Z čeho stavět, když chcete ušetřit

Rodinné domy lze v dnešní době stavět z různých materiálů, k těm tradičním u nás patří pálené cihly. I dnes, kdy se staví domy s malou potřebou energie na provoz, požadavky na vlastnosti stavebních materiálů se neustále zvyšují a technologie výstavby se modernizovaly, je možné postavit dům z cihel podle nejnovějších trendů, a to bez zateplení a svépomocí.

Z čeho stavět, když chcete ušetřit

Výběr materiálu je základ

Výběr materiálu je základ
Výběr materiálu je základ (Zdroj: )

Rozhodnutí, jaký materiál pro hrubou stavbu domu zvolit, je velmi důležitým krokem. Je potřeba vybírat pečlivě, protože tento materiál, na rozdíl od střešní krytiny, oken, podlah, kuchyňské linky a mnoha dalších, již nikdy není možné vyměnit. Dům by měl mít nízkou potřebu tepla na vytápění, dlouhou životnost a zajistit rodině bezpečné a komfortní bydlení. Všechny tyto požadavky splní dům s masivní cihelnou obvodovou konstrukcí. Ale i tady platí, že není cihla jako cihla, a je výhodné vybrat takové, které vykazují vysoké tepelněizolační parametry i bez dodatečné izolace. Tomuto požadavku vyhoví české cihly HELUZ Family, které výrobce nabízí v šířkách 380, 440 a 500 mm a obvodové zdivo z těchto cihel splní požadavky na nízkoenergetický dům i bez dodatečného zateplení. Nadstandardní tepelněizolační parametry obvodového zdiva pak zajistí tyto cihly s dutinami vyplněnými polystyrenem nazvané Family 2in1, které jsou vhodné i pro výstavbu domů pasivních a nulových. A navíc, hrubou stavbu takového domu lze zvládnout i svépomocí a v krátkém čase.

Výběr materiálu je základ
Výběr materiálu je základ (Zdroj: )
Výběr materiálu je základ
Výběr materiálu je základ (Zdroj: )

Jednoduchá výstavba

Ani ty nejlepší cihly samy o sobě kvalitu stavby nezaručí. Správné pracovní postupy jsou druhou, neméně významnou polovinou úspěchu. Technologie výstavby cihlového domu však není složitá a při dodržení jednoduchých zásad lze postavit hrubou stavbu rychle a kvalitně. Klasická zdicí malta se dnes téměř nepoužívá, moderní cihelné bloky se vyrábí s broušenou ložnou plochou a spojují se pomocí tenkovrstvých malt (tzv. lepidel) nebo speciální zdicí pěny, Pro řešení detailů, jako jsou vazby rohů či parapety a ostění oken, se používají doplňkové cihly s kapsou pro vložení tepelné izolace, která eliminuje tepelné mosty v obvodovém zdivu a zabrání únikům tepla.

Jednoduchá výstavba
Jednoduchá výstavba (Zdroj: )

Důkazem toho, že jednovrstvé cihelné zdivo splňuje současné vysoké požadavky na kvalitu obvodové konstrukce, je vzorový pasivní dům společnosti HELUZ, který stojí v areálu českobudějovického výstaviště. Je otevřený veřejnosti a tak se můžete na vlastní oči přesvědčit, že takový dům lze postavit bez problémů. Stačí provádět řemeslné práce zodpovědně.

Jednoduchá výstavba
Jednoduchá výstavba (Zdroj: )

Komfort s nízkými náklady

Postavit si dům z cihel HELUZ Family je velmi dobrou volbou nejen z hlediska úspory tepla na vytápění, ale zároveň i z hlediska komfortu bydlení. Masivní jednovrstvé zdivo z těchto cihelných bloků má při minimálních nárocích na údržbu velmi dlouhou životnost a jeho vlastnosti se v čase nemění. Je nehořlavé, zdravotně nezávadné a nenapadají ho škůdci. Ochrání vás před hlukem zvenčí a v každém ročním období oceníte i jeho schopnost akumulovat teplo. V létě zabraňuje přehřívání místností, na jaře a na podzim, kdy bývá velký rozdíl mezi teplotou ve dne a v noci nedochází k prudkým změnám vnitřní teploty a samozřejmě v zimě udržuje teplo uvnitř. Vysoké povrchové teploty zděných stěn zaručují pocit tepla, vzduch v místnostech se nemusí vytápět na vysoké teploty a tím se významně šetří náklady na vytápění. Omítnuté zdivo dokáže plynule přijímat a uvolňovat vzdušnou vlhkost a regulovat vlhkost vzduchu v pobytových místnostech.

Komfort s nízkými náklady
Komfort s nízkými náklady (Zdroj: )

Kvalita pálených cihel je prověřena staletími jejich používání a díky inovacím drží tento materiál krok s dobou. Moderní broušené cihelné bloky neplní pouze funkci základního stavebního prvku, ale spojují v sobě ty nejlepší vlastnosti kvalitního zdicího materiálu a tepelné izolace a zajišťují úsporné a komfortní bydlení. Rozhodnout se pro cihlový dům, který vám bude šetřit peníze a bude se v něm dobře bydlet, se určitě vyplatí.

Autor: Heluz (text a foto)

Související k tématu