reklama

Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem

Ne všechny rostliny jsou schopny přežít zimu, mráz a sníh bez úhony. Ty choulostivější bychom měli ochránit vhodně zvoleným materiálem, protože jinak nám na jaře nezbude nic jiného, než si jít koupit nové. Taková ochrana nestojí téměř žádné peníze a rostliny nám za ni budou vděčné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimní ochranu rostlin není radno podceňovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zimní ochrana rostlin se vyplatí

Naše zahrada se pomalu chystá k zimnímu spánku. Všechny plodiny jsou již sklizené a uskladněné, trávník posekaný a pohnojený, kompost připravený, jezírko zazimované, skleník uklizený. Ale co s rostlinami, které zimu přečkávají na záhonech a na zahradě? Jak ochránit před mrazem a hromadami sněhu trvalky, keře nebo stromy? Není to žádná složitá matematika, pokud si dáme práci se zimní ochranou rostlin, na jaře nás odmění novými květy a výhony a nebudeme muset kupovat nové, protože ty původní prostě zmrzly.

Lehké fóliovníky na ochranu jehličnanů musí být prodyšné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lehké fóliovníky na ochranu jehličnanů musí být prodyšné

Přírodní ochrana rostlin

Jako velmi příhodná ochrana rostlin se nám jeví právě přírodní materiál. V první řadě to je opadané listí a větve, konkrétně chvojí z jehličnanů. Pravda, listí sice můžeme zkompostovat a vytvořit si listovku jako skvělé přírodní hnojivo, ale část listí využijeme jako přirozenou ochranu nízkých keříků, skalniček nebo trvalek na záhonech. Stačí suché listí nakupit na rostliny. V případě, že máme obavy, aby nám vítr listí znovu nerozfoukal po uklizené zahradě, doplníme, anebo vůbec nahradíme listí chvojím.

Spousta zahradnictví na podzim stříhá ve velkém okrasné jehličnany a jistě vám rádi náruč za rozumný peníz přenechají. Chvojí je ideální ochrana. Husté jehličí nepropustí mrazy, ani velké množství sněhu, a rostliny pod ním budou jako v peřince. Další z možností je využít slámu a nastlat jí vysoce okolo rostlin.

Chvojí ochrání stromky i před okusem zvěře
Chvojí ochrání stromky i před okusem zvěře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinace chvojí a rákosových rohoží je výborná zimní ochrana
Kombinace chvojí a rákosových rohoží je výborná zimní ochrana (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Netkaná textilie

Netkaná textilie získává stále více na oblibě. Její využití jé téměř všestranné. Jako ochrana rostlin před zimou se jeví jako velmi ideální záležitost. Textilie netkané o nižších gramážích kolem 20 g/m² jsou určeny na zeleninové či okrasné záhony, kde je potřeba vytvořit ochranu před mrazem. Textilii jednoduše položíme přes rostliny a po stranách záhonu jí zatížíme kameny nebo prkny, neboť je velmi lehká a nápor větru by jí odfoukl. Díky skvělé prodyšnosti budou rostliny volně dýchat a nebude se okolo nich vytvářet vlhké prostředí, náchylné k tvorbě plísní.

Netkanou textilií můžeme zakrýt celé záhony
Netkanou textilií můžeme zakrýt celé záhony (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Anebo jen části rostlin
Anebo jen části rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rohože

Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu - jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat. Rákosové rohože lze zakoupit v zahradnictví nebo v hobby marketech.

Slaměné rohože jsou navlečené na konstrukci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slaměné rohože jsou navlečené na konstrukci

Další ochranné prvky

Filcová kola nejsou moc známá, ale přesto jsou velmi ceněná. Používají se jako ochrana kořenů a kmínků mladých stromků. Obdobně poslouží i jutové pásy, které mají stejný princip ochrany jako rákosové rohože. Vrcholky stromků nebo stromkové růže chráníme před zimou a mrazem zakrytím papírovým pytlem a pečlivě ovážeme, aby chlad nepronikal zespodu. Místo papírového pytle lze se stejným úspěchem použít balící papír nebo lehčí prodyšnou pytlovinu.

Jutové pytle mají taktéž dobrou funkci ochrany před zimou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jutové pytle mají taktéž dobrou funkci ochrany před zimou

Rostliny v nádobách

Ty rostliny v nádobách, jejichž velikost a hmotnost nám nedovolí je na zimu přestěhovat do zazimovacích prostor, ochráníme obdobně jako venkovní rostliny na záhonech. Nádoby navíc můžeme obložit polystyrenovými deskami nebo bublinkovou fólií, aby nedošlo k promrznutí nádob a následně i substrátu uvnitř. Dbáme neustále na prodyšnost, nikdy neuzavíráme do igelitu celou rostlinu.

Mezery mezi ochranou a nádobou můžeme vyplnit slámou nebo hoblinami, zvýšíme tím odolnost ochrany. Jako další jsou využitelné i podložky z kokosového vlákna, které vkládáme pod nádoby s rostlinami. V neposlední řadě připomeneme uložení rostlin do půdy a zakrytí textilií nebo zasypání mulčovací kůrou.

Důležitá rada na závěr - všechny rostliny je potřeba v zimě zalévat, zvlášť pokud je zima suchá s malým množstvím napadaného sněhu a teplotami nad bodem mrazu. Jestliže rostliny ponecháme svému osudu bez zalití, jakmile přijdou silnější mrazy, rostliny zahynou. Stejně tak jako zálivku dopřejte rostlinám i postřik proti škůdcům a zejména repelent proti okusu

Zdroj informací: autorka článku; ceskestavby.cz

Publikováno: 22. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová