reklama

Práce s motorovkou není pro odvážné školáky. Chraňte se!

Předpokladem pro správnou práci s motorovou pilou je především její dobrý stav. Jen správně seřízená pila s ostrým řetězem může odvést kvalitní práci. A také samozřejmě nesmíme v žádném případě zapomenout na naši bezpečnost, proto je nezbytné používat vhodné ochranné prostředky

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak bezpečně nastartovat motorovou pilu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Před samotným nastartováním zkontrolujeme a doplníme palivo a olej na mazání řetězu. Benzin pro motorovou pilu se míchá v předepsaném poměru s olejem. Přesný poměr se podle výrobce a druhu pily může mírně lišit.

Vhodné je používat předepsaný olej a ne to nejlevnější, co se nám dostane do ruky, ale pak špatně maže a spaluje. Totéž platí i pro olej, který maže řetěz. Ten má vlastní olejovou nádrž určenou pouze pro mazání řetězu a lišty.

Startování motorové pily a vaše bezpečnost

Bezpečné nastartování motorové pily je základem práce s ní. Pilu umístíme pokud možno na rovný pevný podklad. Sundáme transportní obal nebo kryt lišty. Pilu zapneme a napumpujeme do palivového systému benzin.

Nejprve je třeba napumpovat benzin do palivového systému
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Nejprve je třeba napumpovat benzin do palivového systému

Pokud je pila vybavena dekompresním ventilem (snižuje tlak ve válci a tím usnadňuje startování), zmáčkne se před každým zatažením za lanko startéru. Po nastartování skočí dekompresní ventil samočinně zpět do původní polohy.

Pokud pila disponuje dekompresním ventilem, zmáčkněte ho před každým zatažením za lanko startéru
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Pokud pila disponuje dekompresním ventilem, zmáčkněte ho před každým zatažením za lanko startéru

U „studeného startu“ povytáhneme sytič pro bohatší směs při startování. Na plynu se tím automaticky nastaví režim půlplynu.

Sytič povytáhněte
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Sytič povytáhněte

Pravou nohou si pilu pevně přišlápneme. Levou rukou uchopíme horní rukojeť, pravou startovací šnůru. Prudkým, ale rovnoměrným, pohybem zatáhneme několikrát za startovací šňůru do doby, než pila nastartuje. Jakmile pila naskočí, ihned zamáčkneme sytič. Půlplyn zrušíme krátkým stlačením páčky plynu. Pila dál běží ve volnoběhu – řetěz se nesmí točit.

Zkouška mazání

Na kartonu nebo odřezku vyzkoušíme, že pila maže. Kdyby se ucpal mazací kanálek nebo řetěz nebyl mazán, mohli bychom poškodit řetěz i lištu. Tenká olejová čára nás o tom přesvědčí. Pila je tak připravena pro práci.

Na kusu kartonu zkontrolujte, zda pila maže
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Na kusu kartonu zkontrolujte, zda pila maže

Nezkoušejte startování pomocí „házení“ pily nebo jen s držením v ruce je sice u profesionálů, bohužel, dosti běžná praxe, trpí tím však nejenom pila, ale především šnůra a mechanismus startování. Po chvilce práce překontrolujeme správné napnutí řetězu, který se zahřátím mohl mírně povolit.

Bezpečnost

Motorová pila je velmi výkonný vysokootáčkový řezný nástroj. Nebezpečný je především tím, že řezná část, tedy lišta, je stále odkrytá. Při práci s ní proto stále dbejte zvýšené opatrnosti. Na práci s pilou se soustřeďte, s nikým se nebavte, nepracujte za deště, abyste neuklouzli, ani při nízké viditelnosti.

Pro práci s pilou, především v lese a na zahradě, je důležitá pevná kožená obuv s neklouzavou podrážkou. Řezejte vždy nejlépe spodní hranou lišty. Řezání horní hranou si mohou dovolit pouze zkušení. Práci špičkou lišty nebo zápichu se vyhýbejte. Hrozí zpětný vrh a poranění. Ne vše zachrání brzda.

Při práci si chraňte zrak a sluch brýlemi a sluchátky nebo ochrannou přilbou. Bez té se v lese ani do práce nepouštějte. Hrozí ulomení horních suchých větví a jejich pád na vaši hlavu. Kvalitní pracovní rukavice zlepší uchopení pily, ochrání ruce a zmenší vibrace. Při transportu mějte lištu vždy zakrytou.

V lese ani v zahradě, pokud je to možné, nepracujte s pilou sami. Vždy by měl být někdo poblíž pro případ nouze. Údržbu provádějte vždy při vypnuté pile. Při práci nepoužívejte volně vlající nebo snadno hořlavý oděv.

Zpětný kop – zápich

Dříve, nežli byly pily povinně vybaveny brzdou řetězu, docházelo při práci s nimi k mnoha úrazům. Především při práci špičkou lišty. I při vybavení brzdou se snažte špičce jako pracovní části lišty vyhnout, zabráníte tím možnému zpětnému vrhu pily.

Zdroj informací: Solo Praha

I motorovky mohou být předmětem sběratelství:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 2. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce