Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl

V prvním dílu článku jste se mohli dočíst první tři rady a několik montážních zásad pro budoucí majitele střešního systému Evertile. Kdo se nenechal odradit, ten má úvod za sebou. Můžeme tedy postoupit o krok dále. Přidáme další tři rady, dalších pět montážních pravidel a přidáme tři odpovědi na nejčastější otázky.

Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl

Rada čtvrtá – pro všechny:Střecha nejsou jenom tašky. Na každé střeše je řada detailů a pro jejich estetické a funkční řešení je k dispozici kompletní nabídka doplňků a příslušenství. Mají svůj význam a nevyplatí se na nich šetřit – hřebenáče, lišty, ventilace, prostupy, komínky, lávky, ..... na všechno je potřeba myslet předem a jednotlivé prvky zabudovat do střechy hned při montáži tašek. Cokoli dodělávat je obtížné a někdy i nemožné bez výrazných vícenákladů. Nejste-li si jisti, že víte jak systém Evertile použít nebo co vše budete potřebovat, kontaktujte obchodní a technické oddělení, kde vám rádi poradí a zpracují rozpočet zdarma.

Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl
Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl

Rada pátá – pro kutily:Pracujte přesně a s rozmyslem. Na laťování používejte rovné latě a rozmístěte je přesně do vzdáleností předepsaných návodem. Jinak na ně nedokážete připevnit tašky. Přístup ve stylu „to je dobrý...cenťák sem, cenťák tam...“ a nebo „to nějak vyjde...“ vás pravděpodobně dostane do problémů. Při montáži tašek si kontrolujte jejich správné přeložení a uložení ještě předtím, než je přibijete. Přesnost a pečlivost je cesta k funkčnímu a uspokojivému dílu.

Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl
Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl

Rada šestá – pro objednavatele montáže:Vsaďte na originální doplňky a příslušenství. Všechny prvky systému Evertile jsou pečlivě designovány a testovány a zajišťují nejen správnou funkci, ale také perfektní vzhled střechy. Některé dodavatelské firmy se snaží nahrazovat originální prvky vlastními. Obvykle tak dosáhnou narušení celistvého vzhledu a životnosti střechy (díky nižší odolnosti použitých materiálů a povrchové úpravy). Zkontrolujte si, zda nabídka firmy obsahuje všechny potřebné originální prvky.

Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl
Evertile - Udělej si střechu sám - 2. díl

Základní montážní zásady

1. Moderní komplexní řešení střechy většinou vyžaduje provětrávání střešního pláště pod krytinou, aby se omezil výskyt a negativní působení kondenzace. Evertile se obvykle odvětrává vložením ventilačních prvků do první nebo druhé řady tašek pod hřebenem. Jeden ventilátor obvykle stačí k odvětrání 15 m2 střechy.

2. Vytvoření komplexního střešního systému obvykle znamená použití parozábrany na vnitřní straně a difuzní fólie na vnější straně tepelné izolace. Oba druhy fólií se svými vlastnostmi podstatně liší a jsou nezaměnitelné. Difuzní fólie musí být kvalitní, aby se neporušila během montáže latí a krytiny a plnila funkci jako pojistná vrstva pro odvedení zejména zkondenzované vlhkosti. Vždy je nutné použít polypropylénové typy difúuních fólií, které mají větší pevnost, difuzní propustnost i tepelnou stabilitu než levné fólie PVC.

3. V krajích střechy se krytina ukončí ohybem konce tašky nahoru a přeložením závětrnou lištou nebo lemem ke zdi. V zásadě jsou možné dva způsoby uložení a přibití závětrné lišty – na desku (prkno) na stojato kolmo ke konci latí a nebo na podélnou lať nad koncem vodorovných latí. Lištu je nutné přibíjet jen v místech, kde je pod ní opora (aby hřebík nezůstal ve vzduchu). U lemu ke zdi je zase nutné myslet na vytvoření a překrytí dilatační spáry mezi lištou a zdí.

4. Doporučuje se minimalizovat pohyb osob po položené krytině, a to nejen při montáži samotné. Pro údržbu komínů a technických zařízení je nutné zajistit bezpečný přístup i po celou dobu užívání střechy. Tam, kde je to nutné, lze instalovat originální nášlapné stupně a lávky. Systém také obsahuje kotevní prvky na snadnou montáž solárních panelů.

5. Montáž doplňkových konstrukcí a instalací (např. antény, solární panely nebo hromosvody) doporučujeme naplánovat včas a provádět je zároveň s montáží krytiny. Dodatečné zásahy do položené krytiny mohou být velmi komplikované.

Montážní návod naleznete na www.evertile.net.

Základní montážní zásady
Základní montážní zásady

Časté otázky k systému Evertile

Evertile je plechová krytina. Jaký dělá hluk při dešti?Toto je jedna z výjimečných vlastností Evertilu. I když je z plechu, její formát, profil a hlavně povrchová úprava kamenným granulátem zabraňují typickému „bubnování“ kapek při dešti. Hrubý granulát kapky rozbíjí a tím tlumí jejich dopad. Navíc malý formát tašek snižuje přenos vibrací do plochy střechy, ať už od deště nebo větru. Výsledný efekt je takový, že podle hluku nepoznáte, jestli máte střechu z betonu nebo z Evertilu.

No a ten granulát. Nechytá se do něj mech? O nic víc ani míň než na jiných typech krytin s drsným povrchem. Granulát pochopitelně zachytává prach a pyly a ty se na vlhkých a málo osluněných místech stávají živnou půdou pro mechy. Na rozdíl od jiných krytin ale mech Evertilu nemůže uškodit jinak než na vzhledu. Evertile není porézní materiál, takže mech nemůže zarůstat do jeho struktury a rozrušovat ho. Zůstává pouze na povrchu a lze jej kdykoliv smýt vhodným roztokem. Navíc povrchové vrstvy Evertilu obsahují látky, které po dobu cca 8 až 10 let tento úklid zajišťují za vás.

Jaká je životnost a záruka Evertilu? Záruka se vystavuje na dobu 30 let. A to zcela seriózně. Záruční podmínky přesně stanovují a popisují rozsah záruky a podmínky pro její nabytí, takže zákazník je jasně informován proti čemu je a není chráněn. Délka záruky byla stanovena po náročných testech a s velkou rezervou. Životnost krytiny z hlediska funkčního je dnes odhadována minimálně na dvojnásobek záruční lhůty.

Další informace naleznete na www.evertile.net nebo www.lehkestrechy.cz.

Autor: Modern Roofing Systems a.s. (text a foto)

Související k tématu