reklama

Pojďme se ponořit do světa lepidla, sedáků a oprav, které nás čekají!

Stalo se mi to bohužel už několikrát, že jsem někde u kamarádů byl na kafi či skleničce, povídáme si a najednou něco zapraskalo. V ten moment strnu a přestanu se hýbat. Pomalu, velmi pomalu, jako kdyby v tom byl nitroglycerin, odložím skleničku na stůl. Snažím se být lehčí, až nejlehčí na světě, a ze židle nebo křesílka, které pode mnou začalo praskat a rozkládat se, důstojně vstát. Občas to moc nejde, protože to udělá křup a jsem na zemi. Nevážím málo, mám kus přes sto kilogramů a ta křesílka z hobbymarketů a zahradních řetězců se proti mně prostě spikla. Nebo zůstává druhá varianta, ke které bych se přiklonil raději, že mám sice nadváhu, ale ta křesílka jsou špatně vyrobená nebo konstrukčně nedořešená. Konec zahradní sezony je ideální právě pro opravu takových nemocných kousků zahradního nábytku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oprava dřevěného zahradního lehátka lepidlem je snadná věc

Kde je chyba?

Většinou je to mix ošizené konstrukce a velkovýroby, kdy se prostě to jediné, co má hlavní část sedáku a opěráku držet pohromadě, tedy lepidlo nedostane všude. Jako nový je dřevěný zahradní nábytek krásný. Je z exotických, nebo místních dřevin, krásně naaranžován u stolku se slunečníkem a překrásně vyfocen nebo vystaven před prodejnou. Problémem bývá, že kvůli skládání jsou v područkách židlí a křesílek a jejich nohách, na kterých je nejvíce váhy sedícího člověka, vyfrézovány, vyvrtány a pronýtovány všechny možné různé spoje a drážky a otvory pro šroubky. U mojí poslední rozsednuté návštěvy šlo o borové křesílko z hobbymarketu.

Někdy se dřevěný nábytek rozklíží
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Někdy se dřevěný nábytek rozklíží

Nic neprasklo, ale kompletně se rozklížil sedák. To především díky sklopnému mechanismu, který se prý neustále povoluje a pak se celé křesílko rozviklává. Tím se pomalu rozvrže a rozviklá celá židle.

Hurá na opravu

Pro opravu bylo nutné celé křesílko povolit a prkénka sedáku opatrně rozebrat. Na to můžeme použít svěrky s možností rozpírání do stran, nebo poklepat gumovou paličkou či kladívkem přes podložku. Především u sedáku, kde se prkénka liší nebo zužují či nemají jednotný tvar, je vhodné si je označit tužkou a pak je vrátit na jejich původní místo.

Po rozebrání prkének sedáku se ukázala pravá příčina. Ve většině dlabů a na většině čepů bylo málo nebo vůbec žádné lepidlo. Tam, kde bylo, je lepidlo zkřehlé, přemrzlé a rozpraskané. V několika dlabech ho bylo tak málo, že se ho nemohl čep ani dotknout. Z napohled krásného křesílka, které nebylo zrovna levné, se tak najednou stala past na návštěvy. Nekvalitní, nedostatečné strojní nebo manuální nanášení lepidla, což je proti ceně křesílka korunová záležitost, způsobilo jeho poškození.

Staré lepidlo musí pryč!

Nejprve je nutné zbytky starého lepidla pečlivě očistit. K tomu můžeme ve dlabech použít tenké dlátko, nebo je můžeme vyškrábat pracovním nožem. Lepidlo na čepech odstraníme řezákem a pomocí pilníku nebo smirkového papíru. Postupujeme opatrně a v klidu tak, abychom odstranili pouze lepidlo, maximálně barvu. Ztenčení čepu by opravě nepomohlo.

Po očištění všech čepů a dlabů můžeme přistoupit k samotnému slepení. Připravíme si svěrky a podložky pod ně, abychom dřevo neotlačili. Dále houbičku a misku s vodou.

Díry očistíme od starého lepidla
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Díry očistíme od starého lepidla

Lepíme

Na lepení jsem vybral lepidlo na dřevo, které je ideální přímo pro takové opravy a lepení dřeva. Má úzké nanášecí hrdlo, které nám pomůže nanést lepidlo přesně tam, kam potřebujeme. Lepidlo naneseme jak dovnitř do dlabů, tak i na dosedací plochy čepů. Nevadí, když ho bude trochu více. To je lepší, než méně, přebytečné pak otřeme. Díly s naneseným lepidlem postupně vkládáme do sebe. V této fázi se nám budou hodit jedny pomocné ruce navíc. Po vložení prkýnek sedáku do dlabů v bočním dílu nasadíme druhý boční díl. A to co nejrychleji, aby nám lepidlo z čepů nevyteklo. Nyní díl sedáku pečlivě stáhneme. Použijeme svěrky, které si proti otlaku podložíme širšími odřezky. Jestliže nemáme svěrky, může nám dobře posloužit i popruhový stahovák.

Lepidlo naneseme dovnitř do dlabů i na plochy čepů
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Lepidlo naneseme dovnitř do dlabů i na plochy čepů

Slepeno, nikde žádná skulina

Lepidlo schne velmi dobře a je možné ho povolit za hodinku. Jestliže ale necháme židli staženou déle, klidně přes noc, ničemu to nevadí. Vytlačené lepidlo otřeme vlhkou houbičkou, tu si při práci vypereme v misce s vodou. Lepidla jsme nanesli více, aby se dostalo i do hloubky dlabu a na všechny části dřevěného spoje. Po uschnutí je lepidlo transparentní.

Přebytečné lepidlo odstraníme
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Přebytečné lepidlo odstraníme

Po povolení svěrek si můžeme uvařit kafe a dát zákusek nebo doutníček a provést zátěžovou zkoušku. Myslím, že nyní bude křesílko slepené lépe, než od výrobce. Celá oprava nás tak stála trochu času a spotřeba lepidla byla maximálně za deset korun. Lepidlo není voděodolné, ale pro nábytek pod přístřeškem nebo pergolou, který není v přímém kontaktu s vodou, je výborné.

Zdroj informací: Druchema, družstvo pro chemickou výrobu a služby, HobbyPRstudio

Publikováno: 23. 3. 2024, Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Redakce