše působilo divoce a neuspořádaně. Její partner elektrikář jí pomohl posunout zásuvky a těžké skříně, na ostatní se těšila, že zvládne sama. Petra je od narození velký optimista, který se do všeho pouští s nakažlivým úsměvem. Na fotkách, kde můžete posoudit, jak nakonec proměna dopadla, je to nepřehlédnutelné.

Sama sobě architektem i malířem

Pořady o bydlení má Petra ráda, vkus i nápady má však vlastní a dělat nákladné a drahé úpravy nechce. „Ono občas stačí tak málo,“ říká. Stačí se posadit na zem, dát si kafe a popřemýšlet si o možné změně současného stavu. Na pomoc si můžeme vzít i metr a čtverečkovaný papír. Léto je na malování nejlepší čas. Nábytek jde vystěhovat na chodbu nebo před dům. Okna otevřít dokořán a vše rychle schne. A děti jsou venku, u babiček nebo na táboře.

Barvu je vhodné si nalít do vědra s otírací mřížkou na váleček. „Kocourů“ se bát nemusíte, barva je kryvá už při prvním nátěru a stopy válečku po uschnutí zmizí. Kolem topení a v prostorech, kam se s velkým válečkem nedostanete, použijte malý váleček nebo štětec.

Nejprve použijeme štětec zárohák – hodí se i v místech, kam se válečkem či štětkou nedostaneme
i (Zdroj: Aura)
Nejprve použijeme štětec zárohák – hodí se i v místech, kam se válečkem či štětkou nedostaneme

Barevně a při tom ne draho

„Šlo mi hlavně o rozsvícení celého pokoje barvami a o zvětšení úložného prostoru,“ říká Petra. Pokoj je barevně laděný přírodně a optimisticky. Sluníčko a tráva – žlutá a zelená, jdou ke skříním s borovými palubkovými dvířky. Stropy jsou čistě bílé, aby co nejvíce odrážely světlo. V pokoji tak bude i v zimních měsících příjemně a útulno.

Bílý strop vnese do pokoje světlo
i (Zdroj: Aura)
Bílý strop vnese do pokoje světlo

Kvalitní barva nemusí být drahá

Odstínů barev jsou ve vzornících stovky. A namíchat jde mnoho dalších, proto si vybere opravdu každý. Precizní „zaigelitování“ a zapáskování pokoje nám úklid po malování podstatně zjednoduší. Nechtěně ukápnutá barva nám tak nepoškodí gauč ani koberec. S drahými rekonstrukcemi má ale naše proměna přece jen něco společného – kvalitní výmalbu, která korunuje výsledek a může za největší vylepšení prostoru.

Nábytek a zem důkladně zakryjeme fólií
i (Zdroj: Aura)
Nábytek a zem důkladně zakryjeme fólií

Co to celé stálo?

Náklady na celou rekonstrukci tedy jsou: jedna nová skříň, která se hodila k původnímu nábytku, tři kbelíky barvy, zakrývací fólie a štětce, válečky, mřížky, tmel a sádra, připočtěme dva dny práce a je to všechno. Proměna pořádná a žádná suma, kterou bychom zruinovali rodinný rozpočet. A jak reagoval malý David, pro kterého bylo překvápko určeno? Nejdříve se lekl, kam to vlastně vlezl, a pak běžel mámu pořádně obejmout.

Pepův tip

K práci využijeme také sádru nebo tmel na spravení stěn a papírovou maskovací pásku na zakrytí přechodů barev (a ta opravdu kvalitní by neměla barvu strhávat).

Nejprve zeď musíme opravit
i (Zdroj: Aura)
Nejprve zeď musíme opravit
Pomůže nám i zakrývací malířská páska
i (Zdroj: Aura)
Pomůže nám i zakrývací malířská páska

Zdroj informací: PePa, BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

Publikováno: 3. 6. 2024, Autor: PePa (text a foto), Aura (realizace), Profil autora: Redakce