reklama

Lofty - proměna staré papírny

Lofty jsou byty, které vzniknou rekonstrukcí průmyslových či skladovacích prostor. Většinou se jedná o velkorysé prostory s vysokými stropy. Dříve byl tento způsob bydlení populární mezi umělci, kteří si zde budovali ateliér. V současnosti se jedná o oblíbený a zajímavý styl bydlení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Loft je byt, který vznikl přestavbou průmyslových prostor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proměna bývalé továrny ve švýcarské Joně byla projektována a pak realizována pro konkrétní obyvatele, ti si vytvořili sdružení vlastníků bytů - tedy jakési družstvo – a na plánování nového bydlení se aktivně podíleli. Devadesát procent obyvatel těchto loftů pochází přímo z Jony, jde převážně o mladší lidi (sedm rodin s dětmi).

V objektu byla původně papírenská výroba, posléze přádelna, r. 1994 byla továrna zavřena. Následující dva roky trvalo vyčištění od strojů a zařízení. Už v roce 1992 se zrodil nápad předělat továrnu na lofty, rodina čtyř architektů (dva mladí synové+rodiče) vlastní továrnu od r. 1811, byla to nejstarší přádelna ve Švýcarsku.

Stará papírna se proměnila na obytný dům
i (Zdroj: Pavel Zeman / Petra Marková)
Stará papírna se proměnila na obytný dům

Exteriér a vybavení objektu

Vypracování projektu trvalo deset měsíců, bylo náročné, protože bylo třeba zachovat původní ráz objektu a přitom splnit bezpečnostní normy, rekonstrukce byla drahá a složitá. K původnímu objektu byly citlivě přistaveny venkovní kovové konstrukce balkonů. V bytech v podkroví památkáři dovolili vestavět velká vícedílná okna-galerie, jinak jsou okna v místech původních.

Bydlení v loftech je opravdu velkorysé
Bydlení v loftech je opravdu velkorysé (Zdroj: Pavel Zeman / Petra Marková)
Půda má ještě dvě volná patra
Půda má ještě dvě volná patra (Zdroj: Pavel Zeman / Petra Marková)

Dům je vybaven podzemními garážemi, v plánu je ještě hospodářský dvůr na louce za domem. K objektu patří rovněž elektrárna, která je dosud funkční a schopná zásobovat elektřinou sto domácností - bohužel nemá svůj transformátor, takže používá cizí, vzdálený 200 m od centrály.

Byty mají plochu od 140 do 180 m², všude byly na místě původních podpůrných sloupů postaveny nové. Objektu slouží tři výtahy, byty jsou vytápěny centrálně, každý byt má vlastní regulaci. Etážové topení s olejovými radiátory, zachovávající původní ráz, se bude později předělávat na plynové. Všech jedenadvacet bytů bylo během roku prodáno, většina kanceláří pronajata, a už teď se hlásí zájemci o další, které se teprve plánují.

Bydlení mladého hudebníka

Byt mladého muže (jeho rodiče pocházejí z Čech) už na první pohled působí velice světle a vzdušně. Jediné prostory oddělené příčkou jsou zde koupelna s toaletou a malá pracovna s počítačovým vybavením. Jinak je byt rozčleněn dubovými sloupy, které jsou na místech starých nosných prvků.

Dřevěné sloupy poslouží třeba k zavěšení houpací sítě
i (Zdroj: Pavel Zeman / Petra Marková)
Dřevěné sloupy poslouží třeba k zavěšení houpací sítě

Jídelní pult s dřevěnou deskou na chromových nohách je obklopen „barovými“ kovovými stoličkami s koženými sedáky. Kuchyňská linka má dvířka z MDF natřená vanilkovým odstínem, dvířka lednice kryje tapeta připomínající strukturu kamene. Většina doplňků, stejně jako pracovní deska, je v nerezové úpravě. Na podlaze kuchyně je dlažba, jinak je v celém bytě dřevěná plovoucí podlaha. Jídelní stůl svařený z kovových L profilů z masivní bukovou deskou doplňují dřevěné židle od rodičů.

V kuchyni je dostatek místa i pro barový pult
i (Zdroj: Pavel Zeman / Petra Marková)
V kuchyni je dostatek místa i pro barový pult

Barevné pohovky s nízkým dřevěným stolkem a houpací síť zavěšená mezi sloupy vytvářejí příjemné zákoutí k posezení. Ložnice je částečně oddělena od ostatních prostor bytu regálovou kovovou stěnou, sloužící jako knihovna, místo skříně zde najdeme jen chromový stojan na šaty na kolečkách.

Malá koupelna je vybavena sprchovým koutem, dvojumyvadlem se spodními skříňkami, toaletou a automatickou pračkou. K bytu patří ještě malý balkonek, na nějž se vychází francouzským oknem. Kromě not se v tomto bytě velmi daří i květinám, najdeme je dokonce i na kuchyňském pultě. Do bytu se na větší „párty“ vejde i třicet přátel.

Byt první – hudebník
i (Zdroj: Pavel Zeman / Petra Marková)
Byt první – hudebník

Tipy:

  • Minimum nábytku a světlé barevné zařizovací předměty dají mladému bydlení vzdušnost a nedovolí skladovat spoustu zbytečností, úložný prostor je vhodné vyřešit malou uzavřenou místností.
  • V kuchyňské části prostoru je vhodné použít na podlahu odolnější materiál jako je kámen, dlažba nebo tvrdý plast, přechody podlah lze řešit bezprahově, čistým přechodem materiálů nebo, v případě plovoucích podlah, podlahovými lištami.
  • Nábytek na kolečkách a příčky tvořené jen policovými stěnami umožní měnit dispozice prostoru tak často, jak nás jen napadne.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 13. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

17. díl: Alena Chládková - Sklářka - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Alena Chládková vystudovala obor malování skla. Poté pracovala v továrně na vinutky, následně se osamostatnila a spolu s manželem si otevřela sklářskou továrnu v Železném Brodě. Vlastní obchod v Praze na Malé Straně a své výrobky posílá do celého světa.