reklama

Poradíme, jak se orientovat v nabídce nábytkového spojovacího kování

Za vizionáře, který začal ve velkém učit svět nábytek skládat a přepravovat „naplocho“, se dá považovat zakladatel známé nábytkové firmy Ingvar Kamprad. Vozit skříně rozložené a nevozit prázdný vzduch znamenalo ve své době revoluci a obrovský náskok před konkurencí. Tento praktický trend se u většiny nábytku drží dodnes.

Průvodce nábytkovým spojovacím kováním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Především u objemnějších kusů je praktické je rozložit na několik menších částí, se kterými se lépe manipuluje. Nábytek balený naplocho v krabicích snadno přepravíme malým výtahem i osobním autem. Teprve doma pak nábytek „nafoukneme“ do skutečných rozměrů.

Systémů pro skladebný nábytek je mnoho. Výrobci se je snaží na nábytek umístit tak, aby byly co nejvíce skryté a zároveň k nim byl dobrý přístup. Většina těchto spojovacích systémů je vymyšlena tak, aby k nim byl při dotahování přístup z vnitřní strany nábytku. To je vhodné především do takových prostor, kdy je nábytek včleněn mezi dvě stěny nebo ostatní kusy nábytku tak, že není možné dostat se k nim pohodlně z vnější strany.

Použití těchto systémů šetří například v případě vícedílných skříní jednu boční stěnu, místo dvou samostatných dílů se skříň vyrobí s jednou společnou vnitřní stěnou a police se připevňují zevnitř. Většina těchto mechanismů umožňuje spojení deskových materiálů nebo masivního dřeva jak v rohu do L, tak v ploše do T, nebo kříže u meziboků a polic v jedné rovině nebo u složitějších nábytkových sestav.

Systémů pro sestavení je mnoho
Systémů pro sestavení je mnoho (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tyto spoje se dobře hodí nejenom pro velkovýrobce nábytku, ale i pro všechny, kteří si chtějí svépomocí bez speciálního vybavení pouze s vrtačkou nějaký ten kousek nábytku vyrobit. Většinou stačí jen přesně měřit a vrtat.

Jednoduché spoje

Pro použití těchto nábytkových spojů nepotřebujeme nic jiného, než spojovací element, vhodně dlouhé šroubky a akumulátorový šroubovák. Šroubky je možné do většiny materiálů aplikovat bez předvrtání.

Plastové spojovací růžky

Nejjednodušším nábytkovým spojovacím prvkem jsou různé varianty plastových uzavíratelných úhelníků – růžků. Vyrábějí se na vstřikovacích lisech, jsou natolik pevné, že se při stažení dvou desek materiálu k sobě nezdeformují.

Plastové spojovací růžky
Plastové spojovací růžky (Zdroj: PePa)

Pro jejich spojení se používají malé vruty do dřeva se zápustnou křížovou hlavou. Délka vrutů musí být vždy o něco menší, než je tloušťka spojovaného materiálu, aby vrut neprošel skrz.

Připevňují se malými vruty se zápustnou hlavou
Připevňují se malými vruty se zápustnou hlavou (Zdroj: PePa)

Po zašroubování vrutů se růžek jednoduše uzavře krytkou nebo zaklopí. Růžky se vyrábějí v několika velikostech a barevných provedeních odpovídajících nejběžnějším odstínům dřeva.

Po zašroubování se uzavře krytkou
Po zašroubování se uzavře krytkou (Zdroj: PePa)

Zámkový spojovací element

Jinou variantou stažení dvou nábytkových dílců je zámkový spojovací element. Je složený ze dvou dílů. Ze spodního skrytého, který je kotevní, a horního pohledového se zámkem.

Zámkový spojovací element
Zámkový spojovací element (Zdroj: PePa)

Podkladní patka se připevní na dílec tak, že nejprve odečteme tloušťku materiálu, který bude navazovat, horní pohledový protikus se připevní na druhý díl materiálu přesně tak, aby do sebe po přiložení oba díly zapadly.

Oba díly do sebe zapadnou
Oba díly do sebe zapadnou (Zdroj: PePa)

Po nasazení obou částí spojovacího elementu k sobě pootočíme pomocí šroubováku mechanismem v horním dílu, který se tak pevně zamkne s dílem prvním.

Upevní se zašroubováním
Upevní se zašroubováním (Zdroj: PePa)

Jednoduchý spojovací prvek

Jednoduchý spojovací prvek. Používá se především pro připevnění horních desek stolů, zavětrovacích lubů, ale i při konstrukcích skříní. V přesně vymezené vzdálenosti od kraje vyvrtáme vrtákem o průměru 10 mm vhodně hluboký otvor.

Jednoduchý spojovací prvek
Jednoduchý spojovací prvek (Zdroj: PePa)

Pomocí gumové paličky nebo kladívka element vklepneme do předvrtaného otvoru. Hmoždinkový trn do otvoru půjde pod větším tlakem, ale bude pevně držet.

Vklepneme gumovou paličkou
Vklepneme gumovou paličkou (Zdroj: PePa)

Element slouží jako pouzdro pro obyčejný vrut do dřeva. Ten stáhne k sobě oba díly. Pro přesnost, a aby nevznikly spáry mezi jednotlivými deskami, je důležité, aby hrana spojovacího elementu byla přesně s hranou deskového materiálu.

Oba díly se sešroubují k sobě
Oba díly se sešroubují k sobě (Zdroj: PePa)

Zápustné spojovací excentry

Pro zabudování tohoto typu kování budeme potřebovat vrtáky o průměru 20 mm a 5 mm. Úhelníkem přesně rozměříme vzdálenost vrtání od kraje materiálu. Ve stojanové vrtačce pak otvory přesně vyvrtáme.

Zápustné spojovací excentry
Zápustné spojovací excentry (Zdroj: PePa)

Otvor u hrany materiálu je vrtán tak, že je částečně otevřený. Do vyvrtaných otvorů pomocí gumové paličky naklepneme spojovací prvek. Tím je první část kování připravená.

Otvor je částečně otevřený
Otvor je částečně otevřený (Zdroj: PePa)

Do druhé desky je zapotřebí připevnit závrtný čep. Místo vrtání přesně rozměříme a pomocí vrtáku o průměru 5 mm přesně vyvrtáme. Kování sesadíme do sebe a pootočením křížového šroubu v kování pevně přitáhneme desku s čepem k první desce.

Kování se sesadí k sobě
Kování se sesadí k sobě (Zdroj: PePa)

Konfirmát

Protože staré konické vruty většinou do deskových materiálů na bázi dřevotřísky působily spíše jako klín, který je roztrhával, byly navrženy a vyrobeny konfirmáty.Tento spoj je možné několikrát bez problému rozebrat aniž by ztratil na své pevnosti.

Konfirmátový šroub do dřeva má vlastně tři rozdílné průměry a části, čemuž odpovídá i speciální vrták pro jeho předvrtání. Nemáme-li konfirmátový vrták, můžeme si vypomoci dvěma obyčejnými vrtáky o rozdílném průměru. Osazení hlavy šroubu se pak provede větším vrtákem nebo záhlubníkem.

Konfirmátový šroub
Konfirmátový šroub (Zdroj: PePa)

První a nejužší je část se závitem, která je v hraně spojovaného materiálu. Druhá, širší, u které závit končí a která tvoří hlavu šroubu, prochází deskou, kterou k materiálu budeme přitahovat. Třetí, nejširší tvoří osazení a límec na konci. Zároveň konfirmát zadržuje, aby se nezapustil do materiálu hlouběji, než je zapotřebí.

Konfirmát nedovolí hlubší zapuštění šroubu
Konfirmát nedovolí hlubší zapuštění šroubu (Zdroj: PePa)

Šroub lze snadno zašroubovat pomocí inbusového klíče. Některé konfirmáty mají i křížovou hlavu, postačí tedy křížový šroubovák. Práci se šrouby podstatně zrychlí použití vhodného nástavce a použití akumulátorového šroubováku s nastavitelným momentem dotažení.

Šroubuje se pomocí inbusu
Šroubuje se pomocí inbusu (Zdroj: PePa)

Konfirmáty se vyrábějí v několika délkách a barevných kovových provedeních. Vybíráme si vždy podle tloušťky spojovaného materiálu.

Konfirmáty se vyrábějí v různých délkách z různých materiálů
Konfirmáty se vyrábějí v různých délkách z různých materiálů (Zdroj: PePa)

Nekónické tělo většího průměru s ostrým a hlubokým vnějším závitem, který si do materiálu po prvním zašroubování vyřízne vlastní cestu, která slouží jako závit.

Po prvním zašroubování si najde vlastní cestu
Po prvním zašroubování si najde vlastní cestu (Zdroj: PePa)

Hlavu šroubu lze schovat pomocí malé plastové krytky v barvě použitého materiálu, a to jak v úpravě pro křížový šroubovák, tak i pro inbus.

Hlavu šroubu lze zakrýt krytkou
Hlavu šroubu lze zakrýt krytkou (Zdroj: PePa)

S těmito prvky bude vlastnoruční sestavení nábytku hračkou.

Zdroj informací: Hettich ČR k.s.

Publikováno: 24. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce