reklama

Počítačový stolek získá skříňovou nástavbu

Pokud se nám líbila výroba rohové skříňky pro počítač, ale máme příliš mnoho dokumentů nebo chceme-li celý pracovní prostor umístit do skříně za dvířka, postačí vyrobit si ke spodní části skřínky šikovný nástavec. Ten vyrobíme stejně jako spodní část. Všechny šířky boků budou shodné, lišit se bude pouze jejich výška a výška dvířek.

i (Zdroj: P. Zeman)
Počítač ve skříni jako útulný malý pracovní koutek (Zdroj: P. Zeman)

Až budeme chtít pracovat, tak dvířka pouze otevřeme a vyklopíme na bok skříňky a pracoviště je připraveno. Přijde-li návštěva nebo chceme prostě práci zakončit, stačí zavřít dvířka a je vše uklizeno. Není-li jinde místo, může být takováto skříň součástí nejenom dětského nebo studentského pokoje či pracovny. Vejde se i do ložnice nebo do obývacího pokoje, aniž by v rohu překážela nebo působila přespříliš mohutně. Doplníme-li její boky knihovnou nebo sestavou nízkých skříněk stejného vzhledu, splyne skříň s běžným nábytkem.

Vnitřní prostor je díky rohovému tvaru pracovní desky dostatečně velký a hluboký. Nemusí proto sloužit pouze jako pracoviště pro počítač. Snadno se do něj vejde nejenom velký monitor, ale třeba i televize. Tak se skřínka místo na počítačové pracoviště může změnit na prostor pro televizi a hifi. Snadno se však do něj vejde i šicí koutek se strojem pro paní domu nebo se v ní najde dostatek prostoru pro modelářské nebo výtvarné zázemí naší ratolesti. Je v ní opravdu dostatek místa i pro letadýlka nebo klubíčka.

Na stávající počítačovou skříňku přiděláme horní skříňový díl
i (Zdroj: P. Zeman)
Na stávající počítačovou skříňku přiděláme horní skříňový díl

Postup:

Původní rohový stůl na potřebné doplňky nestačil. Jednoduchých řešením byla výroba velkého úložného nástavce s knihovnou. Jeho vzhled bude odpovídat spodnímu dílu. U krajů horní desky hotového spodního dílu si rozměříme a označíme místa pro umístění malých kovových trnů.

Za ty nám spolehlivě poslouží kovové podpěrky pod police 5×7 mm. Zapustíme je užší částí do kraje horní části stolu tam, kde budou na plochu doléhat hrany nástavce. Do spodní části hran vyvrtáme protiotvory, měříme co nejvíce přesně.

Do spodní části hran vyvrtáme protiotvory
i (Zdroj: P. Zeman)
Do spodní části hran vyvrtáme protiotvory

Podpěrky nasadíme do otvorů v horní stolové desce. Použili jsme celkem čtyři. Vždy dvě a dvě na každé boční straně stolu. Horní díl s vyvrtanými protiotvory na ně opatrně ve dvou nasadíme. V horní části skříňky tvořené nástavcem bude knihovna a poličky. Na nich bude také tiskárna a lampička. Pro snadné vedení přívodních kabelů za poličkami jejich zadní roh mírně zařízneme pod úhlem 45 °.

Poličky si rozměříme podle toho co v nich budeme ukládat. Ve vyšších budou šanony a knihy, v nižších tiskárna a media jako jsou CD a diskety. Vše přesně rozměříme a vyvrtáme otvory pro podpěrky. Po připevnění poliček nasadíme horní dvířka. Protože jsou vyšší, mají o jeden pant navíc. Ten rozměříme a vyvrtáme přesně doprostřed jejich výšky. Po nasazení je seřídíme a vyzkoušíme jejich funkčnost.

Horní díl s vyvrtanými protiotvory opatrně nasadíme na podpěrky
Horní díl s vyvrtanými protiotvory opatrně nasadíme na podpěrky (Zdroj: P. Zeman)
Po připevnění poliček nasadíme horní dvířka
Po připevnění poliček nasadíme horní dvířka (Zdroj: P. Zeman)

Horní dvířka i celý nástavec musí přesně kopírovat spodní díl. A to i včetně rezervy okolo dveří, aby bylo možné olištovat je. Jenom tak bude spodní díl s nástavcem působit jako jeden celek.

Vše olištujte
i (Zdroj: P. Zeman)
Vše olištujte

Hotová dvířka nasadíme a připevníme na ně úchyty. Ty si nejprve přesně rozměříme pomocí tužky a úhelníku. Od horní hrany dvířek vyneseme kolmici, na které vyznačíme otvory pro vrtání. Skříň s nástavcem je hotová. Praktičnost nástavce zvýšíme umístěním nástěnky na otevřená dvířka nebo přiděláním háčků k zavěšení užitečných drobností, které potřebujeme mít po ruce.

Na jednu stranu si můžeme vyrobit jednoduchou magnetickou nástěnku. Aby nevypadala mohutně, vyrobíme ji ze svařovaného pletiva s malými oky. Pletivo si nastříháme pomocí nůžek na plech. Proužek pletiva nastříhaný na přesný rozměr připevníme ke dvířkům šroubky a většími podložkami. Délky šroubků musí být pouze takové, aby neprošly materiálem dvířek skrz.

Do dvířek přidělejte nástěnku z pletiva
i (Zdroj: P. Zeman)
Do dvířek přidělejte nástěnku z pletiva

Na nástěnku na druhé straně je možné využít antistatickou nebo samolepicí nástěnku. Potřebný papírek s poznámkou nebo fotku na ni stačí pouze přiložit a už drží. Oboje otevřená dvířka jsou tak dokonale využita. Pořídíme-li si nástavec, určitě využijeme i více zásuvek, např. pro zapojení lampičky. Vhodný je „vícepes“ s přepěťovou ochranou, který spolehlivě ochrání počítač i periferie.

Na druhou stranu umístěte třeba nástěnku korkovou
Na druhou stranu umístěte třeba nástěnku korkovou (Zdroj: P. Zeman)
Provrtejte průchodky na kabely
Provrtejte průchodky na kabely (Zdroj: P. Zeman)

Šest zásuvek by pro naše nové pracoviště mělo bohatě postačit.

Zdroj informací: T. Chlupáček; P. Zeman

Publikováno: 19. 9. 2022, Autor: P. Zeman (text a foto), P. Zeman, T. Chlupáček (návrh, realizace), Profil autora: Redakce