reklama

Bez traktoru to někdy nejde

Éra ručního sekání prakticky pominula. Dnes už jen málokterý chalupář má kosu, a zacházet s ní často nedovedou ani vesničané. Všichni si již pořídili sekačky, elektrické či se spalovacím motorem, ale v současné době je houfně vyměňují za modernější samochodné. A ti, kdo mají větší pozemek, kupují traktor.

Bez traktoru to někdy nejde
Bez traktoru a rideru to někdy nejde
Bez traktoru a rideru to někdy nejde

Majitel traktoru, který sedí na odpérovaném sedadle a shlíží dolů na ty, kdo před sebou tlačí nebo vodí sekačku, má nepochybně podobný pocit jako řidič auta Rolls-Royce, který se ocitnul na albánském venkově mezi 30 let starými vozy.Ne, vážně: traktor je někdy opravdu zapotřebí; pokud má pozemek větší plochu, pak nebude dostačovat ani samohybná sekačka.Počítejte se mnou:Jestliže má pozemek rozměry 40×50 m, tedy pouhých 2000 m2, pak jeho posekání sekačkou se záběrem půl metru znamená nachodit 4 km. Když sekáte obdélník podélně, vytvoříte 40 pruhů o šířce 0,5 m a délce 50 m, tedy nachodíte celkem 40×50 m neboli 4 km. A jestliže vodíte sekačku napříč, jsou pruhy kratší (40 m), ale je jich víc (50), takže těm 4 km se stejně nevyhnete.Traktor je rychlejší, šetří vaše kroky a mívá širší záběr; každopádně je s ním sekání nejen snazší, ale i zábavnější. A i přes všechno zdražování paliv se vyplácí. Ještě před deseti lety nám posekal louku soused „za hubičku“ a rád si trávu odvezl pro králíky, ovšem dnes králíky nepěstuje a o brigádu za pár korun nemá zájem.Pro travnaté pozemky se hodí také ridery.

Co je traktor a co rider

Co je traktor a co rider
Co je traktor a co rider
Co je traktor a co rider
Co je traktor a co rider

Výraz rider znamená sice jezdec (přeneseně žokej), v praxi se tak ale označují lehká vozidla bez kapotáže nebo jen s částečnou – viz také motocykly třídy rider, dětské kočárky rider a podobně. V oboru malých traktorů je tak označován lehký traktor, u něhož je žací mechanismus namontován před strojem, zatímco u traktorů je umístěn pod samotným strojem, takže posečená tráva je odhazována na plochu (boční výhoz) nebo do koše (zadní výhoz).Ridery jsou vlastně sekačky opatřené sedadlem, které mají zpravidla jeden žací nůž a menší záběr než travní traktory. Jejich menší záběr je výhodný; dostanou se téměř všude. Větší z riderů se vyrábějí i s hydrostatickou převodovkou.Ridery se dále dělí na choppery, které mají zpravidla jednu žací hlavu s jedním nožem mezi přední a zadní nápravou a záběr 62–76 cm, s řízením přední nápravou, která bývá někdy redukována do podoby řidítek s jedním kolem. Rozšířenější jsou front ridery, u nichž je sekací mechanismus umístěn před strojem. Je to výhodné, protože máme při práci dobrý přehled o sekané ploše i o vlastním sekacím ústrojí. Nestane se proto tak snadno, že bychom je zničili například o zdi či obrubníky nebo poškodili stromy či keře. Front ridery mívají dvě až tři jednonožové žací hlavy umístěné v plovoucím sekacím zařízení před přední nápravou (nedochází k přejetí trávy před posečením) a záběr 85–122 cm. Sekací zařízení umožňuje trávu vyfukovat dozadu nebo do boku, či mulčovat (tzv. BioClip). Případné ukládání do koše není možné, je však možno použít sběrný vozík.Travní traktory mívají větší rozměry, vyšší výkon a jsou konstrukčně „bytelnější“. Jejich parametry je předurčují pro údržbu středních a velkých travnatých ploch, popřípadě pro komunální služby. Současné traktory i ridery bývají vybaveny elektronickým startováním, popřípadě i elektronikou zajišťující dobíjení baterie a množstvím dalších vymožeností (vyprazdňování koše páčkou z místa řidiče, naplnění sběrného koše signalizované zvukovým znamením, pracovní prostor sekačky je u některých typů možno pomocí přípojky na hadici vyčistit vodou). Menší typy (do záběru 30 palců, tj. asi 75 cm) mívají jednonožový žací systém, větší jsou zpravidla vybaveny dvěma noži, které rotují protiběžně a posečenou trávu „vyhánějí“ středovým tunelem přímo do koše. Výška sekacích nožů nad terénem se u všech těchto strojů dá regulovat plynule z místa řidiče.

K čemu ridery a traktory nejsou

Přesto, že tato zařízení mívají při přijatelných rozměrech značné výkony, nejsou určena pro sekání přerostlé trávy a různých křovin, ale výhradně pro udržované trávníky. Pokud bude zakoupená parcela zarostlá náletovými křovinami, lebedou, kopřivami apod., je nutno na tento porost použít nejlépe bubnovou sekačku.Ridery ani zahradní traktory nejsou určeny pro jízdu na pozemních komunikacích, ale jen na loukách a soukromých pozemcích. I když některé z nich dosahují slušné rychlosti a mohou připomínat auta, jsou závody (zejména na silnicích určených pro dopravu) s nimi nepřípustné.

Jaké zařízení zvolit

Zahradní technika se prodává ve třech výrazně odlišných kategoriích: nejlevnější hobby, dražší „farmářská“ a nejdražší „profesionální“. Přestože na první pohled vypadají stejně a pouze odborník je od sebe rozezná jen podle údajů na štítku či v katalogu, projeví se rozdíl mezi nimi v jejich životnosti. Většina z majitelů ovšem vystačí s levnější kategorií: i v případě, kdy mají pozemek kolem 1000 m2, málokdy budou traktor či rider používat víc než jednu hodinu týdně. Profesionální sekačka, která musí být v provozu nepřetržitě po celou směnu, je vhodná spíš pro profesionální zahradnické firmy, popřípadě pro městské komunální služby.Výběr travního traktoru či rideru by se měl řídit následující zásadou: čím větší plocha, tím by měla být větší šíře záběru žacího ústrojí. Stejně tak by měl být výkon motoru v relaci se záběrem žacího ústrojí; velký záběr logicky vyžaduje silnější motor. Traktory, které mají dva žací nože, musí mít dvouválcové motory; některé jsou vybaveny dokonce motory tříválcovými (např. Rider Husqvarna PT 26D, BZ 34).

Doporučený záběr a obsah motoru vzhledem k ploše pozemku

Plocha trávníku Doporučená šíře záběru Minimální kubatura motoru
cca 1000–3000 m2 62–76 cm 344
cca 2000–4000 m2 80–92 cm 400
cca 2000–7000 m2 102–105 cm 465
nad 7000 m2 nad 122 cm 650

Motory travních traktorů a riderů

Dvoutaktní motory se u těchto strojů nepoužívají snad už nikde; standardem jsou benzinové čtyřtaktní OHV motory renomovaných světových výrobců, zejména Briggs&Stratton a Kohler, o výkonech od 6 do 22 koní (HP), které musí odpovídat velmi přísným normám přípustných hladin vibrací, hluku a exhalací. Motory bývají vybaveny startérem a elektronikou dobíjení baterie. Motory nad 15 HP bývají zpravidla dvouválcové. U strojů profi kategorie se osazují i tiché dvouválce Kawasaki V-Twin a nejnověji i tříválcový diesel Daihatsu.Každý rider či traktor je vybaven el. startérem a elektronikou dobíjení baterie. Profi varianty bývají vybaveny počítačem motohodin.

Převodovky

Do současných traktorů a riderů se montují mechanické převodovky s manuálním řazením nebo převodovky hydrostatické, které automaticky udržují zvolenou rychlost a směr (vpřed-vzad).Mechanická převodovka je vhodná pro pozemky, kde se nemusí často řadit, hydrostatická umožňuje plynulou změnu rychlosti v obou směrech, bez použití spojky, nahrazuje tempomat a udržuje zvolenou rychlost jízdy.

Hlava s noži

Žací ústrojí je u menších zařízení jednonožové, častěji dvounožové. To se rozděluje na dva základní typy:1) dráhy nožů se nepřekrývají2) dráhy nožů se překrývajíU systému, kde se dráhy nožů nepřekrývají, je žací lišta postavena šikmo ke směru pohybu stroje. Pohon šikmo uloženého žacího ústrojí je jednodušší a tudíž také levnější. Používá se častěji v horších travnatých terénech s možností výskytu cizích předmětů. Žací nože se nemohou nikdy „potkat“. Nevýhodou zůstává fakt, že při zatáčení vlevo může nastat situace, kdy na sečené ploše zůstane neposečený pruh trávy. Při přímé jízdě a při zatáčení vpravo tento problém odpadá. U systému, u něhož se dráhy nožů překrývají, jsou žací nože vůči sobě pootočeny o 90°. Tato poloha zajišťuje, že se při rotaci nedostanou do vzájemného kontaktu. Vzájemná poloha nožů je jištěna hnacím, oboustranně ozubeným řemenem. Při sečení není uživatel nikterak omezen, takže trávník bude vždy řádně posečen při sekání ve všech směrech.

Sběrný koš

Traktory mají na zádi koš integrovaný do kapotáže, do něhož vhání posekanou trávu dvojice křížových nožů fungující jako ventilátor. Koš může řidič po zastavení stroje odpojit a vyprázdnit. Velikost koše se řídí výkonem stroje a povoleným zatížením zadní nápravy. Namísto ukládání trávy do koše je možné trávu vyfoukávat ven středem nebo ji mulčovat (BioClip). Tato funkce spočívá v jemném rozmělnění ústřižků trávy, které rovnoměrně pokryjí trávník a údajně zabraňují jeho vysychání.Moderní traktory jsou vybaveny indikátorem naplnění koše; některé přímo ukazují, kolik litrů trávy v něm je, jiné naplnění koše oznamují akusticky. Koš bývá vyklápěn elektricky.

Několik rad

Několik rad
Několik rad

  • Před nákupem si necháme poradit od nezávislého odborníka, nejlépe takového, který má zkušenosti s pozemky podobného typu.
  • Traktor by neměl být větší než potřebujeme; velký je dražší, má větší spotřebu a dá se s ním hůř manipulovat.
  • Traktor ani rider nejsou určeny pro jízdu na veřejných komunikacích, a to ani tehdy, máte-li řidičský průkaz na traktor.
  • Traktory a ridery se záběrem sečení 40 palců (100 cm) a větším by měly být vybaveny dvouválcovým motorem.
  • Při nákupu bychom měli přihlížet nejen ke svým finančním možnostem a velikosti pozemku, ale také ke svým možnostem fyzickým a požadavkům na hlučnost.
  • Jestliže budeme potřebovat využívat pohonnou jednotku po celý rok (připojení valníku, zametacího kartáče, sněhové radlice atd.), volíme stroj takového typu, který to umožňuje.
  • Pokud máme problémy s plstnatěním trávníku a musíme používat vertikutátor, není systém BioClip vhodný.
  • Na svažité pozemky se hodí jen některé traktory a ridery; vhodné typy zjistíme u odborných prodejců.
  • Jestliže používáme traktor či rider jen občas, nemusíme kupovat nejdražší a nejmodernější typ profesionální řady.

Další informace o zahradní technice najdete i na www.garland.cz.

Publikováno: 5. 4. 2014, Autor: Karel Štech (text), K. Štech a archiv firem (foto), Profil autora: Redakce