reklama

Aby pode dveřmi netáhlo

Když pode dveřmi táhne, začnou nás zábst nohy a potom je k rýmě jen chvilka. Hledáme bačkory anebo alespoň teplé ponožky. To je pravděpodobně nejrychlejší řešení – nejrychlejší, ale méně než polovičaté, protože odstraní důsledek, a nikoliv příčinu. Příčinou potíží je průvan.

Táhne vám zpod dveří? Můžete zkusit teleskopickou lištu na dveře značky tesa, která brání nepříjemnému průvanu. V tomto článku vám jí představíme!
Aby pode dveřmi netáhlo

Proudění vzduchu umožňuje v místnosti jeho výměnu, ta by však měla být námi chtěná, tedy regulovatelná například technickými prostředky, které jsme si k tomu pořídili, nebo klasickým větráním. Jinak nám samovolně utíká cenné teplo a za kotníky nás chytá zima. Častým místem jejího průniku jsou netěsnosti dveří, především mezera pod nimi, vzniklá už při stavbě, nebo tím, jak nešikovně jsme je, v dobré víře, že nebudou drhnout, podřízli. Další příčinou především u starších budov bývají nerovnosti například kamenné nebo cihlové podlahy v síni, prošlapaný práh či za dveřmi ochozená prkna. Ovšem i s novou podlahou mohou živelní pohromy udělat hrozné věci.

Teleskopická lišta na dveře proti průvanu – tesa
Teleskopická lišta na dveře proti průvanu – tesa
Teleskopická lišta na dveře proti průvanu – tesa
Teleskopická lišta na dveře proti průvanu – tesa

Ucpat díru

Dobrým opatřením, jak vzdušnému proudění zabránit, je prostě otvor pode dveřmi utěsnit. Nouzově to jde třeba koupenými plyšovými chrániči v podobě hraček, starými hadry nebo útržky molitanu nacpanými do povlaku ve tvaru válce, který po večeři „spíchne“ i méně zručná švadlena. Také lze použít stočenou starou deku. O estetice řešení můžeme víc než pochybovat. Problém ovšem nastane s otevíráním dveří, a pokud budeme mimo byt a nikdo mezeru po našem odchodu neutěsní, bude v něm fičet jako na Sibiři.

Ucpat díru
Ucpat díru
Ucpat díru
Ucpat díru

Problém však lze zvládnout, protože preferujeme úspory, a to nejen účinné, ale i za rozumné peníze. Vedle klasických gumových nebo plastových pevných lišt, které lze na dveře namontovat nebo dokonce jen „nacvaknout“, se osvědčily lišty s vlasem, čili jakýsi hustý smeták. Jsou ideální především tam, kde je povrch podlahy nerovný. V případě samolepicích teleskopických dveřních lišt tesamoll se tyto štětiny horizontálně volně pohybují v pouzdru přilepeném na dveře, takže vždy kopírují nerovnosti podkladu.

Ucpat díru
Ucpat díru

Bačkorové a ponožkové řešení je okamžité, montáž teleskopické lišty trvá sice asi pět minut, ale je, jak se hezky česky říká, prakticky „na furt“.

Připraveno ve spolupráci s firmou tesa tape.

Publikováno: 12.11.2011, Autor: Jiří Jan (text), tesa tape (foto), Profil autora: Redakce