reklama

Násada se někdy zlomí. Umíte ji opravit?

Také se vám to někdy stalo? Potřebuje házet lopatou nebo něco přitlouct kladivem a najednou vám násada nebo topůrko od kladiva nebo sekery zůstane v ruce na dvě části. Co s tím, a hlavně rychle, abyste mohli pokračovat v práci?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při velké námaze se může zlomit násada. Co s tím? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Násada je už stará nebo opotřebená. Jak ji ale dostat ven, aby bylo možné nasadit násadu novou? Jsme na chalupě, nemáme s sebou moc nářadí nebo svěrák a vrtačku, abychom násadu odvrtali nebo jinak vyklepli. Když je stará a zarostlá do materiálu, ani by se nám to nemuselo podařit. Občas bývá například topůrko zajištěné dřevěným, nebo také kovovým klínem, který vše ztěžuje. Řešení nemusí být ale tak složité.

Horkovzdušnou pistoli jistě zná každý. Využíváme ji na opalování oken, tvarování plastu nebo na rozhoření uhlí v grilu. Pomoci nám ale může i se zlomeným topůrkem. Pistol udržujte v takové vzdálenosti, aby vám ji odražené teplo nepoškodilo. Především její přední plasty!

Použijte horkovzdušnou pistoli
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Použijte horkovzdušnou pistoli

Jestliže nemáme horkovzdušnou pistoli po ruce, postačí obyčejný ohníček nebo gril. Pokud je v něm zbytek žhavého popela, kladivo nebo lopatu do něj položíme a postupně necháme starou dřevěnou násadu vypálit. Většinou postačí jen trochu, sama pak po zmenšení objemu a částečném vyhoření vypadne.

Pozor, nespalte se o žádnou část, ani kladivo nebo sekeru prudce nezchlazujte. Žhavé uhlíky neublíží ani kladivu, ani kvalitě sekery, vašim rukám by dobře neudělaly.

Nebo násadu vypalte v ohni
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Nebo násadu vypalte v ohni

Pak už jen zbývá koupit a zasadit novou násadu. Většinou mívají typizovaný průměr a stačí je načisto obrousit na přesný rozměr pomocí pilníku na dřevo a brusného papíru.

Rašplí upravte velikost násady
Rašplí upravte velikost násady (Zdroj: HobbyPRstudio)
Dočistěte smirkem
Dočistěte smirkem (Zdroj: HobbyPRstudio)

Při nasazování sekery nebo kladiva si topůrko nařízneme tak, abychom po nasazení do něj mohli vklepnout dřevěný klínek. Ten je někdy vhodné zajistit kovovým klínkem napříč.

Násadu nařízněte, dřevěný klínek vše upevní
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Násadu nařízněte, dřevěný klínek vše upevní

A je hotovo, výsledkem je dočista nový nástroj, který bude dlouho skvěle sloužit.

Zdroj informací: autor článku; HobbyPRstudio

Publikováno: 7. 3. 2023, Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman