reklama

Jak si vyřezat strašidelnou halloweenskou dýni

Haloween je svátek, který má svůj původ v anglosaských zemích. Slaví se 31. 10. v předvečer křesťanského svátku Slavnosti Všech svatých. Hallowenské tradice, kdy přicházejí ke slovu strašidelné kostýmy, čarodějné ohně, koledování a v neposlední řadě také dlabání strašidelných dýní, se ujaly i u nás.

Vyřezávání strašidelné halloweenské dýně bude zábavou pro celou rodinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tyto činnosti jsou velmi oblíbené zejména u dětí, které se s radostí účastní třeba tradičního dlabání strašidelných dýní. Halloweenská dýně je vydlabaná a vyřezaná, aby vytvořila grimasu, a zevnitř je osvětlena malou svíčkou. Má symbolizovat památku ztracených duší, což dalo vzniknout i mnoha legendám. A protože se halloweenská oslava blíží, poradíme vám, jak si jednu takovou strašidláckou dýni vyřezat.

Nejprve si pořídíme dýni. Velikost nehraje roli, i malá dokáže nahnat pořádný strach. A když jsme již našli tu pravou, pustíme se do práce. Je potřeba odříznout její horní část, abychom získali přístup dovnitř. Tuto práci svěřte pouze starším dětem, které již mohou pracovat s nožem, jenž by měl být pořádně ostrý, aby dokázal proříznout tuhou kůži dýně. Malým dětem musíme samozřejmě pomoci. 

Z vydlabané dužiny upečete třeba strašidelné dýňové cupcaky
Z vydlabané dužiny upečete třeba strašidelné dýňové cupcaky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pak již přijdou ke slovu nedočkavé dětské ručičky, aby důkladně vybraly všechna dýňová semena, která si očištěná můžeme usušit, čímž získáme chutný zdroj cenných vitaminů, minerálů a ostatních, tělu velmi prospěšných látek. Jsou také ideální jako chutný snack k televizi.

Dále je potřeba dýni vydlabat a ztenčit tak její stěny. K tomu se ideálně hodí obyčejná polévková lžíce. Vydlabanou dužinu použijeme pro další vaření či pečení. Možností je mnoho, stačí se jen rozhodnout pro tu správnou úpravu. Dýni můžeme konzumovat nasladko i naslano. Zazářit můžeme s dýňovým chesecakem, kompotem, džemem, buchtou, polévkou, karbanátky nebo nočky či rizotem. 

Z vydlabané dužiny připravíte skvělé jídlo či báječný dezert
Z vydlabané dužiny připravíte skvělé jídlo či báječný dezert (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na dýni pak nakreslíme obličej, čím děsivější, tím lepší. Pokud nejsme žádní malíři, můžeme si předlohu stáhnout z internetu, kde toho najdeme velkou spoustu. Pak se již můžeme pustit do vyřezávání. A opět platí, bezpečnost práce především! Když je hotovo, vložíme do vnitřku dýně čajovou svíčku, nejlépe umístěnou ve skleněném svícínku či skleničce. Přiklopíme dýňovou pokličkou, kterou jsme dříve odřízli a postavíme strašidláka tam, kde vyleká nejvíce kolemjdoucích.

Dýně se stane vaší noční můrou
Dýně se stane vaší noční můrou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Můžeme použít i meloun, jen pozor, abychom nevydlabali dužinu moc tence, aby se nezbortil.

Zdroj informací: Gabriela Svobodová Rezková

Publikováno: 3. 9. 2022, Autor: Gabriela Svobodová Rezková (text) Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Redakce