reklama

4 mýty o oknech a tipy pro výběr těch nejvhodnějších

// Výběr oken představuje pro každého stavebníka mimořádně důležitou investici na mnoho let dopředu, v ideálním případě na celý život. Podle čeho se při volbě oken řídit? Přečtěte si o 4 nejčastějších mýtech spojených s okny a poznejte, jak si vybrat ta opravdu nejvhodnější.

Přečtěte si o 4 nejčastějších mýtech spojených s okny a poznejte, jak si vybrat ta opravdu nejvhodnější. Získejte praktické informace v našem článku.
4 mýty o oknech a tipy pro výběr těch nejvhodnějších

S výběrem oken se pojí jeden typický paradox: Přestože žádný zákazník nehodlá vyhazovat zbytečně velké sumy za teplo kvůli nekvalitním oknům, při jejich nákupu se mnoho uživatelů nerozhoduje prioritně podle tepelně izolačních vlastností, ale spíše podle ceny. A i v případě, že je investor natolik fundovaný, aby kladl tepelnou izolaci na první místo, spokojí se často s konstatováním, že okno je takzvaně „úsporné“ a vyhovuje platným normám. Výsledkem často bývá neefektivní investice v podobě nevhodných oken se špatnými parametry pro daný účel. Na co si tedy dát při výběru oken pozor a jak postupovat, aby koupě byla maximálně efektivní?

4 mýty o oknech a tipy pro výběr těch nejvhodnějších
4 mýty o oknech a tipy pro výběr těch nejvhodnějších

Zákazníci dnes patřičně využívají možností volného trhu, oslovují několik výrobců najednou a realizující jakési „výběrové řízení oken“. Z často velmi podobných nabídek nakonec vyberou okna především podle ceny, a to může být kamenem úrazu. Místo aby se dodavatelé oken, kterých je v každém regionu několik desítek, snažili vytvořit skutečně nejvhodnější nabídku, jsou spíše motivováni podbízet se nízkými cenami. Výsledkem bývá koupě nejlevnějších, nikoli však dostatečně kvalitních oken. Vzhledem k životnosti oken v řádu desítek let a jistotě neustálého růstu cen energií by to přitom mělo být přesně naopak. S morálně a technicky zastaralými okny budete totiž žít minimálně dalších 30 let, pokud je předčasně nákladně nevyměníte.

Tip pro výběr optimálního okna:Nepodceňujte výběr správného okna. Důkladně se poraďte se zkušeným odborníkem, prohlédněte si osobně současnou nabídku a dobře zvažte, jaké parametry oken skutečně potřebujete. Ideální je, když si můžete okna nejen prohlédnout v showroomu, ale také osahat a otestovat jejich vlastnosti. Např. společnost SULKO provozuje ve velkých městech Galerie oken, kde se každý může podrobně seznámit s širokou problematikou oken, a navíc si návštěvník může osobně vyzkoušet třeba odolnost oken proti rozbití, jejich tepelně izolační i akustické účinky a další vlastnosti. Až poté si nechte vypracovat cenové nabídky. Co se týče samotné ceny, porovnávejte ji vždy pouze v rámci srovnatelných oken s podobnými parametry. Stejně tak nezapomeňte zvážit úroveň souvisejících služeb, které konkrétní výrobce nabízí, protože kvalita a způsob montáže mohou až o třetinu zhoršit vlastnosti pečlivě vybraných a vyrobených oken.

Energetická bilance oken je sice klíčovým ekonomickým a provozním argumentem, ale primárním cílem okna je zajistit osvětlení interiéru přirozeným denním světlem a zprostředkování výhledů z interiéru do exteriéru. Výrobci dnes dokážou vyrábět velká okna pro komfortní bydlení, která mají zároveň několikanásobně nižší tepelné ztráty než před pár desítkami let. I domy s velkoplošnými okny s výjimečnými výhledy dnes dokážou zajistit dokonalé vnitřní klima po celý rok s desetinovými nebo pětinovými energetickými nároky ve srovnání s domy a byty před 20 nebo 30 lety.

Tip pro výběr optimálního okna:Při výběru oken se soustřeďte na co nejnižší hodnoty součinitele prostupu tepla, ale zároveň si pohlídejte dobrou prostupnost světla. Špičková současná okna umožňují výrazně zvětšit jejich plochu, aniž bychom to pocítili na provozních nákladech stavby. Nejdokonaleji izolující okno běžných rozměrů na současném trhu, okno SULKO Profi+ se čtyřkomorovým zasklením, je již pouze jedenkrát „izolačně slabší“ než kvalitní obvodová stěna (a nikoliv 4 až 5 krát jako běžně používané okno) a dosahuje dříve nepředstavitelné tepelné úspory Uw = 0,47 (W (m2. K). S tímto oknem, které dvojnásobně překonává i moderní plastové a dřevěné profily, lze tedy označit tradiční obavu, že okno je vždy energetickým rizikem domu, za překonaný předsudek.

4 mýty o oknech a tipy pro výběr těch nejvhodnějších
4 mýty o oknech a tipy pro výběr těch nejvhodnějších

Obecně platí, že je nesmysl kupovat si kvalitní okno, pokud je hodláte nechávat částečně otevřené kvůli větrání. Dnes umíme stavět velmi těsné domy, které mají malé energetické ztráty. Na rozdíl od domů starých s vysokými ztrátami a netěsnými okny však musíme do těchto interiérů systémově přivést dostatek čerstvého vzduchu a odvést z nich vydýchaný vzduch, jinak hrozí bytu vlhkost a plísně. Řešit však cirkulaci vzduchu nadměrným větráním, které znehodnocuje tepelně izolační vlastnosti oken, by bylo stejně nesmyslné, jako vyvrtat do nových rámů a těsnění otvory. Požadavek na dokonalé izolační parametry oken je tedy v každém případě na místě.

Pokud však rekonstruujete okna u starších budov, je situace složitější. Jestliže se nejedná o komplexní rekonstrukci domu nebo bytu, při které je možné řešit i řízenou výměnou vzduchu, nemusí být použití těch nejkvalitnějších oken ekonomicky a energeticky nejefektivnější. Optimální parametry oken budou záviset na celkové energetické bilanci domu, stavu ostatních obvodových konstrukcí a způsobu vyřešení tepelných mostů. Pokud bude dům i po rekonstrukci větrán pouze přirozenou výměnou vzduchu a nárazovým větráním okny, je na místě volba oken, která mají schopnost větrat bez tepelných ztrát na principu částečné rekuperace tepla. Takovým oknem je například speciální okno SULKO HR+, vhodné pro panelové domy i pro veřejné budovy s přísnými nároky na kvalitu vnitřního vzduchu.

Tip pro výběr optimálního okna:Tradiční mikroventilace není plnohodnotným řešením výměny vzduchu v nových ani rekonstruovaných domech. Pokud je možné v místnostech zajistit řízenou výměnu vzduchu, je nutné, aby okna byla maximálně těsná a co nejúspornější. Dojde tak nejen k energetickým úsporám, ale i ke zvýšení tepelné, vlhkostní i akustické pohody. Pokud řízená výměna vzduchu není možná, je vhodným řešením použití okenních systémů s ventilačním systémem, který na rozdíl od běžné mikroventilace využívá rekuperace unikajícího tepla.

Je zřejmé, že v napjatém rozpočtu stavby se těžko hledá prostor pro ty nejlepší výrobky a novinky. Důležité ale je, aby investor za své prostředky získal co nejlepší řešení. Někteří výrobci zneužívají toho, že téma oken je technicky poměrně složité, a argumentují různými certifikáty a rozmanitými parametry oken, které často nejsou srovnatelné. Jen u součinitele prostupu tepla U, který je základním izolačním parametrem okna, se můžete setkat u jednoho okna hned s několika hodnotami (U rámu, U zasklení, U celého okna, U okna v zabudovaném stavu), a neseriózní dodavatelé pak záměrně používají výhodnější z těchto údajů, aby nadhodnotili reálné vlastnosti oken. Zákazníkovi tak hrozí, že za své peníze zvolí okna s podstatně horšími reálnými vlastnostmi, než výrobce deklaruje.

Tip pro výběr optimálního okna:Pamatujte, že i okna s vysoce nadstandardními parametry lze pořídit za rozumnou cenu. Např. SULKO vedle nejúspornějšího okna na trhu SULKO Profi+ nabízí zákazníkům také ekonomicky dostupnější variantu tohoto produktu s názvem SULKO Profiline, nebo okno SULKO Optimo+, které z novinky Profi+ vychází, ale je cenově srovnatelné s běžnými plastovými okny na trhu. Přitom jako jedno z mála oken na trhu prolamuje hranici tepelné izolace Uw = 0,80 W/m²K v zabudovaném stavu, a je tedy stále vhodné i pro pasivní nebo nízkoenergetické domy.

Publikováno: 25.11.2012, Autor: SULKO (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce