reklama

Radiátor může být i pohledný

Jakmile se venku ochladí, změní se během krátké doby také tepelná pohoda v bytě a nezbývá nám, než si přitopit. Pokud nemáme nainstalované podlahové vytápění, teplo obvykle zajišťuje kotel a do místností se šíří pomocí teplonosné látky (média) a prostřednictvím rozvodů předává buď do otopných těles, nebo přímo do vytápěného prostoru.

Radiátor může být i pohledný

Typy radiátorů aneb Radiátor může být i pohledný
Typy radiátorů aneb Radiátor může být i pohledný
Typy radiátorů aneb Radiátor může být i pohledný
Typy radiátorů aneb Radiátor může být i pohledný

Radiátory neboli otopná tělesa mohou mít různou konstrukci. Vyrábějí se jako desková, článková, trubková, v podobě sálavých ploch či konvektorů. Z materiálů se využívá třeba litina, ocel či hliník. Pro rozvody se používají tradičně trubky z ocele, mědi (mohou mít menší průměr) a v posledních letech i z plastů a vrstvených materiálů. Nové výrobní technologie pak zaručují, že radiátory již místnost nehyzdí, ale mohou dotvářet její styl.

Než zapneme kotel

Než zapneme kotel
Než zapneme kotel
Než zapneme kotel
Než zapneme kotel

Před zahájením topné sezony je zapotřebí dopustit do systému vodu (popřípadě zkontrolovat jiné médium), kotel správně natlakovat a odvzdušnit radiátory. Obvykle lépe a rychleji hřejí tělesa, umístěná blíže ke kotli a nejhůře radiátory umístěné od kotle nejdál. Díky používání termostatických ventilů a hydraulické regulace by měla všechna tělesa hřát stejně.

Pohoda v kuchyni i v ložnici

Pohoda v kuchyni i v ložnici
Pohoda v kuchyni i v ložnici
Pohoda v kuchyni i v ložnici
Pohoda v kuchyni i v ložnici

Teplotu v místnostech bytu či domu řídí především prostorový termostat a elektronická čidla. Bývají umístěné nejčastěji v obývacím pokoji (nebo i v jiné místnosti bytu, které se pak odborně říká referenční místnost) a podle nastavených parametrů spínají kotel, popřípadě spojení termostatu a venkovního teplotního čidla, které monitoruje změny venkovní teploty a podle nich mění teplotu topné vody v systému (tzv. ekviterní regulace topné vody). Pokud jsou tělesa osazena termostatickými ventily, lze manuálně měnit teplotu v jednotlivých místnostech (ložnici ponechat chladnější, v obývacím pokoji naopak zvýšit komfort).

Radiátor už neschováváme

Radiátor už neschováváme
Radiátor už neschováváme
Radiátor už neschováváme
Radiátor už neschováváme

Radiátory dříve nebyly příliš vzhledné, a tak se často zakrývaly různými kryty, aby lépe zapadly do stylu interiéru. To obvykle snížilo jejich funkčnost. Aby k tomu nedocházelo, je zapotřebí dodržet několik zásad:1. Kryt čelní plochy má být perforovaný, aby se do místnosti šířilo sálavé teplo.2. Kolem tělesa musí volně proudit vzduch.3. Je zapotřebí, aby byl krycí panel odnímatelný a umožňoval přístup k regulačním a odvzdušňovacím ventilům kvůli případným opravám a úklidu.

Dnes se vyrábějí rozmanitá otopná tělesa v podobě stěn, či žebříků (nejen koupelnových) nebo dělicích příček, která interiéru dokonce sluší.

Do podlahy i před okna

Do podlahy i před okna
Do podlahy i před okna
Do podlahy i před okna
Do podlahy i před okna

Dalším typem jsou pak otopná tělesa, fungující na principu konvekce (přirozeného proudění) vzduchu – registry, konvektory a tělesa s hliníkovými lamelami. Ta mohou být umístěna pod pochozími mřížkami v šachtách a kanálech v podlaze nebo jako nízké topné konvektory například před prosklenými stěnami. Některé typy radiátorů a modely konvektorů mohou být vybaveny ventilátorem s regulací otáček.

Svépomocí nebo odborně?

Výměnu radiátorů či rekonstrukci celé otopné soustavy bychom měli svěřit odborníkům, nicméně existuje několik zásad, jež bychom neměli opomenout.

Každé těleso potřebuje, aby kolem něj volně proudil vzduch. Je potřeba zabezpečit, aby vzdálenost mezi spodní hranou tělesa a podlahou nebyla menší než 130 mm, horní okraj tělesa by neměl mít k parapetu blíže než 120 mm. Pokud přece jen plánujeme ukrýt těleso před zraky návštěvníků například deskou, tato musí být od tělesa vzdálena nejméně 80 mm. No a těleso samotné by nemělo být nalepeno na stěnu, nýbrž je nutné udržet vzdálenost nejméně 30 mm.

V současnosti se poměrně často využívá umístění těles do niky. Nezapomeňte ovšem ponechat místo i pro montáž termostatické hlavice a přístup k odvzdušňovacímu ventilu, popřípadě využijte nových provedení, kde je termostatická hlavice umístěna pod tělesem. Norma říká, že těleso musí být uzavíratelné na přívodu i odvodu vody, což umožňuje snadnější manipulaci při drobných opravách. A ještě jedna rada – firma, která tělesa dodává a montuje, by neměla opomenout provést tlakovou a topnou zkoušku a vystavit písemné potvrzení. Stejně tak máte nárok na přesný popis funkce termostatické hlavice a vysvětlení způsobu užívání.

TIP

Pokud byste se rozhodli podniknout výměnu článkových radiátorů za moderní desková tělesa, dbejte na kvalitu provedené práce i použité materiály. Mělo by vás také zajímat, zda dojde ke změně v teplotních provozních podmínkách a pokud ano, tak k jakým. Nepodceňujte ani způsob upevnění nebo případné další použití stávajících nebo nově osazených armatur. Rovněž vás musí zajímat určení tepelného výkonu původního a nového deskového otopného tělesa. Samozřejmostí je volba délky tělesa, jež by měla odpovídat šířce okna, pod nimž bude osazen.

Pokud se rozhodujete pro deskové radiátory, mají tyto výhody:

  • Malý vodní obsah – schopnost dynamicky reagovat na regulační zásahy v otopné soustavě.
  • Výrazně nižší hmotnost.
  • Precizní povrchová úprava.
  • Schopnost dodat komplexnější sortiment.
  • Zvýraznění designu otopného tělesa a tím i výrazu otopného tělesa v interiéru vytápěné místnosti.
  • Dlouhodobá životnost a provozní spolehlivost.

Výměna radiátorů není záležitost jednoduchá, a proto je potřeba všechny tyto aspekty zvážit. Je potřeba u specializované firmy ověřit i příslušnou legislativu, zda-li budete potřebovat stavební povolení, nebo postačí ohlášení. Zásah do otopné soustavy je tedy záležitost komplexní a poměrně náročná, nicméně při dobrém výběru dodavatelů její výsledek případné krátkodobé nepohodlí bohatě vynahradí.

Více o různých typech radiátorů se dozvíte např. na www.korado.cz.

Publikováno: 9. 9. 2012, Autor: Elena (text), PePa, Korado (foto), Profil autora: Redakce