reklama

Sušte rychle, úsporně a bez obav

Rychle, rovnoměrně a šetrně vysuší prádlo, ušetří vám čas, energii i místo v bytě. Přesto se jejich použití řada lidí stále obává. Řeč je o sušičkách. Časté mýty, které jsou s tímto moderním pomocníkem spojeny, uvádíme na pravou míru.

Sušte rychle, úsporně a bez obav

Mýtus 1: Provoz sušiček je extrémně drahý z důvodu vysoké spotřeby energie

Tento předsudek pochází z doby, kdy se na našem trhu sušičky zabydlovaly. Jednoznačným trendem je snižovat energetickou náročnost a s tím spojené náklady veškerých spotřebičů, samozřejmě včetně sušiček. Jestliže dříve patřila většina sušiček do energetické třídy C, dnes je situace výrazně odlišná. Na trhu jsou již k dostání i sušičky A++, u nichž je spotřeba energie opravdu výrazně nižší. Nejmenší spotřebu mají sušičky s tepelným čerpadlem (přibližně 2 kWh / cyklus), a to díky ohřevu vzduchu na principu stlačování plynu pomocí kompresoru, nikoliv prostřednictvím topné spirály. Právě tyto modely jsou na trhu nejoblíbenější.

Nezanedbatelná je také úspora vaší energie, kterou bez sušičky vynaložíte na věšení a sbírání prádla i jeho průběžnou kontrolu, kdy zjišťujete, zda už je dostatečně suché. Pokud navíc potřebujete prádlo suché co nejdříve, můžete se na sušičku, na rozdíl od počasí, plně spolehnout. Pokud jste majitelem sušičky, máte velkou výhodu též v chladných měsících, kdy není nutné prádlo sušit venku, přesouvat a dosušovat znova.

Velmi zajímavé je srovnání klasické sušení a následné žehlení vs. sušení v sušičce. Běžná žehlička spotřebuje cca 2 kW za hodinu provozu, což je v přepočtu na energetickou náročnost a finance naprosto srovnatelné s cyklem sušení v sušičce s tepelným čerpadlem. Navíc odpadá čas strávený žehlením, které u mnoha materiálů sušených v sušičce není nutné. A v neposlední řadě uspoříte také vlastní energii věnovanou nejen žehlení, ale také věšení a sundavání prádla ze sušáku.

Mýtus 1: Provoz sušiček je extrémně drahý z důvodu vysoké spotřeby energie
Mýtus 1: Provoz sušiček je extrémně drahý z důvodu vysoké spotřeby energie

Mýtus 2: Sušička zmačká prádlo a znesnadní žehlení

Vzduch v sušičce proudí tak, že tkanina zůstává krásně nadýchaná. Vyspělé technologie (například Whirlpool 6. smysl AirCare) zajistí, že má prádlo optimální vlhkost, není přesušené a žehlení vám naopak usnadní či vůbec není třeba. Pro prádlo, které nepotřebujete žehlit, zvolíte speciální program k uložení do skříně. Oblečení pak už stačí jenom složit a uklidit. Toto ale samozřejmě neplatí v případě, že čerstvě usušené prádlo zůstane v sušičce den nebo i déle. Pro tyto případy mají sušičky Whirlpool k dispozici program Odložený konec, kterým nastavíte konec programu, na kdy potřebujete.

Obava, že by sušička mohla prádlo dokonce poničit, také není na místě. Stačí dodržovat pokyny výrobce textilií i sušiček a vaše prádlo se dočká šetrné péče a bude krásně nadýchané.

Mýtus 2: Sušička zmačká prádlo a znesnadní žehlení
Mýtus 2: Sušička zmačká prádlo a znesnadní žehlení

Mýtus 3: Od sušičky budu mít v bytě vlhkost

Právě naopak – vlhkost se z prádla do bytu odpařuje ve chvíli, kdy ho sušíte na šňůře. Vlhkost z prádla se pak vstřebává do vzduchu, který se musí průběžně odvětrávat, nebo se kondenzuje na chladnějších místech bytu a pak může přispět i ke vzniku plísní.

Sušička však většinu vlhkosti odvede a zchladí, takže po sušení stačí vylít nádobku s vodou, případně krátce vyvětrat. Sušičku lze pro odvod vody také připojit k odpadu. V této souvislosti je také zajímavé zvážit, kolik energie protopíte navíc, když budete při sušení prádla na šňůře v bytě v zimním období více větrat.

Mýtus 4: Sušička zabírá v bytě zbytečně mnoho místa

Už jen pouhé srovnání rozloženého sušáku na prádlo a sušičky tento mýtus vyvrací. Pokud se obáváte, že vám sušička zabere mnoho místa v koupelně, která je menších rozměrů, řešením pro vás může být tak zvaný “mezikus”. Díky němu můžete pračku se sušičkou umístit nikoliv vedle sebe, ale nad sebe, což výrazně přispěje k úspoře místa.

Výrobci kladou velký důraz také na design spotřebičů, a jejich vzhled tak může být v dokonalém souladu, jako je tomu například u pračky Whirlpool AWIC 8914 a sušičky Whirlpool AHIC 892.

Mýtus 4: Sušička zabírá v bytě zbytečně mnoho místa
Mýtus 4: Sušička zabírá v bytě zbytečně mnoho místa

Mýtus 5: Když mám zahradu, sušičku nepotřebuji

Zahrada či balkon jsou jistě pro sušení prádla velkou výhodou, avšak nemůžete na ně vždy spoléhat. I při pěkném počasí se může váš soused rozhodnout např. pro grilování a vaše prádlo načichne. Navíc je prádlo venku vystaveno pylům a prachu, což může zkomplikovat situaci například alergikům. V sušičce jsou díky účinným filtrům alergeny naopak odstraňovány.

Mýtus 5: Když mám zahradu, sušičku nepotřebuji
Mýtus 5: Když mám zahradu, sušičku nepotřebuji

Mýtus 6: Prádlo sušené v sušičce „žmolkovatí“ a ztrácí barvy

Jedna z velkých obav ze sušiček pramení z našeho vztahu k oblečení a přirozené péči o něj. I strach z nevzhledných žmolků na oblíbeném tričku nebo z vybledlých letních šatů mnohé odradí od koupě sušičky, která s sebou přesně pověru o ničení oděvů nese. Skutečnost je však naprosto odlišná. Sušičky naopak dokážou odstranit z oděvů vlasy, psí chlupy či zmíněné žmolky. Tato vlákna pak zůstanou ve filtru spotřebiče, odkud je snadno vysypete.

Více o sušičkách se dočtete na www.whirlpool.cz.

Publikováno: 27. 2. 2014, Autor: Whirlpool (text a foto), Profil autora: Redakce