reklama

Předsíň – vstupní brána do bytu

Předsíň je vstupní brána do každého bytu. Je to místo, kde vítáme návštěvy, i prostor, ve kterém provedeme poslední kontrolu své vizáže před tím, než opustíme byt.

Předsíň – vstupní brána do bytu

V malých i velkých bytech panelových domů, v činžácích i rodinných domech je předsíň také často prostorem, kde potřebujeme uložit boty i oblečení pro celou rodinu, zaparkovat kolo nebo kočárek, popřípadě vyřídit telefon či poštu. Stává se tedy jakousi průchozí šatnou. Pro všechny tyto činnosti a především věci bychom měli najít správné místo, podmínky a alespoň minimální pohodlný prostor.

Vstup

Vstup
Vstup
Vstup
Vstup

Do předsíně bytu vstupujeme přímo zvenku nebo ze společné chodby domu. Měli bychom tedy nejdřív projít jakousi čisticí zónou, abychom si do bytu nepřinesli všechen prach a nečistoty, které jsme potkali na ulici. Před vstupními dveřmi by nás určitě měla čekat hrubší rohožka a v době podzimních plískanic a zimních sněhových záplav i miska či plastová rohožka s hrubými výstupky na okapání bot.

Ať už se zouváme přede dveřmi nebo těsně za nimi, určitě uvítáme menší botník, který slouží na uložení přezůvek a právě nošených bot.

V blízkosti vstupních dveří by také neměl chybět věšák na kabáty a bundy, abychom je my, nebo dokonce návštěvy, nemuseli odkládat v pokojích či přenášet do šatny na druhém konci bytu. Na pověšení bundy, složeného deštníku nebo kabelky dostatečně poslouží věšák, tvořený několika jednoduchými kovovými či dřevěnými háčky. Pokud je to ale trochu možné, měli bychom počítat i se zavěšením několika ramínek na kabáty a pláště, obzvlášť není-li v předsíni skříň či šatna na oděvy.

Nezapomínejme také na to, že i když použijeme opravdu jen nejjednodušší věšáčky, nechceme mít kabáty zabarvené od stěny, ani zdi navlhlé od zmoklých plášťů. Proto obložíme místo, kde budeme oděvy věšet, například rákosovou rohoží, tapetou či jiným nešpinícím a nenasákavým materiálem. Stěny nebo kout určený k odkládání oblečení můžeme také upravit kvalitními, vlhku a oděru odolnými barvami. Můžeme použít i pruhy lamina, které připevníme na stěnu v malých vzdálenostech od sebe. Na ně pak připevníme háčky na kabáty.

Skříně a úložný prostor

Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor

V mnoha bytech je předsíň jediným místem, kde soustřeďujeme oděvy celé rodiny. V tom případě je nejlepším řešením využití vestavěných skříní nebo šaten. Vestavěné skříně mají oproti klasickým hned několik výhod: jsou stavěné na míru konkrétnímu bytu i rodině, mají zabudované šikovné police, výsuvy, výklopy a drátěné programy, které přispívají k lepšímu ukládání a třídění oděvů, takže využijí každé místečko daného prostoru. Šikovné vnitřní uspořádání skříně pomůže zvýšit její úložnou plochu až o třetinu. Velice často mají také posuvné dveře, což oproti klasickým otvíracím ušetří prostor před skříní. V horních policích ukládáme věci sezónní, které nepoužíváme každý den. Ve spodních patrech a policích či oddělených částech skříní najde prostor veškerá obuv. Dveře skříní mohou být z plného materiálu nebo žaluziové. Ty umožňují především ve vlhkém a zimním počasí oděvům dýchat.

Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor

Máme-li stále málo prostoru a moc věcí, nabízí se další řešení – využít prostor pod stropem či alespoň nade dveřmi. V bytech s vyšším stropy můžeme zbudovat snížený podhled, který využijeme jako odkládací prostor na sezonní oděvy, kufry, tašky, sportovní potřeby. I v paneláku, kde si nemůžeme dovolit velké snížení celého stropu v předsíni, abychom si nepřipadali jako v katakombách, můžeme vestavět malou skřínku nad vstupní dveře nebo kolem stěn zavěsit police. Zde najdou místo sportovní potřeby, piknikový košík nebo třeba videokazety. Do sníženého podhledu je pak možné snadno zabudovat halogenové osvětlení.

Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor

Balancovat na židli nebo na stoličce není moc příjemné ani bezpečné. Vstup do sníženého úložného stropu vyřeší sklopné schody, které jsou v podhledu přímo zabudovány. K dosažení na police či do horních pater skříně nám pomohou jednoduché schůdky, které můžeme využívat i jako stoličku při přezouvání.

Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor
Skříně a úložný prostor

Máme-li prostornější předsíň, která nemusí sloužit jen jako šatna, můžeme sem umístit i stolek s křesílkem, u kterého vyřídíme telefony nebo třeba posedíme se sousedem jen na tu chvilku, než domluvíme společné opravy v domě.

Podlahy – materiál, údržba

Podlahy – materiál, údržba
Podlahy – materiál, údržba
Podlahy – materiál, údržba
Podlahy – materiál, údržba

Podlaha v předsíni je hodně frekventovaná a namáhaná, proto musí být i dostatečně pevná a odolná. Vhodným povrchem je dlažba, parkety z tvrdého dřeva nebo kvalitní linoleum. Méně vhodná je do této části bytu jinak oblíbená plovoucí podlaha. V případě, že se jí nechceme vzdát ani v předsíni, měli bychom alespoň zónu bezprostředně za vstupními dveřmi řešit dlažbou, nebo plovoucí podlahu částečně zakrýt kobercem, který zachytí kamínky, jež odolají drsnému povrchu rohožky. Koberec je však třeba denně čistit, abychom si nečistotu v něm zachycenou neroznesli do bytu.

Pro snadnou údržbu je vhodné opatřit podlahu lemováním. U dřevěných podlah použijeme profilové lišty, u dlažby lemovací pásky. Při úklidu namokro tak zůstanou stěny čisté. Na spárování v předsíni v žádném případě nepoužíváme bílou nebo světlou spárovací hmotu, protože ta se rychle zašpiní a už nepůjde vyčistit. Vhodná je černá nebo šedá. Můžeme použít i tmavší odstíny pastelových barev tak, aby ladily k odstínu použité dlažby.

Světlo a osvětlení

Světlo a osvětlení
Světlo a osvětlení
Světlo a osvětlení
Světlo a osvětlení

Ať už jde o předsíň v domku nebo panelákovém bytě, měli bychom zajistit dostatečně intenzivní a zároveň příjemné osvětlení. Pokud si totiž návštěva nebo děti v předsíni narazí v šeru nos nebo si naopak po vstupu do bytu budou připadat jak u výslechu, zrovna příjemně je to nenaladí. Krásné lustry a zajímavé lampy s dlouhými rameny a ozdobami po babičce umístíme raději do pokojů. V předsíni řešíme osvětlení raději pomocí nástěnných nebo stropních svítidel a několika bodových světel tak, abychom dobře viděli na přezouvání, oblékání i do jednotlivých polic šatny či skříně.

Pokud máme v předsíni stolek s telefonem nebo bločkem na vzkazy, neuškodí ani malá stolní lampička. V případě nízkých stropů nepoužíváme lustry zavěšené na dlouhých tyčích, které prostor opticky snižují a mohou také vadit při otevírání horních dvířek skříní nebo vyšším lidem při oblékání.

Barvy, zrcadla, prostor

Barvy, zrcadla, prostor
Barvy, zrcadla, prostor
Barvy, zrcadla, prostor
Barvy, zrcadla, prostor

Barvy v předsíni volíme tak, aby prostor nepůsobil stísněně. Zatímco ve větší hale rodinného domku si můžeme dovolit tmavší dlažbu i tmavý materiál na dveřích skříní, v menších prostorech bychom měli volit světlé pastelové tóny. Dlažba položená v užší předsíni diagonálně ji opticky rozšíří. Prosklené výplně pokojových dveří i nadsvětlíky nade dveřmi pustí do předsíně další světlo. Skleněné výplně mohou být z matového nebo rastrového skla. Nehrozí tak ztráta soukromí v prostoru za nimi.

Zrcadlo je nedílnou součástí našeho bytu, a to především koupelny a jak jinak, také předsíně.Zrcadla na dveřích skříní, na vstupních dveřích i volných stěnách poslouží nejen na to, abychom si zkontrolovali, jestli máme správně zapnutý kabát a narovnaný klobouk. Pokud je správně umístíme, pak také opticky zvětší a prosvětlí prostor předsíně. Máme-li malé děti nebo se bojíme, že při „temperamentu“ našich ratolestí a „šikovnosti“ některých členů domácnosti budeme mít předsíň neustále plnou střepů, nemusíme zoufat. Zrcadlo necháme třeba v ložnici a do předsíně použijeme pouze samolepicí zrcadlovou tapetu, která prosvětlení a optickému zvětšení prostoru pomůže také. Nemáme-li rádi zrcadlo v jednom kuse a chceme si jej položit (tedy spíše přilepit) sami, můžeme si je poskládat z malých zrcadlových čtverců opatřených kvalitní samolepicí páskou. (Prodává například IKEA a další obchody s bytovým zařízením.) Jako podklad nám nemusí sloužit pouze stěny nebo dveře skříní. I samotné vstupní dveře jsou velmi vhodnou a často opomíjenou plochou pro nalepení zrcadla.

Tipy

V každé předsíni se jistě hodí malá polička nebo zásuvka na náhradní klíče, drobnosti nebo malou baterku (to pro případ, že začnou zlobit pojistky).

Pokud to dispozice bytu umožňuje, měli bychom při plánování rekonstrukce nebo novostavby plánovat dveře předsíně tak, aby se otvíraly z úzké předsíně směrem do větších místností. Jedny otevřené dveře by také neměly bránit v otevření dalším. Předejdeme tak i nebezpečí případného úrazu. V některých případech ušetříme místo použitím posuvných nebo shrnovacích dveří.

V předsíni by také neměly být žádné vyčnívající hrany nebo ostré rohy, které by mohly někoho poranit, a to zejména ve výšce očí dospělých a malých dětí. Pozor, nebezpečné mohou být i klíče nebo úchyty trčící ze skříní.

Umožňují-li to podmínky, je vhodné mít malý otevřený botník s možností sednutí přímo přede dveřmi a do bytu vstoupit až po přezutí. Boty tak mohou lépe vyvětrat a nečistota z nich zůstane před bytem a lépe se uklidí.

Tipy
Tipy
Tipy
Tipy

V menší předsíni šetří místo výklopný botník nebo botník závěsný, skrytý jen za závěsem.V našich končinách je zvykem se přezouvat i na návštěvě a není třeba tyto zvyky vždy měnit. Jako přezůvky určené pro návštěvy mohou klidně sloužit jednoduché látkové pantofle, bezpodmínečně ale musí být čisté a nesešlapané.

Tipy
Tipy

Dveřní lišta s kartáčkem, která je připevněná pomocí oboustranné pásky nebo malými šroubečky na spodní hranu dveří, zabraňuje vnikání nečistot a pronikání průvanu pode dveřmi.

Publikováno: 27. 1. 2019, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce