Vánoce se již blíží a tak přemýšlíme nad novou výzdobou vánočního stromečku. Opravdu krásné jsou ozdoby vyrobené z přírodních materiálů, kterých nalezneme vždy kolem sebe dost. Zkusme si tentokrát ozdobit stromeček těmito přírodními ozdobami, které působí vždy příjemně a voňavě už jen zvoleným materiálem.
Budete potřebovat
Březové nebo vrbové proutí, drátek, zlatou barvu, šnečí ulitu či půlky skořápek od ořechů, borové šišky.
Nůž, kleště, štětec, tavnou pistoli či lepidlo.
Postup
K výrobě proutěných ozdob se hodí březové nebo vrbové proutí. Hvězdu jsme udělali ze tří svazků tenkých březových proutků. Střední svazek přeložíme s obou stran druhým svazkem, rozděleným na dvě poloviny, které přivážeme tenkým drátkem.
Oba svazky pak posuneme k sobě do tvaru písmene „x“, čímž uvolníme místo pro třetí svazek. Ten také rozdělíme a provážeme drátkem se středem. Konce všech svazků seřízneme do špiček a všechny cípy hvězdy i její střed nepravidelně omotáme drátkem.
Tím proutí stáhneme a vytvarujeme hvězdu. Tmavé březové proutky můžeme pozlatit. Použijeme k tomu zlatou barvu na fermežovém základu, kterou koupíme v různých odstínech od stříbrné, zlaté až po měděnou. Měkký štětec namočíme do zlata a přetřeme jím výčnělky.
Pozlatit můžeme i ozdobu hvězdy, třeba prázdnou ulitu šneka nebo polovinu ořechové skořápky. Ulitu či skořápku snadno přilepíme do středu hvězdy lepící tavnou pistolí nebo lepidlem Herkules, vteřinovým lepidlem nebo jiným universálním lepidlem.
Měsíček je vyroben z pružných vrbových proutků. Silnější svazek proutí svážeme na jednom konci a dovnitř vložíme menší štíhlou šišku borovice vejmutovky. Šišku do proutí zabalíme a začneme vše omotávat drátkem.
Při omotávání svazek opřeme spodním koncem o stůl a horní stlačujeme dolů do tvaru půlměsíčku. V této pozici oblouk zafixujeme pevně utaženým drátkem. Pak nožem seřízneme oba konce do špičky a také je omotáme drátkem.
Rybu uděláme též ze svazku proutí a šišky. Proutky uprostřed svážeme a ohneme přes širší borovou šišku. Konce svazku překřížíme a v místě křížení pevně svážeme drátkem. Proutí pak zastřihneme do tvaru rybího ocasu.
Ze šišky vystřihneme několik šupin, ze kterých vyrobíme ploutve. Mezi proutky na hřbetě ryby zasuneme několik šupin jako hřbetní ploutev a lepící pistolí nebo jiným lepidlem je přilepíme. Na spod připevníme dvě prsní a jednu ocasní ploutev. Z kuliček nového koření nebo jeřabiny přilepíme očka.
Základ prasátka začneme dělat podobně. Dva svazky proutí svážeme k sobě, překřížíme a pak je hvězdicovitě rozložíme kolem dokola. Doprostřed vložíme kulovitou šišku borovice a celou ji zabalíme do proutí. Drátkem vše nepravidelně omotáme.
Proutí u rypáčku zastřihneme do špičky a pevně je drátkem stáhneme. Vytvarujeme dva půlobloučky krátkých nožek, které přivážeme k tělu. K hlavě přidáme ouška jako několik přehnutých proutků, pevně zasunutých a zakapaných lepidlem. Přilepíme očka z pepře a ocásek upleteme ze tří proutků, vytažených ze zadního převázání.
Publikováno: 11. 12. 2011, Autor: Miroslava Kubišová (text + foto), Profil autora: Redakce