reklama

Sušičky prádla šetří čas i práci

Sušička prádla se stává již běžnou součástí českých domácností. Její majitelé si na ní cení především rychlosti, se kterou se vyprané prádlo může opět objevit suché a nepomačkané ve skříni. Usušení jedné várky není ani tak drahé, jak si někteří myslí, cena se pohybuje od šesti korun.

Sušičky prádla šetří čas i práci

Nejčastějším důvodem, proč se lidé rozhodnou pro sušičku, je úspora času. Díky ní odpadá doba na pověšení prádla, sundání prádla a u většiny oblečení také čas na žehlení. Přístroj totiž zbaví prádlo vody a také ho načechrá. Mnoho sušiček navíc disponuje speciálními programy, které oblečení od pomačkání ještě více chrání.

V každé šatní skříni se však nalézá i oblečení, které je i přes to potřeba vyžehlit – jedná se o různé záhyby, límečky, nabírání. Právě pro tento typ oblečení je určen program některých sušiček s názvem „Suché do skříně, suché k žehlení“. Uživatel si tak může zvolit, jak moc má být prádlo vlhké, aby se poté dalo buď dát do skříně, nebo pohodlně vyžehlit.

Přístroj ocení také alergici. Během sušení je prádlo zbaveno alergenů i zbytků pracího prášku. Navíc k praní není potřeba přidávat aromatickou aviváž, protože prádlo bude měkké a hebké i bez ní.

Podle čeho si vybrat sušičku?

Sušičku si vybíráme hlavně podle toho, kolik se do ní vejde prádla a jakou má spotřebu energie. Také je potřeba dobře naplánovat, kam sušičku v domácnosti umístíme. Většina sušiček si vystačí pouze s přívodem energie, některé však vyžadují vlastní vývod na odpad. Domácnosti často umisťují sušičku například na pračku. Rozhodující je pro výběr také cena, protože dražší modely jsou energeticky méně náročné, ale je třeba si spočítat, jestli se nám investice do dražšího, ale úspornějšího výrobku během jeho životnosti vrátí.

Jedním z hlavních faktorů, který zájemcům napoví, kolik bude sušička spotřebovávat energie, je to, zda má či nemá tepelné čerpadlo. Přístroj tak může ušetřit i více než 50 % energie, protože jeho průměrná spotřeba se pohybuje okolo 1,5 kWh, což finančně vychází na 6 korun za jedno usušení. Jedná se například o sušičku MIELE T8969WP, kterou má ve svém sortimentu Electro World. U přístrojů, které čerpadlo nemají, je to přibližně 3,5 kWh, což stojí necelých 20 korun. V této kategorii si lze vybrat z mnoha typů sušiček, například ELECTROLUX EDC77570W.

Podle čeho si vybrat sušičku?
Podle čeho si vybrat sušičku?

Při výběru by měli zákazníci posuzovat i speciální programy jednotlivých sušiček prádla. Téměř každá sušička je něčím specifická, a proto je dobré před koupí zapřemýšlet, jaké oblečení má domácnost doma a na co bude sušičku používat. Například sušička značky Bosch WTW84360BY má speciální program na vlněné oblečení. Ten prádlo načechrá a výsledkem je tak zvláště nadýchaný vzhled. Dalším příkladem zajímavých sušicích programů je možnost nechat si usušit obuv, což nabízí například AEG T75470AHSC.

Podle čeho si vybrat sušičku?
Podle čeho si vybrat sušičku?

Jaké prádlo se do sušičky nehodí?

Do většiny sušiček může přijít téměř jakékoliv prádlo, které je možné prát v pračce. Výjimkou jsou však objemné kusy prádla jako peřiny a polštáře. Také se nedoporučuje sušit nepromokavé materiály. Pozor byste si také měli dát na prádlo, které jste před tím čistili hořlavými rozpouštědly jako je benzín, tekutiny k chemickému čištění či metylalkohol. To by v sušičce mohlo způsobit i výbuch.

Jak o sušičku pečovat

Sušičky prádla nevyžadují zvláštní údržbu. Pouze je potřeba čistit pravidelně filtr, aby mohla sušička správně „dýchat“ a mohl v ní dostatečně proudit vzduch. Bez jejich čištění stoupá neúměrně spotřeba energie a také klesá životnost přístroje.

Pračka a sušička v jednom

Výrobci sušiček také nabízejí sušičku a pračku v jednom. Na první pohled se může zdát, že se jedná o pohodlné řešení, ale tyto výrobky nejsou zrovna to pravé. Pračkosušičky kupují zákazníci, kteří mají problém s prostorem. Jedná se však spíše o nouzové řešení, protože se do přístroje vejde menší množství prádla k sušení, má vyšší spotřebu energie a také nedisponuje takovým programovým vybavením, jako je tomu u oddělených přístrojů.

www.electroworld.cz

Publikováno: 17. 9. 2012, Autor: Electro World (text a foto), Profil autora: Redakce