reklama

Nevyhazujte, renovujte a dveře budou zase jako nové

Udělat byt větší asi nelze, ale můžeme jej třeba opticky zvětšit nebo prosvětlit nenáročnou úpravou vnitřních dveří. Tu zvládneme sami nebo ji přenecháme truhláři. Jsou i specializované firmy, které se zabývají repasováním dveří a úpravou jejich povrchů. Potahují je speciální odolnou plastovou fólií. Ta může mít design dřeva nebo čisté bílé barvy. Stejně tak u typů prosklení je veliký výběr různých skel i členění vnitřních a dělících příček.

Když se renovace povede, budou staré dveře zase jako nové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ze dvou třetin prosklené tmavě dýhované dveře pokoje v panelovém bytě nepropouštějí do chodby příliš světla. Dětské roky jeho obyvatele už také překročili a bez samolepek se obejdou.

Staré dveře nevyhazujte
Staré dveře nevyhazujte (Zdroj: PePa)

Staré sklo je potřeba odstranit. Špachtlí nebo starším dlátem opatrně odstraníme plastové zasklívací lišty a sklo vyjmeme. Dbáme přitom na bezpečnost a chráníme si zrak a ruce před pořezáním.

Nejprve odstraňte staré sklo odmontováním lišty
Nejprve odstraňte staré sklo odmontováním lišty (Zdroj: PePa)

Proříznutí dveří a zvětšení prosklené plochy dveří provedeme elektrickou kotoučovou pilou. Jako vodítko si svěrkami ke dveřím připneme rovný hranolek, podle kterého řez vedeme.

Je potřeba zvětšit otvor na sklo
Je potřeba zvětšit otvor na sklo (Zdroj: PePa)

Kotoučovou pilou není možno řezat až do rohu, kotouč by na spodní straně dveří prošel dál za roh. Řez tedy asi o 5 cm zkrátíme, na zbylé doříznutí použijeme přímočarou nebo ruční pilku.

Otvor vyřízneme pilkou
Otvor vyřízneme pilkou (Zdroj: PePa)

Výplň vnitřních dveří v panelových domech bývá většinou voštinová. Tu tvoří tvrdý papír jakoby v plástvích, který vyplňuje vnitřní plochu dveřního rámu proto, aby byly dveře odlehčené. Spodní proříznutou část je třeba vyplnit dřevěnými hranolky. K těm pak budou připevněny zasklívací lišty. Aby papírové voštiny nepřekážely, vtlučeme je kladivem do rámu dveří.

Nejčastěji se setkáte s voštinovou výplní
Nejčastěji se setkáte s voštinovou výplní (Zdroj: PePa)

Hranolky přesně stejné síly, jakou má vnitřní dřevěný rám dveří, zkrátíme na vhodný rozměr. Natřeme je disperzním nebo polyuretanovým lepidlem a vklepneme do rámu tak, aby s ním lícovaly.

Hranolky vklepeme do rámu
Hranolky vklepeme do rámu (Zdroj: PePa)

Do připraveného rámu budeme vkládat dvě příčky. Rozpočítáme jejich výšky tak, aby všechna tři skla byla stejně velká. Tyto příčky jsou silné jako celé dveře s vrchním dýhovaným pláštěm.

Vložte příčku
Vložte příčku (Zdroj: PePa)

Dlouhými vruty se zápustnou hlavou přesně rozpočítané dělící příčky přišroubujeme. Hranolky si však nejprve z obou stran v úhlu předvrtáme, aby se nám při šroubování nehnuly.

Příčku přišroubujte k rámu
Příčku přišroubujte k rámu (Zdroj: PePa)

Dřevěná zasklívací lišta z obou stran přichytí sklo. Musí být tak hluboká, aby vložené sklo nemělo vůli, a aby lišta k rámu dveří přesně doléhala. Vše se řídí sílou použitého skla.

Zvolte vhodnou zasklívací lištu
Zvolte vhodnou zasklívací lištu (Zdroj: PePa)

Dveře připravené pod barvu již mají z jedné strany připevněny zasklívací lišty. Dveře jsou dočista obroušeny jemným smirkovým papírem. Zasklívací lišty řežeme v přesné pokosnici ostrou pilkou. Kvůli prosvětlení předsíně použijeme bílou barvu. Tou přetřeme i kovové zárubně, aby byly s dveřmi shodné. Na dveře nejprve nanášíme základovou vrstvu a po zaschnutí dvě vrstvy vrchní.

Dveře před novou povrchovou úpravou
Dveře před novou povrchovou úpravou (Zdroj: PePa)
Nyní je vše připraveno na montáž skleněné výplně
Nyní je vše připraveno na montáž skleněné výplně (Zdroj: PePa)

Před proříznutím dveří a jejich úpravou jsme odstranili dveřní kování a zámek. Po dostatečném zaschnutí posledního nátěru vše opatrně namontujeme zpátky na dveře.

A je hotovo
A je hotovo (Zdroj: PePa)
Na závěr dostanou dveře nové kování
Na závěr dostanou dveře nové kování (Zdroj: PePa)

Tip:

Pro natírání dveří volíme teplejší počasí, které zkracuje dobu schnutí. Natíráme v dobře větrané bezprašné místnosti. Po základovém a prvním vrchním nátěru jemným smirkem můžeme odstranit drobné nečistoty. Před natřením základem je možné poškozená místa dveří opravit tmelem a přebrousit.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 10. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman