reklama

Plechové střešní krytiny - na co si dát pozor

V současné době se projevuje velký rozmach střešních krytin z ocelových pozinkovaných plechů s povrchovou úpravou na bázi polyesteru, polyuretanu apod. Je to způsobeno několika důvody. Krytina je lehká a nezatěžuje krov a celkovou statiku stavby a přitom natolik pevná a odolná, že je používána i v horských oblastech. Díky nízké hmotnosti je perfektní také na rekonstrukce starých budov a málo nosných krovů.

V současné době se projevuje velký rozmach plechových střešních krytin. Na co byste si ale měli dát pozor a čeho se vyvarovat? Dočtete se v článku.
Plechové střešní krytiny - na co si dát pozor

Plechová střešní krytina se vyrábí v různých tvarech, mimo jiné i ve vzhledu podobném klasické skládané krytině a v široké škále barevných odstínů. Krytinu je možné používat i pro malé sklony střech. Zásadní výhodou je pro zákazníka rovněž fakt, že ocelová střešní krytina od renomovaného výrobce je téměř bezúdržbová a s velmi dlouhou záruční lhůtou (až 50 let).

Přesto je třeba při jejím výběru a montáži dbát určitých zásad, aby splnila to, co od ní uživatel očekává.

V dřívějších dobách se na klempířské konstrukce v podstatě používal jen pozinkovaný plech, mezi jehož výhody patří, že má z těchto materiálů nejmenší teplotní roztažnost (= nejmenší riziko, že se na slunci klempířská konstrukce vyboulí). Nevýhodou je, že vrstva pozinku bez dodatečné povrchové úpravy sama nezajistí dlouhodobou ochranu proti korozi. Proto je třeba ji chránit dodatečnými nátěry, které ale prováděné za studena zpravidla nevydrží déle než cca 5 let. Tuto nevýhodu nemají tzv. ušlechtilé kovy, např. měď nebo titanzinek, které ale přináší jiné problémy. Oba dva tyto materiály mají větší tepelnou roztažnost, měď je ale velmi cenově náročná a není v našich zeměpisných šířkách lepšího lákadla pro zloděje.

Titanzinek je náchylný na chemické vlivy okolních materiálů a prostředí a nedá se s ním pracovat v nízkých teplotách. Navíc u obou těchto materiálů se musíte smířit s jejich odstínem, který je tvořen povrchovou korozí, která za současného stavu ovzduší nezaručí, že povrch bude v celé ploše mít jednolitý odstín, nemluvě o tom, že možnost výběru různých odstínů je vyloučena.

Nekvalitní povrchová úprava
Nekvalitní povrchová úprava

Masové využití ocelového plechu s pozinkovanou úpravou umožnily nové technologie povrchových úprav, které velmi prodloužily životnost těchto materiálů, někteří výrobci poskytují až 50leté technické záruky na krytiny. Je potřeba si uvědomit, že dlouhé životnosti a celkové spokojenosti se střešní krytinou je možné dosáhnout pouze kvalitním výběrem materiálu od renomovaného výrobce. Na výrobu krytin se používají tzv. svitky nejčastěji o šířce 1250 mm. Kvalita těchto svitků je závislá na několika faktorech: kvalita ocelového jádra (chemické složení, dostatečná pevnost apod.), rovnoměrná tloušťka vyválcování (aby svitek měl v celé své ploše stejnou tloušťku), dostatečná tloušťka, kvalita a rovnoměrné nanesení pozinku, dostatečná tloušťka, kvalita a rovnoměrné nanesení ochranných vrstev, které jsou z vrchní strany vystaveny povětrnostním vlivům. Pokud je něco z výše uvedeného ošizeno, má to zásadní vliv na životnost krytiny. Proto doporučujeme vybírat takové výrobce krytin, kteří používají svitky s deklarovanými vlastnostmi nejlépe z renomované ocelárny a kteří mají na trhu dlouhou tradici.

Správné rozhodnutí o vhodnosti použití určitého druhu krytiny na daný typ střechy je vhodné konzultovat s obchodním zástupcem dodavatele střešních krytin, který Vám na základě toho, jak členitá je střecha, kde stavba leží, jaký sklon je na střeše apod. doporučí vhodné druhy ocelových střešních krytin a na zákazníkovi pak je, aby si z nabízených druhů vybral ten tvar, odstín a druh povrchové úpravy, který se mu bude nejvíce líbit. K tomu je dobré využít konfigurátor, který někteří výrobci na svých webových stránkách nabízejí a na základě kterého si může investor předem nasimulovat, jak bude jeho stavba vypadat po výměně střešní krytiny.

Ke 100% spokojenosti zákazníků je potřeba ještě krytinu dobře namontovat. Montáž těchto krytin je snadná a rychlá, ale je třeba dodržet některé postupy. Na střeše mohou být složitější detaily, které je nutné přenechat odborné realizační firmě, např. oplechování komínů, různé prostupy, střešní okna a.j. Renomovaní výrobci střešních krytin doporučí proškolenou montážní firmu, anebo poradí, pokud si budete chtít krytinu namontovat sami. Jsou také schopní pomoci při zaměření stavby a dodají klientovi přesný položkový rozpočet spolu s montážními plánky.

Špatně založená krytina
Špatně založená krytina

Před započetím montáže je nutné si prostudovat pokyny uvedené v montážním návodu určeném pro daný druh krytiny a těmito pokyny se řídit. Nyní uvádíme ve stručnosti základní pokyny pro montáž, kompletní znění naleznete v Montážních návodech jednotlivých výrobců.

Velice důležité jsou práce předcházející montáži krytiny, spočívající v přípravě / úpravě krovů pro montáž samotnou. Sem patří případné vyrovnání střešní konstrukce, natažení hydroizolační folie a montáž latí, příp. prken, které slouží jako podklad pro krytinu.

Ocelové střešní krytiny se dnes tak jako téměř všechny krytiny pokládají na střechu tak, aby byla pod nimi vytvořena vzduchová mezera, která má za úkol prostor mezi krytinou a hydroizolační folií odvětrat. Odvádí se tudy jak vlhkost vzniklá v podstřešním prostoru, ale také se vyrovnává teplota ve střešním plášti a zabraňuje se tím roztávání sněhu a tvorbě ledových bariér na okapových hranách střech a dále se odvádí teplo vzniklé slunečním zářením, což přispívá k teplotní pohodě v podstřešních prostorech. Mezera se vytváří nad paropropustnou hydroizolační folií a výška mezery je tvořena kontralatí.

Špatně položená krytina na latích
Špatně položená krytina na latích

Jako podklad pod tyto druhy krytin se používá laťování nebo bednění a to podle druhu krytiny. Krytiny lze z hlediska tvaru v zásadě rozdělit na tři druhy: tvar tašek, tvar falcované krytiny a tvar trapézového profilu. Krytina ve tvaru tašek se dále dělí na maloformátové a velkoformátové. Velkoformátové krytiny mají vždy určitou krycí šířku a vyrábějí s v určitém délkovém rozmezí např. 500 až 10.000 mm. To umožňuje vhodným rozkreslením kladečského plánu minimalizovat počet spojů na střeše.

Po montáži bednění příp. prken přichází většinou na řadu montáž okapového systému. Okapové systémy z pozinkovaného plechu povrchově upravené např. polyuretanovým povrchem (pozor neplést se stříkaným povrchem, kde je životnost několikanásobně nižší) nevyžadují mimo čištění žlabů od nečistot žádnou údržbu a mají dlouhou životnost. Již se nespojují pájením, ale je to skládačka z typových prvků.

Špatně založené sněhové zábrany
Špatně založené sněhové zábrany

Když je hotové laťování, příp. bednění a namontován okapový systém přichází na řadu montáž vlastní krytiny. Důležité je založení prvních kusů tak, aby spodek krytiny byl rovnoběžný s osou žlabu, jinak bude krytina tzv. zubovat. U taškových profilů je důležité, aby střešní lať vždy probíhala pod odskokem na krytině (pod schůdkem na krytině, který vytváří jednotlivé moduly). U krytin ve tvaru falce a trapézu není potřeba přesná rozteč latí příp. prken, tam je třeba jen dodržet jejich maximální rozteč.

Krytina se kotví do střešní konstrukce pomocí šroubků s těsnící podložkou z EPDM materiálu. Při kotvení je třeba dávat pozor, aby byl šroub kolmo ke střešní rovině.

Nakonec přichází na řadu dokončení střechy, hřebenáče, různé lišty, odvětrání kanalizace, sněhové zábrany apod. Kvalitní dodavatelé nabízejí veškeré tyto doplňky jako systémové a není problém je namontovat i dodatečně. Zároveň Vám přesně určí např. typ a počet sněhových zábran tak, aby nedošlo k jejich poškození sněhem. Vyhnete se tak případným improvizacím, pokud dodavatel střechy nenabízí všechny důležité doplňky jako svůj prověřený systémový prvek.

Špatně umístěný šroub
Špatně umístěný šroub

Velmi důležité je způsob dělení ocelových střešních krytin. I když je střecha přesně zaměřena, na některých místech (komín, úžlabí, střešní okno) je potřeba provést dělení krytiny. Pro tyto účely je možné použít prostřihovací nůžky tzv. nibler, ruční nůžky, a nebo ruční kotoučovou pilu s možností regulace otáček a s kotoučkem na dělení kovů. V žádném případě se nesmí použít ruční úhlová rotační bruska (tzv. flexa), protože s ní dochází k prohřátí materiálu a odletu rozžhavených okují, které nenávratně poškodí povrchovou úpravu. Při prohřátí materiálu v okolí řezu navíc dochází ke změně vlastností ocelového jádra a k oboustrannému poškození jak pozinkovaných vrstev, tak ochranných vrstev a to způsobí mimo jiné začátek koroze.

Dělení flexou
Dělení flexou

Při správné pokládce a kvalitním dodavateli plechové střešní krytiny tvoří moderní, cenově vysoce efektivní, estetické a dlouhotrvající zastřešení nové stavby i libovolné rekonstrukce a to i v náročných horských podmínkách.

Chtěli byste vědět, kolik bude vaše nová střecha stát? Pošlete žádost o cenovou nabídku na střešní krytinu, okapový systém či příslušenství.

Publikováno: 15.9.2015, Autor: Ruukki (text a foto), Profil autora: Redakce