Sluneční hodiny byly prvním přístrojem zabývajícím se měřením času podle pohybu Slunce na obloze. Čas se odečítal z polohy stínu vrženého ukazatelem na stupnici číselníku. Poměrně přesné měření času slunečními hodinami nahradily později mechanické kolečkové hodiny, které se však ještě do 19. století seřizovaly podle slunečních hodin. Sluneční hodiny se dělaly i v malé přenosné podobě, nejčastěji je však vídáme venku jako pevné – svislé (vertikální) na zdech domů, nebo vodorovné (horizontální) v parcích a zahradách.
Budete potřebovat
Dřevěnou desku, bambusovou tyčku, barvy, hřebík, provázek, Herkules, bezbarvý lak.
Úhelník, vrtačku, kompas, vodováhu, štětec, tužku.
Postup

Pro horizontální sluneční hodiny si připravíme rovnou obdélníkovou dřevěnou desku a bambusovou tyčku pro výrobu ukazatele (polosu). V polovině delší strany vyznačíme na desce rysku a kousek od okraje přibijeme hřebíček a přivážeme na něj provázek. K uchycenému provázku přiložíme úhloměr a vyměříme úhel 50°.

V tomto úhlu, rovnajícímu se naší zeměpisné šířce, by měla být nakloněna bambusová tyčka. Druhý konec provázku potom přilepíme páskou ke stěně, abychom při vrtání zachovali správný úhel. K hřebíčku na vyznačené místo přiložíme vrtačku s vrtákem v síle bambusu a vyvrtáme otvor.

Do otvoru zasuneme bambusovou tyčku a vyzkoušíme, jak dobře pasuje. Jsme-li spokojeni i s úhlem sklonu, zakápneme díru lepidlem Herkules a vsadíme dovnitř tyčku ukazatele. Případný odklon můžeme vyrovnat třískami. Ještě jednou ověříme úhel 50° a tyčku srovnáme do polohy rovnoběžné s kratší stranou desky.

Lepidlo necháme 24 hodin zasychat a pak se můžeme pustit do měření času a jeho zaznamenávání na desku ciferníku. Vodováhou změříme rovinu desky a podle kompasu srovnáme polohu tyčky tak, aby směřovala od jihu k severu, přičemž konec zapuštěný do desky bude obrácený k jihu.

Počkáme si na slunečný den a podle stínu vrženého ukazatelem začneme na vodorovnou desku zakreslovat jednotlivé hodiny. Polos zapíchnutý k jihu a odkloněný v úhlu 50° k severu vrhá zřetelný stín. Každou celou hodinu podle náramkových hodinek pak zakreslíme stín vržený tímto ukazatelem.

Nám se podařilo zaznamenat čas od 7 do 19 hodin. Půlkruhovitý tvar ciferníku zakreslíme za pomoci provázku uvázaného u paty ukazatele. Na druhý konec provázku pak přivážeme tužku a nakreslíme půlkruh ciferníku.

K jednotlivým hodinám dopíšeme římské číslice a vymalujeme je tenkým štětcem a krycí akrylovou barvou. Ke správným slunečním hodinám patří i latinský nápis, kupříkladu „NIL SINE SOLE SOLET – nic není bez slunce“.

Nebo také „SINE SOLE SILEO – bez slunce mlčím“. Častým nápisem bývá i „CARPE DIEM – užívej dne“ či „HORA RUIT – čas letí“. Rysky vyznačující jednotlivé hodiny můžeme na konci ozdobit květinami, třeba drobnými kvítky slaměnek.

Do volného rohu vlevo u východu slunce lze namalovat sluníčko a vpravo poblíž podvečerních hodin zase měsíc. Celou dřevěnou desku slunečních hodin svrchu i zespodu nakonec nalakujeme bezbarvým lakem, abychom hodiny ochránili před poškozením.
Publikováno: 7. 8. 2012, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)
, Profil autora: Redakce