reklama

Jak upevnit bojler?

Že ohřívač vody není polička na kořenky, je patrné na první pohled. Při upevňování těžkých břemen se již kutilové musejí vyzbrojit hmoždinkami odpovídající nosnosti a kvality. Laxní přístup může mít fatální následky. Stojíte-li před stěnou z betonu, plných nebo děrovaných cihel, poradíme vám, s jakou upevňovací technologií od společnosti fischer-CZ docílit toho, aby bojler držel jako přibitý.

Poradíme vám, jak upevnit bojler s technologií od společnosti fischer-CZ a docílit toho, aby bojler držel jako přibitý. Přesvědčte se!
Jak upevnit bojler?

Jak upevnit bojler? Chemická malta nebo hmoždinka?

Kotvení těžkých břemen do stavebních hmot s nízkou pevností v tahu a tlaku (beton, cihlové a tvárnicové zdivo, přírodní kámen apod.) můžete vyřešit dvěma způsoby: použít opravdu výkonnou „super-hmoždinku“ a nebo chemickou maltu se svorníkem.

Zázrak jménem FUR

Pro upevnění bojleru zvolte největší dostupný průměr hmoždinky FUR, a sice 14 mm (pro tento průměr jsou dostupné délky až do 270 mm). Do děrovaných cihel doporučujeme FURku 14 x 140 mm.

Zázrak jménem FUR
Zázrak jménem FUR

Univerzální rámová hmoždinka fischer FUR je vhodná do všech stavebních materiálů (vyjma sádrokartonu). Díky unikátní konstrukci tvořené dvěma řadami protilehlých lamel s vylisovanými otvory se bez problémů přizpůsobí podkladu. Zašroubováním bezpečnostního šroubu se otvory vystředí, lamely se zapřou o stěny vyvrtané díry a vytvoří napětí potřebné k pevnému ukotvení.

V kombinaci s nově vyvinutým bezpečnostním šroubem s kluzným povrchem a speciální geometrií jádra dosahuje hmoždinka FUR až zdvojnásobení dovolených zátěží v betonu oproti tradičním rámovým hmoždinkám, dosahuje celkově výrazně vyšší ohybový moment šroubu, vyšší maximální zátěž v plných stavebních hmotách, lepší rozložení zátěže a lepší přenos sil v dutinových stavebních materiálech.

A jakou zátěž lze „FURkou“ bezpečně připevnit? V závislosti na zvoleném průměru hmoždinky a na kotevním podkladu se výtažné (a zároveň střihové) síly pohybují v rozmezí 0,25 – 1,8 kN (25 – 180 kg). Hmoždinka je vyrobena z kvalitního nylonu, který je při běžných teplotách stálý, nestárne, nehoří a neobsahuje halogeny. Šroub je z ocele třídy 6.8, případně z nerez ocele A4-70 (pro použití v agresivním prostředí). Způsob montáže je průchozí (skrz připevňovaný předmět).

Chemická malta FIS

Jednoduchá univerzální montáž a spolehlivé kotvení nabízí chemická malta fischer FIS. Do betonu nebo plných cihel kotvíte bez sítka, připevňujete-li do děrovaných cihel, použijete sítko (doporučujeme průměr otvoru 14 mm a svorník M12). A jak na to?

Chemická malta FIS
Chemická malta FIS

Montáž do betonu:

  • vyvrtejte otvor o 2 mm větší než je průměr svorníku
  • do hloubky, která je minimálně rovna desetinásobku průměru svorníku vytlačte chemickou maltu FIS
  • zašroubujte svorník, vystřeďte, nechte vytvrdit a dotáhněte matici

Montáž do dutinového materiálu:

  • vyvrtejte otvor o 4 milimetry větší než je průměr svorníku
  • do hloubky, která je minimálně rovna patnáctinásobku průměru svorníku vložte síťovou vložku („sítko“)
  • vytlačte FIS chemickou maltu
  • zašroubujte svorník, vystřeďte, nechte vytvrdit a dotáhněte matici

Zajímá vás, jak velká bude spotřeba chemické malty? Výpočet spotřeby chemické malty naleznete zde.

S chemickou maltou fischer FIS se nemusíte bát ani vlhka, ani chladu, spolehlivě tvrdne i při extrémních podmínkách. Je zdravotně nezávadná, bez-styrenová, požárně odolná, nepáchnoucí po styrenu a jiných zdraví škodlivých chemikáliích jako např. toluenu.

Výhodou chemických kotev je jejich beznapěťové působení na základní materiál, nepůsobí v něm žádné klínové napětí, netrhají ho. Mohou se dávat do menší vzdálenosti od hrany sloupu nebo zdi či základu. A především mají vysokou nosnost.

Pozor: Při upevňování skutečně těžkých předmětů, které by mohly ohrozit život nebo zdraví, raději vždy konzultujte použití materiálů s kvalifikovanými odborníky (např. technické oddělení fischer).

Už víte, jak upevnit bojler?

Připraveno ve spolupráci s firmou fischer-CZ .

Publikováno: 13.1.2014, Autor: madl + fischer-CZ (text), fischer-CZ (foto), Profil autora: Redakce