reklama

Mšice a Molice

Každý pěstitel se s nimi již určitě setkal, protože tito škůdci sáním na mnoha pěstovaných rostlinách škodí jak v okrasné, tak v užitkové zahradě.

Mšice a Molice

Mšice je drobný hmyz o velikosti 2-4 mm se složitým vývojovým cyklem. Mšice většinou přezimují ve stádiu vajíček, z nichž se na jaře vyvíjejí samičky, které se dál množí bez oplození (partenogeneticky). Až na podzim se vyvíjejí i samci a samice, následně kladou oplodněná přezimující vajíčka. Častým jevem u mšic je i živorodost (viviparie), která mšicím umožňuje velmi rychlé namnožení v poměrně krátké době. Většina mšic je bezkřídlá, okřídlení bývají jen někteří jedinci, kteří např. vyhledávají nové rostliny. Mšice rozdělujeme na monokarpické, které žijí trvale na jednom druhu rostliny a dicyklické, které v průběhu roku žijí na dvou různých rostlinách.

Postřik proti mšicím
Postřik proti mšicím
Postřik proti mšicím
Postřik proti mšicím

Molice je hmyz o velikost 2 mm, žlutavé barvy, jehož křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Dospělci i nymfy škodí sáním na spodní straně listu, kde také můžeme najít vajíčka molic, která mají černou barvu. Nejvíce se jim líbí ve sklenících či fóliovnících.

Postřik proti mšicím
Postřik proti mšicím

Mšice a molice škodí sáním velkého množství tekutin, rostliny následně reagují kadeřením, svinováním listů případně i změnou barvy poškozených míst. Některé druhy mšic vyvolávají vznik hálek. Poškozená místa jsou také pokryta medovicí, kterou mšice a molice vylučují. Medovice je důležitou součástí potravy mravenců, kteří jako „protislužbu“ poskytují mšicím a molicím ochranu proti dravému a parazitickému hmyzu.

Mšice jsou také významným přenašečem závažných virových chorob, jako jsou např. mozaika a kadeřavost brambor, svinutka brambor, mozaika a žloutenka řepy, mozaika okurek či květáku a řady dalších viróz i na okrasných rostlinách.

Postřik proti mšicím
Postřik proti mšicím

Ochrana

Ochrana se provádí postřikem insekticidními přípravky při zjištění prvního výskytu. Postřik je vhodné za cca deset dní opakovat. Význam mají i přirození nepřátelé mšic jako jsou larvy pestřenek, dravé ploštice, zlatoočka či slunéčka.

Ochrana
Ochrana
Ochrana
Ochrana

Doporučené přípravky

  • Chess 50 WG - je přípravek určený k ochraně okrasných rostlin, paprik, rajčat, okurek a brukvovité zeleniny proti mšicím a molicím
  • Calypso 480 SC - je insekticidní přípravek k ochraně jabloní, třešní, višní, slivoní proti žravým škůdcům, jádrovin a peckovin proti mšicím, brambor proti mandelince bramborové
  • Mospilan 20 SP - systémový insekticid určený k hubení širokého spektra živočišných škůdců: mandelinky bramborové v bramborách, mšic a obaleče jablečného v jádrovinách, mšic na zelenině a mšic a molic v okrasných rostlinách
    • Další informace o těchto přípravcích, zahrádkářskou poradnu či slovníček pojmů naleznete na www.lovela.cz.

Publikováno: 29. 6. 2019, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce