reklama

Jak přizpůsobit pracovnu malému prostoru

Knihovnička, pracovní stolek i domácí pracovna v jednom na necelém jednom metru čtverečním. A k tomu ještě televizní zákoutí a skříňka na video. Ideální prostorové řešení pro menší byty nebo rohová zákoutí.

i (Zdroj: PePa)
Minipracovna se stolkem a policemi na míru (Zdroj: PePa)

Vyrobit takový stolek na míru není pro šikovného kutila příliš těžké. A pak stačí vysunout podvěšenou poličku zpod stolové desky a máme domácí počítačovou pracovnu. Konstrukce je tvořena z hranolků 8×8 cm. Budeme potřebovat dvě stojny o délce 180 cm a čtyři díly 15 cm dlouhé.

Postup:

Ze smrkových hranolků vyrobíme kostru knihovničky. Aby ladily s nábytkem v pokoji v dubovém provedení, opatříme je nažehlovací dubovou dýhou. Tu díky tavnému lepidlu snadno přižehlíme. Přesah ořízneme. Zachovat můžeme i provedení smrk.

Žehlení dubové dýhy
i (Zdroj: PePa)
Žehlení dubové dýhy

Díly pracovní plochy a boku i poliček a zadních lubů přiléhajících na stěnu jsou spojeny na dřevěné spojovací kolíčky. Otvory pro ně vyvrtáme nejlépe stojanovou vrtačkou nebo kolíkovací šablonkou. Důležitá je vhodná hloubka vrtání, abychom neprošli materiálem skrz.

Díly jsou spojeny na dřevěné kolíčky
i (Zdroj: PePa)
Díly jsou spojeny na dřevěné kolíčky

Při výrobě výsuvné plochy je nutné znát rozměr přenosného počítače nebo klávesnice, která bude na výsuvné desce umístěna, a přidat malou rezervu například pro myš a podložku. K tomu musíme přičíst i šířku pojezdů. Tak dostaneme přesnou vzdálenost boků od sebe.

Je třeba znát přesný rozměr
i (Zdroj: PePa)
Je třeba znát přesný rozměr

V sestavě bude i místo pro uložení CD nosičů. Krabičky na CD budou vlastně vloženy do otevřeného klínu. Podélné díly tvořící poličku je proto nutné zkosit tak, aby přesně doléhaly na vloženou krabičku. Jde o úhel 45 °. Dosáhneme ho naklopením kotouče na pile.

CD budou vložena do otevřeného klínu
i (Zdroj: PePa)
CD budou vložena do otevřeného klínu

Polička na CD nemá dno a krabičky jsou mezi boky zapřeny vlastní vahou. Celková šíře poličky musí být shodná s ostatními policemi sestavy, aby se přesně vešla mezi její stojny. Polička tak bude vzdušná a trochu netypická, ale celou sestavu odlehčí a ozdobí.

Máme-li připravené a nasucho sestavené a rozložené všechny díly, můžeme začít s jejich povrchovou úpravou. Povrch může být upraven bezbarvým lakem nebo mořením, a to vždy ve dvou až třech vrstvách. Vhodné je nejprve barvu a její odstín vyzkoušet na odřezku shodného materiálu.

Na boky podvěšené výsuvné plochy připevníme pojezdy. Později by se nám připevňovaly daleko obtížněji. Vhodné, i když dražší, jsou pojezdy kuličkové, které snadno pojíždí i s větším zatížením. Použijeme pojezdy umožňující plnovýsuv poličky zpod pracovní plochy stolku.

Připevnění pojezdů
i (Zdroj: PePa)
Připevnění pojezdů

Do předvrtaných otvorů pro dřevěné spojovací kolíčky naneseme disperzní lepidlo na dřevo. Nanášení nám usnadní nádobka se zúženým hrdlem. Lepené díly pevně stáhneme svěrkami. Dáme pozor, aby nedošlo k otlačení materiálu, který už je povrchově upraven. Vytlačené lepidlo otřeme.

Po dostatečném zaschnutí díly povolíme a vyzkoušíme funkci výsuvu. Námi použitý výsuv zabezpečí, že polička s drahým počítačem z pojezdů nevypadne. Podvěs ušetří cenné místo na stole. Po práci se počítač zavře a zasune pod pracovní plochu, která tak zůstane volná.

Podvěs ušetří místo
i (Zdroj: PePa)
Podvěs ušetří místo

Přes předvrtané otvory na zadním zvýšení polic označíme na stěnu otvory pro hmoždinky. Do otvoru vložíme vrut a mírným poklepem kladívka jím označíme budoucí otvor. Při označování je lepší pracovat ve dvou, aby bylo zaměření přesné. Rovinu polic kontrolujeme pomocí vodováhy.

Poličky jsou se stojnami spojeny ze spodní strany. Malý mechanismus s excentrickým zámkovým dotahováním umožňuje snadnou montáž i demontáž celé sestavy, polic a stojen vzájemně bez jejího poškození a pouze se šroubovákem. Postupně spojíme se stojnami všechny police.

Spojování polic se stojnami
i (Zdroj: PePa)
Spojování polic se stojnami

Poličky mají zadní zvýšený lem, kterým budou jištěny ke stěně. To zvýší jejich nosnost a také pevnost a stabilitu celé sestavy. Po spojení polic se stojnami delšími vruty se zápustnou hlavou přišroubujeme police do předvrtaných otvorů a hmoždinek ve stěně.

Upevnění polic na stěnu
i (Zdroj: PePa)
Upevnění polic na stěnu

Nakonec připevníme do hotové sestavy poličku na CD. Její umístění pečlivě vyměříme a vyzkoušíme. Nad poličkou musí být takové místo, aby bylo možné kompaktní disky pohodlně vyjmout a zase je zpět uložit. Názvy na obalech jdou pod mírným náklonem snadno přečíst.

Disky jsou přehledně uloženy
i (Zdroj: PePa)
Disky jsou přehledně uloženy

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 13. 3. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce