Nejčastější opravou v domácnosti je lepení a z hlediska ceny je také nejúspornější. V případě tohoto výrobku jde snad o nejznámější a nejkvalitnější československé lepidlo pro hobby a domácnost. Vlády a režimy se mění, Herkules zůstává.
Jestliže u některého výrobku říkáme, že je to lety ověřený produkt, u lepidla Herkules od Druchemy to platí dvojnásob. Na našem trhu se prodává už spoustu let.
Mockrát jsem s ním lepil spárovku a opravoval nábytek. Je to jednoduché, nanést, přitisknout, sevřít svěrkou. Přeteklé nebo vytlačené lepidlo postačí otřít vlhkým hadříkem a je to, po vyschnutí je lepidlo čiré a neviditelné.
Sázka o sílu lepidla
Kamarád vyhazoval dřevěnou barovou stoličku. Bylo mi jí líto, protože vím, že ji stačí slepit, tak jsem si o ni řekl. Prý: „Na co ji chceš, vždyť je úplně rozlámaná?“. To je, ale na to stačí pár kapek lepidla, říkal jsem mu. Moc mi nevěřil. Věci v domácnosti moc neopravuje, rozumí spíše autům. Dali jsme si sázku, že mě to rozlámané torzo po spravení unese. V sázce je lahev, takže beru Herkules a jdu na to. Vyzkouším nový červený Herkules Expert, který má být ještě o fous lepší než ten výborný žlutý, který snad všichni známe.
Dřevěná barová stolička je rozlámaná opravdu důkladně. Budeme ji tedy slepovat po částech. Podle toho, jak je rozlámaná, stanovíme postup lepení. Tentokrát nejprve slepíme části nohou a trnoží a pak sedák, ten se totiž zlomil v místě, kde je ukotvena jedna noha, musíme tedy toto místo lepit zároveň s plochou sedáku


Části, které budeme slepovat, očistíme od prachu a případné mastnoty. Lepidlo naneseme na jednu z lepených částí, rozetřeme pomocí štětečku nebo prstem, části k sobě přitiskneme. Otřeme přeteklé lepidlo vlhkým hadříkem nebo houbičkou a zajistíme svěrkami nebo páskou. Stejným způsobem slepíme další část, tentokrát trnož.


Podle návodu na tubě jde o rychleschnoucí lepidlo, spoje zasychají rychle, ale funkční pevnost nastává cca po 6 hodinách, necháme tedy po slepení stoličku dostatečně dlouho zaschnout.

Sedák praskl v místě, kde je do něj zasazená noha, musíme tedy plochu sedáku a vlepení nohy opravit najednou. Konce trnoží, nohou i otvor pro vložení nohy v sedáku očistíme od starého lepidla pomocí pilníku a smirku.


Pak naneseme lepidlo na jednotlivé lepené části, přesně spasujeme k sobě a nasuneme nohu a trnož tam, kam patří. Pečlivě otřeme přeteklé lepidlo a stáhneme svěrkami a po stažení ještě dočistíme zbylé vyteklé lepidlo.

Kulatý sedák se zajišťuje hůř, než rovný tvar, použil jsem všechny svěrky, které byly v dosahu. Na závěr stačí spoje stoličky jemně přebrousit smirkovým papírem a natřít bezbarvým lakem a může dál sloužit.

Před obědem jsem slepil první část, přes oběd ji nechal hoďku zaschnout a pak jsem se vrhnul na další kousek. Večer už jsem si na barovku sedl. Takže pár kapek lepidla proti mým 120 kilům. A hádejte, kdo vyhrál?
Tip:
Pro stažení kulatých částí můžeme použít svěrky nebo klidně stříbrnou lepící pásku. Po lepení ji pak odstraníme.
Herkules slepí nejen rozviklanou židli, povolené nohy od stolu, dětskou hračku nebo třeba dvířka u skřínky. Lepidlo výborně přilne k papíru a dřevu, na ty je specialista, snadno si ale poradí i s materiály jako jsou papír, kůže, korek, karton, dřevotříska i další.
Lepidlo je bez zápachu a snadno se s ním pracuje. V domácnosti s ním leccos opravíme bez toho, abychom potřebovali řemeslníka. Nový obal se dobře drží, při lepení si zapřeme palec do bočního výlisku v tubě a můžeme nanášet. Na lepený materiál naneseme lepidlo štětečkem nebo přímo aplikátorem, můžeme použít i prst, lepidlo nekouše a někdy je to nejvhodnější. Pak si ruku jen otřeme do hadříku.
Zdroj informací: autor článku; HobbyPRstudio
Publikováno: 9. 3. 2023, Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)
, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman