Evertile - Udělej si střechu sám - 1. díl

Stavebník dnes platí nemalé peníze za střešní krytinu a svěřuje ji s důvěrou do rukou pokrývačů. A tak platí ještě mnohem větší peníze za příslib kvalitní montáže a profesionální služby. Realita je však často zkouškou nervů, přehlídkou neznalosti a neschopnosti, kalvárií vícenákladů a odstraňování závad. Vedle opravdu profesionálních pokrývačských firem nabízejí služby i lajdáci a nekvalifikovaní dobrodruzi.

Evertile - Udělej si střechu sám - 1. díl

Pro systém Evertile nabízí výrobce hned dvě řešení – služby autorizovaných pokrývačů a nebo program „Udělej si střechu sám!“

Evertile - Udělej si střechu sám - 1. díl
Evertile - Udělej si střechu sám - 1. díl

Program "Udělej si střechu sám!"

Jste zruční a odhodlaní se naučit něco nového? Chcete ušetřit desítky až stovky tisíc korun? Jste ochotni věnovat své střeše týden nebo dva času? Pak máte na dosah skvělý materiál a skvělé řešení – systém EVERTILE. A s veškerou technickou podporou výrobce.

Montáž Evertile je opravdu docela snadná, a když se ví jak na to, je to opravdu hračka! Ale nevěřili byste, jak si to někteří experti dokáží zkomplikovat. Montáž systému Evertile má své odlišnosti, nároky a zásady, které je nutné respektovat, ale není to nic složitého. Nejhorší je, když na TO VLÍTNE „parta, co jí nemusí nikdo nic vykládat“!

A jak tedy na tu montáž? Pročtěte si naše rady a tipy a sami najdete odpověď.

Program "Udělej si střechu sám!"
Program "Udělej si střechu sám!"

Základní rady pro systém Evertile

Rada první – pro všechny:Vyžádejte si od výrobce nebo svého dodavatele montážní návod a záruční podmínky pro Evertile, pokud možno ještě dříve, než montáž objednáte u firmy, a pročtěte si ho. Bude se vám hodit při výběru řešení a případně i firmy a její následnou kontrolu. Pokud máte střechu složitou s množstvím tvarů a detailů, vždy doporučujeme vyžádat si také seznam autorizovaných firem a práci svěřit takovéto firmě. Pokud je střecha jednodušší, stojí za úvahu montáž svépomocí. Nejste-li si jisti, jak náročná montáž bude, kontaktujte technické oddělení Evertile, kde vám bezplatně poradíme a pomůžeme.

Montážní návod naleznete na www.evertile.net.

Rada druhá – pro kutily:Zavolejte našemu technikovi a vyžádejte si jeho návštěvu a radu. Vše vám vysvětlí a upozorní na možné náročné detaily, problémy a souvislosti. Doporučí, které práce by měla vždy dělat odborná firma. Zapůjčí vám také montážní vybavení a ukáže, jak ho používat. Respektujte postup montáže a nehledejte vlastní řešení! Vyplatí se vám to. Naučte se také pravidla bezpečnosti práce a zajištění osob i materiálu na střeše.

Rada třetí – pro objednavatele:Vyzkoušejte si znalosti postupu montáže tašek Evertile lidí z firmy, která se uchází o vaší zakázku. Nespokojte se s odpovědí, že to je všechno stejné, nebo že takových už dělali …. Vybrané pokrývače, i ty z autorizované firmy kontrolujte, zda se neodchylují od montážního postupu a v případě pochybností kontaktujte našeho technika (výrobce nemůže vědět, zda autorizovaná firma nepošle na akci nekvalifikované a nebo nezkušené nováčky). Na druhou stranu opravdu profesionální autorizovaná firma položí střechu Evertile skutečně rychle a se zárukou správného vyřešení a zpracování detailů a tím i dlouholeté spolehlivé životnosti vaší investice. A vy můžete jít zatím na golf.....a nebo vydělávat prachy na ty pokrývače.

Základní montážní zásady

1. Tašky Evertile se upevňují hřeby do latí se vzdáleností spodních hran 367 mm. Latě mají nejčastěji profil 30x50, někdy také 40x60 mm a na krokve nebo kontralatě se ukládají naplocho.

Základní montážní zásady
Základní montážní zásady

2. Tašky Evertile se kladou a upevňují od hřebene k okapu. Je to jedna z odlišností od ostatních krytin. Umožňuje to pohodlnou práci bez nutnosti chodit po položené krytině.

3. Tašky se obvykle kladou na vazbu. Proto se doporučuje každou druhou řadu založit zkrácenou šablonou. Jednotlivé šablony je možné střihat na požadovanou délku či tvar pákovými nebo elektrickými nůžkami. Nesmí se používat rotační pily a brusky. Každá ustřižená hrana má být ošetřena opravnou akrylovou barvou.

4. Každá šablona má být připevněna nejméně 4 kusy nerezových šroubo-hřebů. Hřeby se umisťují do čelní hrany tašky v místě malého prolisu. Doporučujeme použít pneumatický hřebíkovač určený výrobcem (je možné zapůjčit ho na dobu montáže).

5. Většinu běžných detailů střechy lze provést pomocí prefabrikovaných doplňků systému. Ty svým tvarem a povrchovou úpravou zaručují nejlepší funkci i celistvý vzhled střechy. Nedělejte věci na koleně, když nemusíte.

Základní montážní zásady
Základní montážní zásady

Více informací naleznete na stránkách www.evertile.net a nebo www.lehkastrecha.cz.

Další rady a návody přineseme v příštím článku.

Autor: Modern Roofing Systems a.s. (text a foto)

Související k tématu