reklama

Super tip pro terasu - zahradní nábytek ze dřeva

Nezbytnou výbavou terasy nebo balkónu pro pohodový pobyt je zahradní nábytek. Na trhu jej dostanete v řadě materiálových provedení, od dřevěných, přes ratanové, až po plastové kousky. Některé materiály jsou bezúdržbové, o jiné se musíte pečlivě starat. Promyslete dobře umístění, některé nesnáší mokro.

Super tip pro terasu - zahradní nábytek ze dřeva

Vlastnit zahradu nebo velkou terasu u domu je obrovská výhra. V dnešní uspěchané době můžete nejen kompenzovat sedavé zaměstnání prací na pozemku, ale i v klidu a pohodě venku relaxovat či kulinařit s grilem. V každém případě se neobejdete bez vhodného zahradního nábytku. Musíte ale počítat s vrtkavým počasím, které zahradní sestavy při vhodné péči zpravidla snáší.U dřevěných kompletů navíc nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Zahradní dřevěný nábytek většinou kvalitně ošetřuje už výrobce. Pokud je to na vás, napusťte jej přípravkem k omezení účinku povětrnostních vlivů, a pak natřete lazurou nebo olejem. Pět vrstev včelího vosku vám pomůže k sametově lesklému vzhledu nábytku, ale musíte jej ponechávat a hlavně používat v krytém prostoru verandy nebo zastřešené terasy.

Od drobných nečistot a prachu si pomůžete jemným kartáčem s vodou. Po dešti jednotlivé kousky nábytku vždy osušte obyčejným hadrem a na zimu je ukládejte do suchých a větraných prostor. Zakrývání kompletů stolu a židlí, houpačky nebo zahradního lehátka různými fóliemi, plachtami a igelity je nejkratší cestou k plesnivění. Na trhu najdete i speciální přípravky pro ošetřování dřeva, například odšeďovač nebo odstraňovač zeleného povlaku.

Po dešti nábytek otřete, vysušte a na zimu uložte do větraných prostor

Efektnější vzhled, ale za vyšší cenu, vám přinese nábytek z exotického a tvrdšího dřeva. Má rád olejování teakovým olejem, nejlépe dvakrát ročně. Lněnou fermeží zase oživíte zašlý vzhled dřevěných zahradních sestav, které zůstaly dlouho na dešti a větru. Na údržbu nezapomeňte také u měkkého dřeva, tedy smrku a borovice. Lépe na tom budete s bukem, dubem nebo akátem.

Nejčastěji používaný materiál na výrobu zahradního nábytku:

  • měkká dřeva: smrk, borovice
  • tvrdé dřeviny: dub, buk, akát
  • exotická dřeva: eukalyptus, meranti, teak
  • rotimber (speciálně vyšlechtěný akát)
  • plast, kov a jejich kombinace
Zahradní sestava Silvia z umělého ratanu z e-shopu MT-nábytek.cz
Zahradní sestava Silvia z umělého ratanu z e-shopu MT-nábytek.cz

Nábytek z akátu, modřínu, borovice či smrku ošetřují výrobci tlakovou impregnací. Ta ale vydrží jenom jednu sezónu. Vlhčí prostředí snese nábytek z teaku a nemusíte s ním tak při každém dešti běžet pod střechu. Má ale sklon k barevným změnám, bez ošetření ke stříbrošedé patině. Pomůžete si se speciálními přípravky na bázi pryskyřice a přírodních olejů nebo s vosky. Prvně ošetřit byste měli svůj zahradní nábytek už za měsíc po jeho pořízení.

Nátěry provádějte pravidelně a nevynechávejte ani skrytá místa. Ve chvíli, kdy se začnou kapky deště vsakovat do dřeva, je už většinou pět minut po dvanácté.

Nejméně údržby vyžaduje kovový zahradní nábytek, kde jenom kontrolujte uvolněné spoje a čas od času nátěr proti korozi. Na začátku sezóny je každopádně dobré zkontrolovat, jestli rez už nenačala některé náchylnější části, třeba spojovací materiál. Vodou čas od času umyjte i nábytek z ušlechtilé oceli nebo hliníku. Zvláštní péči pak chtějí kovové materiály v kombinaci s dřevem a plastem. Kovová zahradní křesla doplňte o polštářky a komfort máte zajištěn.

Zahradní nábytek – set Karl z internetového opbchodu MT-nábytek.cz
Zahradní nábytek – set Karl z internetového opbchodu MT-nábytek.cz

Ratan je lehký, ale choulostivý, plastovky doplňte látkovými sedáky

Snadno přenosný je nábytek z lehkého ratanu, vyráběný v řadě tvarů a provedení. V zahradách uplatníte stolky, křesílka i taburety. Rozlišujeme nábytek z loupaného, neloupaného a syntetického ratanu. Loupaný je určený pouze do vnitřních prostor, neloupaný a uměle vyrobený můžeme s úspěchem mít i na zahradě. Přírodní surovině ale neprospívá mráz, dlouhodobější pobyt na dešti nebo prudké střídání teplot. Počítejte proto se zakrýváním a zimním úklidem. Péče s vlhkým hadříkem nebo prachovkou je snadná, ale jednou za rok byste nábytek měli přelakovat.

Výhody zahradního nábytku z ratanu:

  • velice pěkný na pohled
  • dlouhodobá životnost
  • jednoduchá a snadná údržba

Dříve všudypřítomné plastové židle a stolky lákají snadnou manipulací, lácí a lehkostí údržby. Na nečistoty totiž stačí teplá voda a neagresivní čisticí prostředek. Vyvarujte se používání drátěných houbiček nebo kartáčů, protože nejvíc ze všeho trpí plast poškrábáním. Nábytek také časem ztrácí barevný odstín a šedne, což se snaží někteří výrobci omezit speciální povrchovou úpravou. Proti pálícímu slunci dokupte látkové sedáky a pro ně navíc úložný prostor.

Zahradní sestava Leonila, světle hnědá, z e-shopu MT-nábytek.cz
Zahradní sestava Leonila, světle hnědá, z e-shopu MT-nábytek.cz

Moderním materiálem na výrobu zahradního nábytku je dřevoplast (WPC), směs dřevěné moučky a plastu. Díky tomu nevlhne ani nesesychá, nekroutí se, nenapadají ho plísně a škůdci, je odolné proti vodě i UV záření a vydrží věky. Technologie výroby umožňuje i bezpočet barevných a tvarových kombinací. Nábytek z WPC je prakticky bezúdržbový, není potřeba jej natírat, voskovat ani jinak ošetřovat. Když se zašpiní, utřete ho jen vlhkým hadrem.

Ať už si vyberete zahradní nábytek nebo celou sestavu z jakéhokoli materiálu, proměňte svou terasu nebo pozemek v oázu odpočinku a pohody. Přirozenou volbou nicméně zůstane dřevo, které je pro zahradu typické díky svému původu, je příjemné na dotek a exotické dřevo je navíc velmi odolné.

Využíváte doma zahradní nábytek? Napište do komentáře pod článkem, pro jaký typ materiálu jste se rozhodli, a poraďte ostatním čtenářům s výběrem.

Publikováno: 9. 4. 2016, Autor: Jiří Macík, MT nábytek (text a foto), Profil autora: Redakce