Od sklepa, od kola, od garáže, od sušárny…Také nevíte, kam jste je dali a kde jsou, i když tu teď ležely a ty rezervní, po nich jako by se slehla zem? Kdo nebo co? No přece klíče. Ale od teď už budou všechny na jednom místě v malé skříňce a pěkné hodiny k tomu.
Budete potřebovat:
- dřevěné laťky: 2 ks 2×5 cm, délka 30 cm, 4 ks 2×5 cm, délka 26 cm
- dřevěný rámeček o rozměrech 30×30 cm nebo 4 ks profilových latiček 1×2 cm, délka 30 cm
- sololitový čtverec o velikosti 29,5×29,5 cm
- vruty do dřeva: 16 ks 4×40 mm
- malé hřebíčky na připevnění pantů nebo vhodné šroubky, cca 12 ks – dle velikosti pantů
- 2 ks pianových pantů cca 1×5 cm
- hodinový strojek s ručičkami
- lepidlo na dřevo a papír
- bezbarvý lak
- ubrousek s vhodným motivem
- háčky se závitem (na klíče) 14–20 ks, dle potřeby
- ruční pilku
- vrtačku a akušroubovák,
- kladívko a kleštičky
- pokosnici
- tavnou pistoli
- nůžky

Postup:
Zadní skříňka hodin je vyrobena z latěk o profilu 2×5 cm. 2 laťky jsou dlouhé 30 cm, dvě 26 cm, ty budou vložené tak, aby celý rozměr korpusu byl 30×30 cm. Nezapomeneme si připravit i dvě vnitřní vložené příčky o délce 26 cm.
Hluboký rámeček z přesně zakrácených latěk si nejprve k sobě seskládáme. Označíme místa spojů i vhodnou výšku umístění příčných latěk, na kterých budou háčky na klíče. Klíče visící ve dvou řadách by se neměly vzájemně dotýkat.

Otvory pro rohové spoje na vruty si nejprve předvrtáme menším vrtáčkem. Větším pak provedeme zahloubení pro jejich hlavy. Celý korpus hodin pak postupně sešroubujeme. Spojované hrany můžeme ještě slepit lepidlem na dřevo.

Korpus skřínky natřeme barvou nebo namoříme. Hlavy vrutů můžeme zatmelit. Na vnitřní příčky rozpočítáme a připevníme háčky na klíče. Do horní příčky vyvrtáme ještě dva otvory pro zavěšení na stěnu.

Připravíme si rámeček ve velikosti skříňky. Zhotovíme jej z profilových lišt. V pokosnici lišty přesně na délku a pod úhlem zakrátíme. Rámeček po slepení barevně upravíme.

Strojek hodin s ručičkami si můžeme zakoupit v hodinářství. Můžeme také například demontovat reklamní hodiny, které se nám nelíbí, a použít je. Pomocí klíče nebo kleští povolíme jisticí matičku.

Strojek s ručičkami opatrně oddělíme od sebe. Spojením úhlopříček si vyznačíme přesný střed nové přední stěny hodin. Do něj vyvrtáme potřebný otvor pro namontování strojku.

Aby se nám přední stěna hodin líbila, můžeme si ji sami libovolně výtvarně ztvárnit nebo pomalovat. Je také možné použít hezký papírový ubrousek se zajímavým motivem.

Pomocí tavné pistole vlepíme sololitovou výplň do připraveného rámečku. Na sololitu bude upevněn strojek s ručičkami. Nemáme-li tavnou pistoli použijeme disperzní lepidlo a kolíčky pro stažení.

Hodiny je potřeba očíslovat. V papírnictví můžeme zakoupit sadu samolepících číslic. Potřebný typ barvu a velikost číslic, jaké se nám líbí a ladí k hodinám, si můžeme vytisknout i z počítače.

Číslovky pečlivě vystřihneme malými nůžkami. Lepidlem je pak nalepíme na přední stěnu hodin. Je na naší volbě, rozhodneme-li se vyznačit všechny číslovky, nebo jenom čtyři hlavní.

Ciferník hodin je hotový, můžeme proto připevnit hodinový strojek. Nasuneme jej ze zadní strany k vyvrtanému středu a zajistíme matičkou. Nakonec na osu strojku nasadíme ručičky.

Oba dva díly hodin jsou hotovy a zbývá je pouze spojit. Malými panty proto ciferník přichytíme ke korpusu zadní skříňky. Panty přitlučeme hřebíčky, můžeme je i přišroubovat vhodnými šroubky. Nakonec hodiny zavěsíme na stěnu.

Poličku na stěnu přichytíme dvěma vruty a hmoždinkami. Aby vruty nebylo vidět, můžeme poličku připevnit zevnitř přes lišty, na kterých jsou pověšené klíče.

Ať vám polička dobře slouží!
Zdroj informací: autoři článku
Publikováno: 22. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce