reklama

Barevná proměna pokoje pro malé slečny

Povyrostla vaše ratolest, takže zařízení a výzdobu, která byla určena pro batole, je potřeba obměnit? Většinou začínáme novou výmalbou. Podívejte se s námi, jak barvy proměnily pokojík pro dvě holčičky. Ema jde poprvé do školy a potřebuje kromě místa na hraní i psací stůl, Viktorka jej využije na tvoření a malování.

Nastal čas na vymalování dětského pokoje (Zdroj: PePa)

Veselé sluníčko, mráčky a zvířátka namalovala šikovná maminka do pokojíku, když jej obývala jedna holčička. Nad postýlku přilepila tapety s oblíbenými motivy, aby se holčičce dobře usínalo. Pak přibyla druhá a teď ta starší jde do školy a malá už chce být také za slečnu, takže nastal čas pokojík trochu proměnit.

Pokoj je třeba uzpůsobit věku dětí
Pokoj je třeba uzpůsobit věku dětí (Zdroj: PePa)

Ať už si vymyslíme barvy a odstíny jakékoliv, s tekutou tónovací barvou nebudeme mít problém, ze široké škály odstínů si určitě vybereme.

Tónovací barvu můžeme přidat do základního odstínu či do bílé, nebo s ní malovat obrázky přímo na zeď. Jak bude vypadat výsledný odstín, zvolíme podle jednoduché tabulky na míchání, kterou najdeme přímo na lahvičce s tónovací barvou, nebo podle nákresu na kyblíku, stačí jen vybrat správné odstíny, nachystat další pomůcky, vyhrnout si rukávy… a pustit se do práce.

Pokud chceme jen oživit stávající barevnou výmalbu nějakým ornamentem, můžeme vybírat buď barvu kontrastní, nebo tón v tónu, to už záleží jen na nás.

Postup:

Než začneme, je potřeba vynosit z pokoje, co se dá, odstavit nábytek od stěn a smotat koberec. Abychom zbytečně nezacákali nábytek ani koberec, překryjeme je igelitem. Pak je na řadě odstranit staré tapety a samolepky ze stěn. My jsme museli i zlehka přebrousit obrázky zvířátek, protože konturky byly namalované voskovou pastelkou.

Nábytek se musí zakrýt fólií
Nábytek se musí zakrýt fólií (Zdroj: PePa)
Je vhodné zakrýt i podlahu
Je vhodné zakrýt i podlahu (Zdroj: PePa)

Odšroubujeme kryty zásuvek i vypínačů, aby se barva dostala i pod okraje a také aby nám kryty nepřekážely při malování válečkem. Odstraníme skobičky a hmoždinky s háčky.

Zásuvky a vypínače je dobré odšroubovat
Zásuvky a vypínače je dobré odšroubovat (Zdroj: PePa)

Na zacelení děr ve zdi použijeme sádru. A nesmíme zapomenout ani na mastné skvrny, na které by barva špatně chytala. Na pomoc si vezmeme kuchyňskou houbičku a saponát.

Sádrování děr a nerovností
Sádrování děr a nerovností (Zdroj: PePa)
Odstranění mastných skvrn
Odstranění mastných skvrn (Zdroj: PePa)

Na malování velkých ploch si nachystáme váleček a namáčecí misku a na kyblík ještě otírací mřížku, aby barva nestékala. Na malování dekorativních motivů budeme potřebovat tenčí štětce. Vyzkoušíme namíchané odstíny přímo na stěně, a pokud jsme spokojeni, můžeme začít.

Zkouška barevnosti na stěně pokoje
Zkouška barevnosti na stěně pokoje (Zdroj: PePa)

Začínáme bílým stropem a zkosenými stěnami. Ty budou ve spodní části švestkově modré, nemusíme proto původní světle modrou přetírat, stěny nabílíme jen v horní části.

Nejprve se maluje strop
Odstranění mastných skvrn (Zdroj: PePa)

Abychom barevné plochy nepřetahovali, přelepíme okraje papírovou zakrývací páskou. Oblepíme okraje zárubní a spoje mezi stěnami a jednotlivými barevnými přechody na stěnách.

Dveřní futra ochrání malířská páska
Dveřní futra ochrání malířská páska (Zdroj: PePa)
Malířská páska pomůže k čistým rovným liniím
Malířská páska pomůže k čistým rovným liniím (Zdroj: PePa)

Spodní části bočních stěn válečkem natřeme švestkově modrou barvou. Papírová páska nám zabrání přetáhnout do míst, kde bude růžový pruh.

Papírová páska nám zabrání přetáhnout
Papírová páska nám zabrání přetáhnout (Zdroj: PePa)

Čelní a protější stěna budou sytě růžové, první nátěr uděláme světle šedivou barvou, přes ni pak růžovou.

Aplikace prvního nátěru šedivou barvou
Aplikace prvního nátěru šedivou barvou (Zdroj: PePa)
Je čas na růžovou
Je čas na růžovou (Zdroj: PePa)

Široký růžový pruh, který bude nad plochou modré, vyměříme křížovým laserem nebo delší vodováhou.

Pomůže laserová vodováha
Pomůže laserová vodováha (Zdroj: PePa)
Barevná proměna pokoje
Barevná proměna pokoje (Zdroj: PePa)

Větší a složitější motivy si nejprve namalujeme na šablonu – vhodný je tenký balicí nebo střihový papír, z něj pak motiv prokreslíme tužkou na stěnu. Menší motivy si na stěnu můžeme načrtnout přímo.

Náčrtek ornamentu
Náčrtek ornamentu (Zdroj: PePa)
Menší ornamenty se dají předkreslit od ruky
Menší ornamenty se dají předkreslit od ruky (Zdroj: PePa)

Motivy ze stěn se opakují i na skříňkách (starší dřevěné skříňky byly nejprve natřeny bílou krycí barvou).

Ornament se opakuje i na nábytku
Ornament se opakuje i na nábytku (Zdroj: PePa)

Království dvou slečen je hotovo. O tom, jak se jim v novém pokojíku líbí, se dočtete příště. Pokud jste taky milovníci barevných proměn, můžete se nám i ostatním čtenářům pochlubit v naší fotogalerii. A pokud jste ještě váhali, zda vzít do ruky štětce a válečky, třeba se inspirujete, budeme se těšit.

Tip:

Bojíte se, že nejste dost zruční a nesvedete namalovat obrázky na stěny? Zkuste to třeba jen s barevnými plochami, pruhy nebo puntíky. Obrázky můžete na stěny malovat nebo tupovat také přes šablony.

Šablona je praktický pomocník
Šablona je praktický pomocník (Zdroj: PePa)
Ornamenty se dají vytvořit třeba tupováním
Ornamenty se dají vytvořit třeba tupováním (Zdroj: PePa)

Vystřihněte nebo vyřízněte ostrým řezákem jednotlivé části podle barev a přiložte na stěnu vždy ten kus, který budete vybarvovat. Obrázky můžete také tupovat.

Zdroj informací: autoři článku; BARVY A LAKY HOSTIVAŘ a.s.

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Eva Veselovská (návrh a realizace) , Profil autora: Redakce