Výměna prahu

Vzít pochopa o práh, jak by řekl při čtení pohádek pan Höger, jde pouze tehdy, pokud nějaký ten opravdický práh vlastníme.

Výměna prahu

Výměna ošklivého prahu v panelovém domě není zas tak náročná, jak by se na první pohled zdálo, a dokonce se obejdeme bez vrtačky. Důvod pro výměnu je často nejenom estetický, ale především praktický - práh řádně nedoléhá ke dveřím a neustále pod ním profukuje. Prahy je možné koupit hotové ve vhodné šířce podle šířky zárubní nebo dveří. Jejich tloušťka se pohybuje mezi 1,5 až 2,5 cm. Nejběžnější hloubky jsou 7-12cm. Pro svou tvrdost a odolnost je u nás nejběžnějí používané pro výrobu prahů dřevo dubu nebo buku.

Postup

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  Práh nahrazuje nehezká guma, která netěsní a pouští do bytu průvan a prach. V jejích drážkách se zachytává nečistota. Kulatým nožem gumu nadzdvihneme a postupně stáhneme. Většinou je jen nedbale přilepena, někdy pouze položena.

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  Její odstranění nám ozřejmí důvod podfukování pode dveřmi, podkladem je většinou nekvalitní sešlapané smrkové prkénko o špatném rozměru. Prkénko, protože o skutečný práh se skutečně nejedná, může být připevněno vruty či hmoždinkami, nastřelovacími hřebíky, nebo jen silou vtlučeno mezi zárubně.

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  Podle způsobu uchycení se ho snažíme povolit. V našem případě šlo o hřebíky, které šly snadno vytáhnout. Pomocí majzlíku prkénko nadzdvihneme a odstraníme. Nový práh bude pouze přilepen. Proto je důležité, aby podklad byl suchý, odmaštěný a zbavený prachu a nečistot.

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  Dvakrát měř a jednou řež: kvůli přesnému změření prahu a vybrání pro „falc“ si vyrobíme z tvrdého papíru šablonu širokou stejně jako samotný práh. Potřebný tvar zárubně nebo nerovnost po pečlivém změření přeneseme na papír. Poté jej nůžkami přesně vystřihneme.

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  Vystřižený papír ještě jednou vyzkoušíme přiložit přesně k zárubni. Pokud vše sedí, obkreslíme vybrání viditelně na samotný práh.

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  Ostrou pilkou pak vybrání na obou stranách prahu vyřízneme. V případě potřeby jej také délkově zakrátíme. Pomoci si můžeme i pilkou na kov.

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  K upevnění prahu použijeme aplikační pistoli, do níž vložíme kartuši s montážním lepidlem. Odstraníme nanášecí špičku a nožem odřízneme hrdlo na hraně závitu. Seřízneme nanášecí hrdlo v širším místě. Montážní lepidlo pak naneseme přímo na místo budoucího prahu v pravidelných vlnovkách.

 • Výměna prahu
  Výměna prahu

  Připravený práh pak do vhodně zavadlého lepidla uložíme. Opět nepáčíme do stran, aby se práh nekřížil mezi zárubněmi. Lepíme při zavřených dveřích - práh na ně co nejvíce namáčkneme. Zatížíme třeba lahvemi s vodou. Práh je vhodné povrchově upravit a natřít dvěma až třemi nátěry kvalitního laku nebo lazury.

 • Autor: PePa (text a foto)

  Související k tématu