reklama

Jak správně umístit mikrovlnnou troubu: Tipy a doporučení pro ideální umístění ve vaší kuchyni

Mikrovlnná trouba neboli mikrovlnka si u nás v kuchyních pro svoji vysokou praktičnost vydobyla nezastupitelné místo. Bohužel, někdy až po tom, co jsme už celou kuchyň měli naplánovanou. Místo pro mikrovlnku v ní už nezbylo. Tak ji jednoduše najdeme místo na pracovní desce. V menší kuchyni, kde si ceníme každého kousku pracovní plochy, je to ale to nejméně šťastné řešení. Trouba zabírá prostor a pro pohodlnou obsluhu je zbytečně nízko.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mikrovlnku můžeme umístit na závěsnou poličku

Kam s ní?

Správná výška umístění mikrovlnné trouby je důležitá pro to, abychom mohli dovnitř skleněným průzorem snadno vidět a kontrolovat, co se uvnitř děje a hlavně pro to, abychom s pokrmy snadno manipulovali. Umístíme-li troubu příliš vysoko, snadno se může stát, že se při vyndávání talířů polijeme nebo opaříme.

Do stávající kuchyně lze zabudovat mikrovlnnou troubu na závěsné konzole pod horní skřínky, nebo pokud máme na stěně místo, můžeme vyrobit závěsnou poličku s prostorem na hrníčky a talířky. Vhodné místo pro mikrovlnnou troubu můžeme také vytvořit ve stávající kuchyňské lince zakrácením nebo odstraněním dvířek a otevřením police. Stačí jen skříňky přerovnat, uklidit a vyšetřit tak potřebný prostor.

Umístění zásuvek

Pouštíme-li se do rekonstrukce nebo zařízení kuchyně nové, je důležité pečlivě si naplánovat nejen umístění mikrovlnky, ale také zásuvky tak, aby byly všude, kde jsou zapotřebí. Například blízko mikrovlnné trouby i jiných spotřebičů. Uvažujme také o tom, jak často a na co mikrovlnku používáme, abychom ji umístili do vhodného místa kuchyně, chodit s každým talířem přes celou místnost by nás určitě nebavilo. Pokud chceme mít soustředěné různé spotřebiče a pomocníky na jednom místě, můžeme ji například zabudovat do volné police ve skřínce s kuchyňským robotem. Nepoužíváme-li mikrovlnku každý den, můžeme ji také nechat schovanou za dvířky s výklopným kováním. Dvířka mohou rovněž posloužit jako odkladná plocha na horký talíř.

Na pracovní lince mikrovlnka zabere zbytečně moc místa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na pracovní lince mikrovlnka zabere zbytečně moc místa

Příklady umístění a uchycení

Mikrovlnná trouba umístěná na stěně pod horními skříňkami je ve správné výšce a neubírá zbytečně plochu pracovní desky.

Jednoduchá kovová konzole na zdi mikrovlnnou troubu snadno unese. Zespodu je zakrytá plastovou krytkou, takže nijak opticky nenaruší vzhled kuchyně. Další typy konzolí použitelných nejen pod police s mikrovlnkou. K zavěšení mikrovlnné trouby na stěnu můžeme použít jednu z mnoha podpěrných kovových konzolí. Mají dostatečnou nosnost a pomocí vrtačky a hmoždinek je snadno připevníme.

Některé typy digestoří jsou kombinované s mikrovlnnými troubami. Ty jsou tak nad sporákem a přímo po ruce. Vhodně umístěná mikrovlnná trouba ve sloupu nad klasickou pečicí troubou. S tímto uspořádáním se počítalo už při plánování kuchyně.

Při vestavbě mikrovlnné trouby do pevné skříňky je potřeba zajistit dostatečné odvětrávání trouby. To můžeme dosáhnout skříňkou bez pevných zad, nebo dodatečným vytvořením větracích průduchů ve dně nebo bocích skříňky.

Praktické umístění je ve vysoké skříni nad pečicí troubou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Praktické umístění je ve vysoké skříni nad pečicí troubou

Bezpečnost

Pořídíme-li si mikrovlnnou troubu poprvé a neměli jsme s ní dosud zkušenost, nejprve si pečlivě prostudujeme návod. Trouba je sice velice užitečný pomocník, ale nedodržením bezpečnostních pokynů v návodu by se z ní snadno mohla stát časovaná bomba. S troubou bychom také neměli nechat manipulovat menší děti.

Především nedáváme do mikrovlnné trouby žádné kovové předměty, jako jsou např. příbory. Kov je obsažen i v dekorativních zlatých proužcích na zdobených talířích nebo šálcích na čaj či kávu. V žádném případě nesmí do mikrovlnné trouby přijít jakýkoliv živý tvor. Ani tehdy, je-li vám po procházce líto vašeho promrzlého pejska, kterého je potřeba zahřát.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 15. 3. 2024, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman