reklama

Správné zateplení stropu

Čeká vás zateplení stropu a chcete to udělat co nejlépe? Možná si pokládáte stejné otázky, jako náš čtenář. Pokusíme se na ně co nejlépe odpovědět.

Čeká Vás zateplení stropu a chcete to udělat co nejlépe? Možná si pokládáte stejné otázky, jako náš čtenář. Pokusíme se na ně co nejlépe odpovědět.
Správné zateplení stropu

Zateplování stropu: dotaz od čtenáře:

Při čtení vašeho článku, jak zateplit trámový strop, mě napadla otázka. Je sice dobré zateplit způsobem, jak píšete, ale jak na problém, který si myslím není zanedbatelný. Nebo si myslíte, že by tento nebyl tak důležitý?Mám na mysli to, kdy po vyčištění mezitrámových prostorů k zateplení stropu je potřeba zabezpečit prostory proti páře, která uniká ven z domu. Pokud dáme “parozábrannou“ folii nad trámy, můžou tyto trámy být časem poškozeny?Další způsob, který jsem měl na mysli, je ten, kdy by se zespodu na strop připevnila izolační vrstva, dále fólie a následně sádrokarton. Jak ale sádrokarton připevnit na strop? Existuje nějaký systém např. falešného stropu? Nebo by se musel vlastně vytvořit rošt ze silnějších latí, na ně připevnit sádrokartonové desky a do meziprostoru izolaci? Ať už polystyren nebo vatu. Čemu dát v tomto případě přednost?Mám obavu hlavně z té páry, vlhkosti.

Odpověď

Odpověď
Odpověď

Vzhledem k tomu, že únik tepla stropy vytápěných místností je značný, je zateplování stropu všeobecně doporučováno. Součástí tepelné izolace je i tzv. parozábrana, což je stavební hydroizolační fólie, která zabraňuje průniku vlhka do střešní konstrukce. Při její montáži je však nutno dodržet několik zásad, aby tato úprava nepřinesla zase jiné problémy.Běžně se to řeší tak, že se parozábrana instaluje pod trámy, respektive pod rošt tvořící strop. Fólie (například Jutafol v ceně 20 Kč/1 m2; Guttafol WB (12 Kč/1 m2), Guttafol DB Blau (18 Kč/1 m2) či jiné) se upevní pomocí lepicí pásky či sponkovačky na dřevěný stropní rošt a hermetičnost se zajistí tmelem, lepicí páskou se uzavřou otvory po sponách či všechny náhodné trhliny. Pokud by v konstrukci parozábrana instalována nebyla, vodní pára se dostane do rosného bodu uvnitř tepelné izolace, jejíž tepelně-izolační schopnosti se tím výrazně zhorší. Vodní pára vznikající provozem kuchyně, při sušení prádla, žehlení i pouhém dýchání touto parozábranou nepronikne, ale zůstane v obytné místnosti jakožto vodní pára, která pak unikne při větrání interiéru.

Instalace parozábranných fólií však zmenšuje výšku místnosti, zejména v případě, že strop bude opatřen například sádrokartonovými deskami. Bohužel jste neuvedl výšku místnosti, ani další související informace. Jestliže je totiž nad zmíněnou místností půda, jejíž střecha je zateplená, lze parozábranu vynechat, protože půdní prostor odvětrání zajistí; odborníci rovněž ujišťují, že tam, kde je tloušťka pěnového polystyrenu aspoň 15 cm, lze se spolehnout na jeho nepropustnost pro vodní páry.

Vhodnější než desky pěnového polystyrenu je minerální vlna či desky z minerálních vláken (dokonalejší vyplnění mezer, požární bezpečnost); izolaci je nutno vložit do dřevěného nebo kovového roštu, na který bude také připevněna parozábrana a sádrokartonové desky. Méně pracné řešení umožňuje foukaná izolace z celulózových vláken, popřípadě z minerální vlny na bázi roztaveného čediče. Aplikaci tepelné izolace provádí četné odborné firmy.V odborné literatuře jsme našli tabulku doporučené tloušťky izolace pro správné zateplení stropů a podhledů; v prvním sloupci je maximální přípustný rozdíl teplot mezi místnostmi obytnými a prostory nad nimi, ve sloupci napravo je doporučená tloušťka tepelné izolace.

Rozdíl teplot (oC) Tloušťka (mm)
do 5 40
od 5 do 10 40
od 10 do 15 50
od 15 do 20 60
od 20 do 25 80
od 25 do 30 100

Publikováno: 18.2.2015, Autor: Karel Štech (text), archiv autora (foto), Profil autora: Redakce