reklama

Dřevěný chodník

Velice efektním prvkem v zahradě je dřevěný chodník či cestička. Jeho zhotovení není tak náročné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při troše šikovnosti jsou i náklady na zhotovení minimální. Záleží především na surovině, kterou ke stavbě chodníku použijeme.

i (Zdroj: Eva Kybalová)
Dřevěný chodník (Zdroj: Eva Kybalová)

Vhodnou surovinou na budoucí chodníčky je kulatina z obchodů pro kutily a řemeslníky. Její výhodou je povrchové ošetření proti napadení plísní a účinkům působení vlhkosti přímo od výrobce. Dalším kladem je možnost nákupu stejného průměru, což výrazně ovlivňuje vzhled budoucí cestičky. Stejně dobře je ale možné postavit chodník i z kmenů stromů z lesa. Doporučujeme spíše menší průměry do 15 cm. Nejvhodnějším materiálem je modřín nebo borovice, které mají přirozený vysoký obsah smůly. Ta je nejlepší impregnací proti vlhkosti. Ostatní dřeviny je nutné před uložením do země důkladně naimpregnovat.

Dřevěný chodník působí v zahradě přirozeně a zároveň originálně. Dřevo je přírodní prvek, který neruší architekturu zahrady. Náklady na stavbu chodníku z průmyslově vyráběných kuláčů přesahují šest set korun na metr čtvereční, svépomocí jsou náklady desetinové.

Postup

Nejdřív vytyčíme, kudy chodník povede, nejlépe nataženými provázky po celé předpokládané trase. Na běžný chodník stačí šířka sedmdesát centimetrů (dá se projet s kolečkem). Půdu mezi provázky vykopeme pro zasazení špalíků vysokých patnáct centimetrů do hloubky asi dvacet centimetrů.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Půdu v místech vytyčeného chodníku vykopeme do hloubky dvacet centimetrů

Po vykopání hlíny nasypeme na dno budoucí cestičky písek. Ten pak po celé trase lehce uhrabeme a ušlapeme. V tuto chvíli je připraveno podloží pro dláždění dřevěnými špalíky.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Na dno nasypeme písek

Volba dřeva, ze kterého budeme dláždit, záleží na tom, zda utratíme více peněz, ale příprava bude jednodušší, nebo zda zvolíme způsob pracnější, nicméně levnější. Řemeslnické obchody nabízejí kulatinu různých průměrů a délek, někdy dokonce nařezanou na špalíky vhodné pro dláždění. Z lesa dřevo vyjde levněji, ale musíme ho zbavit kůry, nechat alespoň půl roku proschnout, nařezat na špalky a impregnovat. Tenkou latí vyznačíme délku špalíků 15 cm. K řezání můžeme použít cirkulárku s „kolíbkou“.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Tenkou latí vyznačíme délku špalíků 15 cm

U kulatiny z lesa jsou špalíky různých průměrů, což usnadňuje skládání a chodníček lépe vypadá. Zdokumentovaný postup se týká kulatiny z lesa.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Kulatiny z lesa nařežeme na potřebný rozměr

Nařezané špalky namoříme přípravkem proti plísni. Kulatinu ponoříme do roztoku a necháme působit podle návodu. Na trhu je k dostání několik druhů přípravků. Pregnolit je ekologickou náhražkou dříve hojně užívaného Lastanoxu. Před použitím se ředí vodou. Dřevěné špalíky se po vyjmutí z roztoku nechají zaschnout, pak je možné je dál povrchově upravovat. Vhodným přípravkem je také Lignofix, jehož aplikace je podobná jako u Pregnolitu.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Nařezané špalky namoříme přípravkem proti plísni

Při kladení špalíků je důležité dodržovat rovinu, použijeme proto vodováhu. Při klesání cesty ve svažitém terénu rovnáme podle vodováhy příčné řady špalíků.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Při kladení špalíků do písku kontrolujeme rovinu vodováhou

Písek trochu nakypříme a špalík do něj vtlučeme. Používáme buď dusadlo, nebo těžké a velké kladivo. Před kladením musíme rozvážit, jaký zvolíme okraj cestičky. Buď krajovou řadu špalíků zalijeme do betonu, takže cestička bude v rovině po celé šíři, nebo bude kraj z vyšších špalíků tvořících obrubník.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Písek trochu nakypříme a špalík do něj vtlučeme

Je čas špalkovou dlažbu upevnit do koupené suché betonové směsi. Pokud ji budeme sami míchat, použijeme míchačku nebo kolečko. Poměr cementu a písku dodržujeme 1:4, neboť mezery mezi špalíky musí být pevně utěsněny.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Připravíme si suchou betonovou směs

Suchou směs nasypeme na špalíky a koštětem vmeteme do mezer mezi nimi. S koštětem pracujeme pomalu a jemně, aby se směs dostala skutečně do celého profilu. Pomůžeme i tím, když při chůzi po chodníku se špalíky nohama mírně chvějeme. Směs necháme nametenou trochu vrchem, protože po zvlhčení klesne. Dokonalé vyspárování je důležité pro znemožnění prorůstání plevele.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Suchou směs nasypeme na špalíky a koštětem vmeteme do mezer mezi nimi

Nyní pokropíme celý chodník hadicí. Nestříkáme proudem vody, ale rozptýleně, abychom směs nevyplavili mimo mezery. S vodou nešetříme, aby se provlhčila směs do celé hloubky. Budovatelé takových chodníčků radí počkat na déšť, který celý profil provlhčí daleko lépe, než to dokáže hadice.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Celý chodník důkladně pokropíme hadicí

Po zavadnutí směsi cestičku přemeteme a očistíme tak povrch dlažby od cementu.

Dřevěný chodník
i (Zdroj: Eva Kybalová)
Po zavadnutí směsi cestičku zameteme a dočistíme

Publikováno: 21. 8. 2020, Autor: Eva Kybalová (text a foto), Profil autora: Redakce