reklama

Loftové bydlení se těší velké oblibě už i u nás

Není to tak dávno, co jsme loftové bydlení znali jen z filmů, dnes už se s nabídkami loftů setkáme i na našem trhu. Jak si ale takové bydlení představit? Podle slovníků a encyklopedií jsou lofty velkoplošné byty v objektech bývalých továren, průmyslových objektech nebo skladištích.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loftové bydlení známe hlavně z amerických filmů (Zdroj: Pavel Zeman)

Lofty bývají netypicky řešené, většinou na zakázku majitelů nebo budoucích nájemníků. Rekonstrukce objektů probíhají po schválení památkáři, snahou je co největší zachování původního charakteru staveb.

Trend bydlení v loftech není příliš starý (90. léta), přišel z Ameriky, kde je už asi čtyřicet let zdomácnělý. Tento styl je oblíbený především ve Švýcarsku, SRN, Francii a Nizozemí. Pokud si říkáte, proč vám vůbec o něčem takovém chceme psát, když přemýšlíte, jak svůj byteček nebo domek nafouknout tak, aby se tam vešlo vše potřebné, tak můžeme paradoxně říci, že nejen pro zajímavost, ale i pro inspiraci.

Některá pravidla o využití prostoru, o působení barev nebo o skloubení moderního i rustikálního stylu platí pro malý domek i pro velkoplošný byt. Loft nemusí být vždy betonová ratejna s moderním nábytkem tu a tam rozestavěným v neútulných prostorách.

Rekonstrukce objektů probíhají po schválení památkáři
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Rekonstrukce objektů probíhají po schválení památkáři

Návštěva první, bývalá továrna v Hagendornu

Architekt Goldmann si touto realizací splnil sen. Firma, v níž je společníkem ještě dvou architektů, vyhrála konkurs na tuto zakázku, zrealizovala projekt a dodavatelské firmy si najímala podle potřeby.

Původní objekt měl 2x větší rozlohu, od r. 1862 do r. 1888 zde byla továrna na zpracování bavlny, v r. 1888 továrna vyhořela, z původního objektu zbyly jen zdi. Továrna byla postavena skoro celá nově, menší. Nějaký čas sloužila jiné výrobě, potom zde bylo 100 let skladiště.

Architekt Goldmann realizoval projekt bývalé továrny v Hagendornu
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Architekt Goldmann realizoval projekt bývalé továrny v Hagendornu

Od roku 1997 probíhala roční rekonstrukce, dům má nové izolace, fasády, střechy, není podsklepen. Okolní domy, ve kterých byly byty pro dělníky, byly rekonstruovány, byty jsou zde dále. Malá vodní elektrárna, která sloužila továrně, je dodnes funkční a zásobuje dům elektřinou. V objektu se nacházejí 4 byty - 1 větší a 3 menší - a 4 ateliéry, 2 ateliéry slouží přímo obyvatelům domu, 2 jsou pronajaty.

Byty byly stavěny pro konkrétní nájemníky, takže projekt se přizpůsoboval jejich přáním tam, kde to bylo možné – například při rozmístění střešních oken a řešení vnitřního prostoru. Architekt se podílel společně s obyvateli i na zařízení interiérů, radil při výběru nábytku nebo navrhoval nový tak, aby ladil se stávajícími kusy.

Projekt se přizpůsobil konkrétním přáním nájemníků
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Projekt se přizpůsobil konkrétním přáním nájemníků

Všechna okna jsou s elektricky ovládanými roletami. V celém objektu je topení v podlaze, el. rozvody v betonových zdech – což je poněkud problematické při poruše, plynové při zdech nesmí být zabudováno do zdí z bezpečnostních důvodů.

Zastavení první – byt pro dva

Čistě bílá fasáda domu s okny přes celou výšku boční stěny na nás svítí již zdálky. Když spodními křídly jednoho z oken vstoupíme do domu, máme dojem, že jsme se octli v tanečním sále, kde někdo zapomněl stůl, ale omyl - vstoupili jsme přímo do hlavní místnosti jednoho z bytů. Rozlehlá vstupní hala, kuchyně, jídelna a společenská místnost v jednom, má příjemně světlou dřevěnou podlahu, která se velmi dobře udržuje.

Loft disponuje velkorysým otevřeným prostorem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loft disponuje velkorysým otevřeným prostorem

Ve Švýcarsku není zvykem hned za dveřmi návštěvu zouvat z bot, takže místo skříní a botníků najdeme ve vstupní prostoře jen nerezový věšák jakoby zlehka opřený o stěnu, místo velkých skříní jen na modro natřené úzké šatní skříňky, které bychom hledali spíš v šatně ve škole.

Místo velkých skříní jsou štíhlé designové modré vysoké skříňky
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Místo velkých skříní jsou štíhlé designové modré vysoké skříňky

První půlka místnosti, sloužící jako kuchyně a jídelna, je překlenuta betonovým stropem s úspornými stropními světly, nad kulatým jídelním stolem obklopeným jednoduchými kovovými židlemi se vznáší velký nerezový lustr, který vypadá jako přední reflektor vypůjčený z nějakého velkého auta.

Velký nerezový lustr osvětluje jídelní stůl
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Velký nerezový lustr osvětluje jídelní stůl

Druhá půlka místnosti má strop vlastně až ve výšce střech, takže sedíme–li u moderního krbu se skleněnými stahovacími dvířky, můžeme se střešními okny koukat do nebe. Černobílá skřínka – zebra na tenkých nerezových nožkách - byla navržena přímo pro tuto místnost, stejně jako „totem“ stojící vedle CD stojanu. Zařízení místnosti doplňuje funkční barevný kovový jukebox a nízká knihovnička.

Dveřmi mezi boxem a krbem projdeme do ateliéru – dílničky, který využívají oba manželé. Po stranách chodbičky najdeme dvě malé místnosti s WC a sprchou – zvláštností je zde skleněný strop, který propouští hodně světla, takže se ani v malém prostoru necítíme klaustrofobně.

Kovové schody s dřevěnými stupni a nerezovým zábradlím nás zavedou do 1. patra. Skleněná podlaha tvořená dvěma třícentimetrovými deskami skla připomene mořskou hladinu, lesklé nerezové trubky slouží jako komín ke krbu.

Nerezové zábradlí provzdušní prostor schodiště a podkrovní chodby
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Nerezové zábradlí provzdušní prostor schodiště a podkrovní chodby

Tmavými zdánlivě dvoukřídlými dveřmi, které mají stejnou úpravu jako kuchyňská linka v přízemí, vejdeme do prostorné koupelny, jíž vévodí krásná vana s výhledem z okna.

Důmyslná nika za zrcadly, kterou najdeme nad umyvadly zasazenými v desce z leštěného šedého kamene, ukrývá veškeré koupelnové potřeby. Dřevěná podlaha spolu s barevnými doplňky potlačuje strohý dojem z betonových stěn.

Prostorná vana s krásným výhledem
Prostorná vana s krásným výhledem (Zdroj: Pavel Zeman)
Koupelnu zateplí dřevěné prvky
Koupelnu zateplí dřevěné prvky (Zdroj: Pavel Zeman)

Do malé ložnice, kde najdeme místo klasických postelí jen matrace, můžeme vstoupit ze skleněné podesty nebo přímo z koupelny.

Tipy:

  • Studený dojem z betonové stěrky (nebo třeba výmalby na stěnách) může přebít podlaha v teplém dřevěném odstínu a barevný kousek nábytku.
  • Stará šatní skříň, která má funkční dveře i police, poslouží ještě mnoho let, když ji natřeme zajímavou barvou nebo otapetujeme tapetou či samolepicí fólií se zajímavým dezénem: můžeme si být jistí, že když popustíme uzdu fantazii, budeme mít doma originál, který v žádném obchodě nenajdeme (a ve srovnání s novou skříní i za pár kaček).
  • V koupelně nemusí být vždy dlaždice anebo klasické obklady až po strop, moderní materiály jako velkoplošné obklady a voděodolné stěrky vyhoví i nejnáročnějším cachtalům a dobře se udržují.
  • Schováme-li koupelové potřeby i kosmetické doplňky do niky za zrcadlo, nebude ani malá koupelna působit přeplněným a neustále neuklizeným dojmem.

Druhý byt – pro tříčlennou rodinu

První, co nás upoutá po otevření dveří do dalšího bytu, je kovové schodiště s nerezovým zábradlím, které prochází všemi patry bytu. V přízemí se dveřmi za schodištěm dostaneme do místnosti s francouzským oknem, která v současnosti slouží jako pracovna, po pravé straně vstupní haly je chodbička s vestavěnými skříněmi a průchod do koupelny – teprve se vybavuje.

Kovové schodiště s nerezovým zábradlím prochází všemi patry bytu
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Kovové schodiště s nerezovým zábradlím prochází všemi patry bytu

Schodiště nás zavede do hlavní části bytu – otevřený prostor v prvním patře slouží jako kuchyně, jídelna i obývací pokoj zároveň.

Kuchyni vpravo za schodištěm na první pohled prozrazuje jen nerezový pracovní pult s dřezem a varnou plochou uprostřed. Veškeré kuchyňské vybavení i spotřebiče, včetně lednice a myčky, jsou ukryty za dvířky z černě natřené MDF a zabudované do stěny z kamene, která zde vystřídala jinak všudypřítomný beton. Světlá hliníková roletová dvířka ukrývají prostor na troubu, kuchařské knihy a drobné elektrospotřebiče. Celá kuchyňská sestava byla vytvořena na míru tomuto bytu. Kromě obloukového okna osvětlují prostor nerezový závěsný lustr a úsporná stropní svítidla.

Veškeré kuchyňské vybavení je ukryto za kuchyňskými dvířky
Veškeré kuchyňské vybavení je ukryto za kuchyňskými dvířky (Zdroj: Pavel Zeman)
Celá kuchyňská sestava byla vytvořena na míru
Celá kuchyňská sestava byla vytvořena na míru (Zdroj: Pavel Zeman)

Na míru a podle přání obyvatel byl navržen také vinný sklep – vlastně velká skříňová chladírna uprostřed místnosti. Stěny tvoří dvě vrstvy dřeva, mezi nimiž je vrstva izolace, nerezový komínek slouží jako větrací šachta, chlazení je elektrické.

Dlouhý stůl z dubového masivu i obraz v jídelní části si majitelé dovezli z předchozího bytu, stejně tak jako kožená křesla a pohovku, tvořící útulné zákoutí za chladírnou. Mezi dvěma obloukovými okny je zde zasazen krb, ve kterém se topí opravdu dřevem. Zařízení místnosti doplňuje již jen dřevěná komoda a zajímavé svícny. Ve stropních deskách jsou kromě osvětlení zabudovány akustické plošky, poslech hudby se tak stává opravdovým požitkem.

Dlouhý stůl je z dubového masivu
Dlouhý stůl je z dubového masivu (Zdroj: Pavel Zeman)
Obraz je přivezen z původního bytu
Obraz je přivezen z původního bytu (Zdroj: Pavel Zeman)

Menší koupelna v mezipatře je prosvětlena oknem procházejícím celou stěnou, jehož spodní tabulky jsou matné, takže zachovávají soukromí. Zásobní ručníky i koupelnové potřeby schovává vysoká nerezová skřínka s otočnými dvířky.

Koupelnu osvětluje velké okno
Koupelnu osvětluje velké okno (Zdroj: Pavel Zeman)
Nerezová skříňka schová ručníky i ostatní koupelnové nezbytnosti
Nerezová skříňka schová ručníky i ostatní koupelnové nezbytnosti (Zdroj: Pavel Zeman)

Dalšími schody vystoupíme do spartánsky zařízené ložnice. Vestavěná skříň s posuvnými dveřmi z černé MDF desky, spaní v japonském stylu jako na rohožích na matracích na podlaze. Snad jen pohověním si na lehátku u prosklené stěny se můžeme trochu rozmazlit.

V ložnici najdeme spaní v japonském stylu
V ložnici najdeme spaní v japonském stylu (Zdroj: Pavel Zeman)
Relaxační koutek s výhledem
Relaxační koutek s výhledem (Zdroj: Pavel Zeman)

Nepostradatelné schody nás dovedou na střešní terasu, která nabízí výhled do okolní krajiny.

Schody na střešní terasu
Schody na střešní terasu (Zdroj: Pavel Zeman)
Z terasy je nádherný výhled do krajiny
Z terasy je nádherný výhled do krajiny (Zdroj: Pavel Zeman)

Protože v bytě bude bydlet malé dítě a do rodiny má brzy přibýt další, zajímalo nás, jak je postaráno o to, aby se neskutálelo ze schodů - vstupy na schodiště v hlavní místnosti budou zahrazeny brankami ze stejného materiálu, jako je zábradlí na schodech.

A že nikde nejsou vidět hračky? V době naší návštěvy ještě probíhalo zabydlování a hračky se nestačily rozběhnout po celém bytě, dobře si ale umíme představit, jak se ve volném obytném prostoru bude jezdit na tříkolce nebo pobíhat s balonem. Hračky se večer ukryjí za dveře vestavných skříní a v dětském pokoji, aby mohly druhý den vyrazit zase na výpravu po celém bytě.

Tipy:

  • Dveře do obytných místností a klidně i do koupelny mohou být prosklené, matné sklo nebo samolepicí okenní fólie s desénem vitráže propustí dostatek světla a při tom zachovají soukromí.
  • Tmavé jednotvárné plochy kuchyňských i vestavěných skříní působí stroze a smutně, ovšem jen do té doby, než je doplníme barevným nádobím, kořenkami, utěrkami a po bytě rozvěsíme obrázky a fotografie.
  • V malé koupelně poslouží úzká vysoká skřínka s otočnými dveřmi jako dostatečně velký úložný prostor.
  • Kdo má rád jednoduchý střídmý styl a tlumené barvy, tomu tmavý nábytek nevadí, hladké plochy bez zbytečných ozdůbek a dekorací se dobře uklízejí. Střídmé zařizovací předměty dovolují častější a rozmanitější střídání doplňků i použití různých sytých barev na dekoracích.

Zdroj informací: autor článku; hobbytec.cz; Wikipedia

Publikováno: 6. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman