reklama

Poradíme, jak na povrchovou úpravu dřeva

Dnes již existuje celá paleta vodou ředitelných výrobků, které se používají jako ochranné nátěry na dřevo a kámen. Nyní bychom se chtěli vrátit k ochrannému prostředku na dřevo, a to pod označením HORSEMEN Woodcare a HORSEMEN Woodcare Zedaröl, o kterých jsme se již zmiňovali.

i (Zdroj: Acolor)
Venkovní dřevěné povrchy musíme čas od času natřít (Zdroj: Acolor)

Na začátku letošního roku uveřejnila společnost ACOLOR zkoušky provedené ve zkušebním ústavu na porovnání vlastností mezi HORSEMEN Woodcare Zedaröl a materiálem s UV NANO ochranou podle ČSN EN ISO 11507- Expozice nátěrů umělému zvětrávání – Expozice fluorescenčnímu UV a vodě. Tyto zkoušky odpovídají zhruba pětiletému vystavení dokončených ploch na povětrnosti. HORSEMEN v nich obstál na výbornou.

Pro nátěr dřeva volte kvalitní přípravky
i (Zdroj: Acolor)
Pro nátěr dřeva volte kvalitní přípravky

Pouze pro připomenutí nebo pro ty, kteří o tomto výrobku ještě nevědí, jedná se 300 let ve Finsku používaný systém, který byl nyní upraven podle nejnovějších poznatků a zkušeností. Základem je kvalitní lněný olej a kvalitní hlinky, vyjma odstínu sněhobílá a švédská modrá. U těchto odstínů jsou použity jiné pigmenty. Letos ještě k základním osmi odstínům přibyly další čtyři, které více odpovídají naším zvyklostem. Výrobek je bez organických rozpouštědel a je vyroben z obnovitelných surovin.

Z barevného vzorníku si jistě každý vybere
i (Zdroj: Acolor)
Z barevného vzorníku si jistě každý vybere

Minulý a částečně i letošní rok se firma ACOLOR věnovala především rozsáhlejším zkouškám na různých stavbách. Z těchto zkoušek vyplynuly i zkušenosti a ukázaly se klady a zápory této nátěrové hmoty. Jednoznačně se však prokázal vliv podkladu na přilnavost. U běžných nátěrových hmot se doporučuje plochu dřeva důkladně obrousit a popř. přebrušovat i mezi jednotlivými nánosy.

Naopak u HORSEMENu je nutný hrubý povrch, buď čistě řezaný, nebo hrubě broušený (použité brusné zrno je 60-80), vynikajících výsledků bylo dosaženo na již na starých plochách, se kterými se HORSEMEN výborně vázal. Potvrdila se tak přepokládaná vlastnost materiálu – lepší přilnavost na hrubých plochách. HORSEMEN se musí prostě do dřeva vsáknout.

Tím že nevytváří film, vzniká pro vodní páry prodyšná ochrana dřeva, která umožňuje dřevu tzv. dýchat. Musíme si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál a pokud není tepelně upraveno (Thermowood), musíme respektovat jeho přirozené vlastnosti. HORSEMEN se ukazuje jako materiál budoucnosti a to pro svoje výhody, jako je jednoduchá opravitelnost, jednoduché zpracování, barevná škála, výroba z obnovitelných surovin.

Venkovní nátěr musí odolat každému rozmaru počasí
Venkovní nátěr musí odolat každému rozmaru počasí (Zdroj: Acolor)
Kvalitní přípravek ochrání dřevo po dlouhá léta
Kvalitní přípravek ochrání dřevo po dlouhá léta (Zdroj: Acolor)

Naopak malou nevýhodou je nižší mechanická odolnost proti otěru. Bylo zjištěno, že v místech, kde docházelo k trvalému otěru např. větví stromů při větru, došlo k otěru nátěru. Jelikož se však olej obsažený ve výrobku vsakuje dostatečně hluboko, zůstalo dřevo chráněno, jedná se tedy o spíše estetickou záležitost, nesnižují se tím ochranné vlastnosti.

HORSEMEN je určen hlavně pro nátěry na rozměrově nestálých dílcích a je vynikající ochranou pro dřevěné prvky, které jsou v přímém kontaktu se zvířaty např. ohrady, stáje apod. Je výborný jako nátěr na dřevěné domy a dřevěné zahradní domky, pergoly, ploty a jiné. Naopak bychom jej nevolili jako nátěr na nová okna v moderních domech, pokud bychom k tomu neměli estetický nebo jiný důvod. HORSEMEN je určen hlavně pro lidi, kteří oceňují přirozené vlastnosti dřeva a respektují přírodu. HORSEMEN se jim odmění nenapodobitelným rustikálním vzhledem a velmi jednoduchou nenáročnou údržbou.

Zdroj informací: autor článku; ACOLOR s.r.o.

Publikováno: 1. 2. 2023, Autor: Pavel Kašpar a Acolor (text), Acolor (foto), Profil autora: Redakce