reklama

Hrnečku vař... a nedělej páru aneb digestoře

Snem snad každé hospodyňky je velká vybavená kuchyň s velkým úložným prostorem a novým sporákem. Ruku v ruce s ním jde i odvětrání výparů při vaření, tedy digestoř s pachovými filtry a několikastupňovými ventilátory. Ta je již standardně vybavena vlastním osvětlením, které přehledně nasvítí celou varnou plochu.

Hrnečku vař... a nedělej páru aneb digestoře

Bez elektriky to nepůjde

Bez elektriky to nepůjde
Bez elektriky to nepůjde
Bez elektriky to nepůjde
Bez elektriky to nepůjde

Digestoř nám nejen odsává páry pomocí ventilátoru, ale také svítí. Pro obojí potřebuje přívod elektřiny. S tím je nutné při navrhování nové kuchyně počítat. Při renovaci nebo doplnění starší kuchyně digestoří je nutné dovést elektřinu k digestoři dodatečně. A to buď na pevné připojení se zásuvkou ve stěně nebo pomocí prodlužovacího kabelu. Vždy se snažíme přívod co nejvíce skrýt pod opláštění komínového odvětrání nebo pod těleso samotné digestoře.

Kam s pachy

Odvětrání digestoře je nejlépe napojit do prostoru mimo kuchyň, ať už je to ven z domu nebo bytu přes stěnu nebo do stoupaček, klimatizace nebo staršího nefunkčního komínu. Není-li tato varianta nebo je možnost napojení na odtah příliš vzdálená, není třeba zoufat. Recirkulační typy digestoří nepotřebují přímý odvod nasátého vzduchu. Pomocí kvalitních, nejčastěji uhlíkových filtrů jsou schopné zadržet nejen vlhkost, ale i pachy a mastnotu vzniklou při vaření. Pročištěný vzduch pak zase vrací zpátky do místnosti.

Napojení odvětrání

Napojení odvětrání
Napojení odvětrání
Napojení odvětrání
Napojení odvětrání

Napojení samotné digestoře na odvětrací komín nebo prostor záleží na typu a umístění digestoře. Důležité je při koupi vybírat vhodný typ odvětrání. Digestoř může mít napojení horní, zadní nebo boční. Mívá i více než jednu variantu. Nepoužívané napojení se pak uzavírá přiloženou zátkou. Zapojení digestoře na odtah je možné plastovým skladebným systémem nebo flexibilními hadicemi potaženými hliníkovou folií.Při vedení odsávání digestoře se často neobejdeme bez přímočaré pilky, s její pomocí snadno vyřízneme obdélníkový nebo kulatý průvlak potřebný pro vedení odsávání.Při nestejném průměru napojovaných hadic nebo profilů si pomůžeme vhodnými redukcemi nebo stahovacími objímkami. Průměr napojení nebo odsávání je nejčastěji v rozmezí 100−150 mm.

Jak vysoko

Jak vysoko
Jak vysoko
Jak vysoko
Jak vysoko

Důležitá je také vhodná výška umístění digestoře. Příliš vysoko zavěšená digestoř ztrácí na účinnosti, protože je nad sporákem vysoko a její výkon se rozptýlí do většího prostoru, nízká překáží − zabraňuje při vaření pohodlně nahlížet do hrnců. Výška umístění se však může lišit, záleží nejen na výšce toho, kdo bude vařit, ale i na typu digestoře a celé skladbě horních kuchyňských skříněk.

Různé typy odsavačů, digestoří

Různé typy odsavačů, digestoří
Různé typy odsavačů, digestoří
Různé typy odsavačů, digestoří
Různé typy odsavačů, digestoří

Digestoř může být umístěna zadní stranou na stěnu – komínový typ – nebo volně spuštěna ze stropu do prostoru − ostrůvkový model.Dále může být připevněna pod horní skříňky − podvěšený typ − nebo schována částečně nebo plně do skříňky − vestavěný model úsporný na místo.

Různé typy odsavačů, digestoří
Různé typy odsavačů, digestoří
Různé typy odsavačů, digestoří
Různé typy odsavačů, digestoří

U systému vestavěných digestoří se jedná o typy výsuvné nebo výklopné. Za dvířky horních skříněk nejsou vidět nebo je z nich vidět pouze hrana výsuvného filtru s ovládacími prvky. Teprve po jejich vysunutí nebo vyklopení dovolí pojistka jejich používání nebo je naopak přímo zapne.

Vzhled

Vzhled
Vzhled

Co se vzhledu odsavačů par týká, je jejich výběr pouze otázkou našeho vkusu, typu naší kuchyně a možností peněženky. Vzhledových vnějších úprav komínů digestoří v kombinaci se sklem nebo drátěnými systémy je na trhu celá řada. Jsou tipy digestoří, kterých si není možné v kuchyni díky jejich výraznému vzhledu nevšimnout. Dávají tak výraz celé kuchyni. Mluví pak také do umístění horních skříněk, to podle toho jakým typem odvodu par jsou vybaveny.

Povrch

Základem odsavače par je kovový skelet, který může být v různých barevných úpravách. Nejčastěji se však používá bílá a černá barva nebo nerezová povrchová úprava, kdy vzhled může být leštěný, matný nebo kartáčovaný.

Podle našich představ

Podle našich představ
Podle našich představ

Máme-li například rustikální kuchyni a moderní styl digestoře by ji příliš rušil, můžeme její vzhled upravit a podle potřeby její tělo opláštit a dotvořit například sádrokartonem, který můžeme nakonec doplnit dřevěnými lištami.

Některé typy digestoří se řadí k takzvaným vestavným spotřebičům. To znamená, že jsou zabudovány do skříňky tak, aby se staly součástí kuchyňské linky jako sestavy a splynuly s ní v jeden celek. U vestavěných odsavačů je tak nutné znát přesný rozměr skříňky, do které má být spotřebič zabudován. Jsme-li zruční zvládneme si ji namontovat sami. Na zapojení elektriky si raději pozveme odborníka.Složitější typy digestoří mívají u sebe přiložený i technický list s přesným rozměrem skříňky a zakreslenými otvory, které je nutné pro její správné zavěšení a připojení vyvrtat nebo vyříznout. Jedná se především o typy vložené do skříněk. U nich bývá nutné také při zadním odtahu upravit nebo zakrátit záda skříňky.

Nastavitelný kryt

Nastavitelný kryt
Nastavitelný kryt

Výška krytu komínu nebo odtahu je u nástěnných vyšších digestoří složena ze dvou do sebe zapadajících částí. Tímto jednoduchým způsobem je kryt teleskopický. Snadno je pak možné jej nastavit na libovolný rozměr ke stropu nebo k horní hraně skříněk či rampě lemující celou kuchyň.

Filtry

U recirkulačních systémů je zapotřebí jednou za čas vyměnit uhlíkové filtry. Záleží však na tom, jak často vaříme a jak je filtr opotřebený a zanesený.

Parametry

Parametry
Parametry

Digestoře mohou být vybaveny podle výkonu jedním nebo dvěma motory, ty dokáží podle typu digestoře za hodinu vyměnit 200 až 800 metrů krychlových vzduchu.Ovládat se dají pomocí malých mikrotlačítek, posuvným ovladačem, a ty nejdražší pomocí dotykového displeje.Jejich regulace co se týká odtahu, je jedno- až čtyřstupňová. Pro kvalitní osvětlení varné pracovní plochy jsou vybaveny dvěma až čtyřmi žárovkami nebo halogenovými zářivkami.Hlučnost digestoří se při plném výkonu pohybuje mezi 30 až 50 decibely, je proto na nás se rozhodnout jak moc vaříme a jak výkonnou a drahou digestoř proto potřebujeme.

Cena

Funkční podvěsitelnou digestoř je možné koupit v ceně okolo 1000 Kč. Komínové nebo ostrůvkové jsou dražší, jejich cena se pohybuje od 3000 Kč výše. Samostatné ostrůvkové mohou v kombinaci s talířem z bezpečnostního skla vyšplhat i na více než 20 000 Kč.

Publikováno: 31. 10. 2016, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce