reklama

Nevyhazujte, renovujte a dveře budou zase jako nové

Udělat byt větší asi nelze, ale můžeme jej třeba opticky zvětšit nebo prosvětlit nenáročnou úpravou vnitřních dveří. Tu zvládneme sami nebo ji přenecháme truhláři. Jsou i specializované firmy, které se zabývají repasováním dveří a úpravou jejich povrchů. Potahují je speciální odolnou plastovou fólií. Ta může mít design dřeva nebo čisté bílé barvy. Stejně tak u typů prosklení je veliký výběr různých skel i členění vnitřních a dělících příček.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když se renovace povede, budou staré dveře zase jako nové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ze dvou třetin prosklené tmavě dýhované dveře pokoje v panelovém bytě nepropouštějí do chodby příliš světla. Dětské roky jeho obyvatele už také překročili a bez samolepek se obejdou.

Staré dveře nevyhazujte
i (Zdroj: PePa)
Staré dveře nevyhazujte

Staré sklo je potřeba odstranit. Špachtlí nebo starším dlátem opatrně odstraníme plastové zasklívací lišty a sklo vyjmeme. Dbáme přitom na bezpečnost a chráníme si zrak a ruce před pořezáním.

Nejprve odstraňte staré sklo odmontováním lišty
i (Zdroj: PePa)
Nejprve odstraňte staré sklo odmontováním lišty

Proříznutí dveří a zvětšení prosklené plochy dveří provedeme elektrickou kotoučovou pilou. Jako vodítko si svěrkami ke dveřím připneme rovný hranolek, podle kterého řez vedeme.

Je potřeba zvětšit otvor na sklo
i (Zdroj: PePa)
Je potřeba zvětšit otvor na sklo

Kotoučovou pilou není možno řezat až do rohu, kotouč by na spodní straně dveří prošel dál za roh. Řez tedy asi o 5 cm zkrátíme, na zbylé doříznutí použijeme přímočarou nebo ruční pilku.

Otvor vyřízneme pilkou
i (Zdroj: PePa)
Otvor vyřízneme pilkou

Výplň vnitřních dveří v panelových domech bývá většinou voštinová. Tu tvoří tvrdý papír jakoby v plástvích, který vyplňuje vnitřní plochu dveřního rámu proto, aby byly dveře odlehčené. Spodní proříznutou část je třeba vyplnit dřevěnými hranolky. K těm pak budou připevněny zasklívací lišty. Aby papírové voštiny nepřekážely, vtlučeme je kladivem do rámu dveří.

Nejčastěji se setkáte s voštinovou výplní
i (Zdroj: PePa)
Nejčastěji se setkáte s voštinovou výplní

Hranolky přesně stejné síly, jakou má vnitřní dřevěný rám dveří, zkrátíme na vhodný rozměr. Natřeme je disperzním nebo polyuretanovým lepidlem a vklepneme do rámu tak, aby s ním lícovaly.

Hranolky vklepeme do rámu
i (Zdroj: PePa)
Hranolky vklepeme do rámu

Do připraveného rámu budeme vkládat dvě příčky. Rozpočítáme jejich výšky tak, aby všechna tři skla byla stejně velká. Tyto příčky jsou silné jako celé dveře s vrchním dýhovaným pláštěm.

Vložte příčku
i (Zdroj: PePa)
Vložte příčku

Dlouhými vruty se zápustnou hlavou přesně rozpočítané dělící příčky přišroubujeme. Hranolky si však nejprve z obou stran v úhlu předvrtáme, aby se nám při šroubování nehnuly.

Příčku přišroubujte k rámu
i (Zdroj: PePa)
Příčku přišroubujte k rámu

Dřevěná zasklívací lišta z obou stran přichytí sklo. Musí být tak hluboká, aby vložené sklo nemělo vůli, a aby lišta k rámu dveří přesně doléhala. Vše se řídí sílou použitého skla.

Zvolte vhodnou zasklívací lištu
i (Zdroj: PePa)
Zvolte vhodnou zasklívací lištu

Dveře připravené pod barvu již mají z jedné strany připevněny zasklívací lišty. Dveře jsou dočista obroušeny jemným smirkovým papírem. Zasklívací lišty řežeme v přesné pokosnici ostrou pilkou. Kvůli prosvětlení předsíně použijeme bílou barvu. Tou přetřeme i kovové zárubně, aby byly s dveřmi shodné. Na dveře nejprve nanášíme základovou vrstvu a po zaschnutí dvě vrstvy vrchní.

Dveře před novou povrchovou úpravou
Dveře před novou povrchovou úpravou (Zdroj: PePa)
Nyní je vše připraveno na montáž skleněné výplně
Nyní je vše připraveno na montáž skleněné výplně (Zdroj: PePa)

Před proříznutím dveří a jejich úpravou jsme odstranili dveřní kování a zámek. Po dostatečném zaschnutí posledního nátěru vše opatrně namontujeme zpátky na dveře.

A je hotovo
A je hotovo (Zdroj: PePa)
Na závěr dostanou dveře nové kování
Na závěr dostanou dveře nové kování (Zdroj: PePa)

Tip:

Pro natírání dveří volíme teplejší počasí, které zkracuje dobu schnutí. Natíráme v dobře větrané bezprašné místnosti. Po základovém a prvním vrchním nátěru jemným smirkem můžeme odstranit drobné nečistoty. Před natřením základem je možné poškozená místa dveří opravit tmelem a přebrousit.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 10. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman