Drátěné oplocení

Vymezení prostoru pro vlastní soukromí je v našem podvědomí hluboce zakořeněné - zkrátka „odsud až támhle je to jenom moje!“ A tak se vůči okolí oddělujeme ploty, přičemž v případě drátěného plotu takové ohrazení ani příliš nebije do očí.

Drátěné oplocení

Styl

Styl
Styl (Zdroj: )
Styl
Styl (Zdroj: )

Obecně platí, že celkový vzhled oplocení vyplývá z výběru materiálů, jejich vhodného použití a vztahu takové stavby k domu i okolí. Dobře zvolený plot působí příjemným dojmem nejen při pohledu z ulice, ale i z domu ven.

Vstupní část je pohledově nejdůležitější, proto se budeme snažit, aby působila esteticky a navíc ladila se sousedními objekty. V praxi se většinou plot staví vpředu z dražších materiálů, kdežto po bocích a vzadu z levnějších, takže v případě zděného oplocení z čelní exponované strany můžeme drátěný plot klidně použít na zbývajících stranách.

Barva plotu

Barva plotu
Barva plotu (Zdroj: )
Barva plotu
Barva plotu (Zdroj: )

Při výběru oplocení pozemku se držme zásady, že v jednoduchosti je krása. Nejlépe uděláme, když plotu ponecháme jeho přirozený vzhled: kovovému materiálu sluší barvy bílá, šedá, černá, případně přírodní zelená. Dřevěnému plotu vhodnou lazurou zvýrazníme strukturu dřeva. A pokud si zvolíme drátěné oplocení – je-li poplastované, bývá zelené – což je ideální barva pro živé ploty.

Živý plot a pletivo

Živý plot a pletivo
Živý plot a pletivo (Zdroj: )

Pokud vhodně nakombinujeme pletivové oplocení s živými keři, získáme kromě estetického vjemu i přirozenou zvukovou izolaci a účinnou bariéru proti prachu. Výška takovéhoto plotu se může pohybovat v rozmezí pouhých 70 až 120 cm, přičemž běžná výška plotu mezi jednotlivými soukromými pozemky bývá 100 až 150 cm.

Výška

Výška
Výška (Zdroj: )

Když rozhodujeme o výšce plotu, měli bychom brát v úvahu velikost pozemku i velikost a výšku domu. Nízké ploty okolo jednoho metru jsou sympaticky nenápadné, ochranu ovšem poskytují nepatrnou. O něco vyšší plot (do 150 cm) pohledu zvenčí ani zevnitř nepřekáží a již jasně sděluje, že tvoří hranici území. Plot mezi 150–170 cm nic nezastírá: je ochrannou zábranou pozemku i pohledovou překážkou, plot s výškou nad 170 cm je už bariérou. Zevnitř ho většinou maskujeme výsadbou, ale i tak působí jako zeď. Dalším jeho problémem je, že stíní nezanedbatelnou plochu pozemku ať již našeho, nebo sousedova. Příliš vysoké ploty jsou vhodné spíše k oplocení sportovních areálů a průmyslových objektů.

Co najdete na trhu

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu (Zdroj: )

Například firma Ploty Pilecký nabízí drátěné oplocení, které je povrchově upraveno zinkem nebo moderním bezúdržbovým způsobem s PVC úpravou. Plotové systémy mají široký záběr použití – od zahradních plotů až po oplocení budov a areálů strategického významu.

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu (Zdroj: )
Co najdete na trhu
Co najdete na trhu (Zdroj: )

Kromě zinkových nebo plastových plotů, dekoračního nebo šestihranného pletiva nabízí firma i sloupy a sloupky, vrata a vrátka, branky a také šikovné pohony pro ně.Pletivo poplastované je z ocelových drátů s pozinkovaným a poplastovaným povrchem, který zajišťuje jeho dlouholetou bezúdržbovou funkčnost. Balí se do rolí s ochrannými pytli spodku pletiva po 15 a 25 m. K montáži je vhodné použít pozinkované a poplastované napínací dráty, vázací dráty, napínáky, sloupky kruhového průřezu a vzpěry.Čtyřhranné pletivo je také v pozinkované úpravě s následným potažením vrstvou PVC a se zapleteným, nebo bez zapleteného napínacího drátu. Vyrábí se s různou velikostí ok. I ono je baleno s ochrannými pytli spodku pletiva v rolích po 15 a 25 m. K montáži je vhodné také použít pozinkované a poplastované napínací dráty, vázací dráty, napínáky, sloupky kruhového průřezu a vzpěry. Středový napínací drát (musí se napínat zvlášť) bychom měli přidávat od výšky 1,5 m.

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu (Zdroj: )

V nabídce nechybí ani dekorační ploty a pletiva, bezpečnostní pletivo, svařované sítě a mnoho dalších produktů: prostě vše pro stavbu plotů a oplocení pro zahradu. Galvanizované nebo plastem potažené pletivo je vhodné k plocení stromů v zahradě, na ochranu zeleniny a ovoce před okusem, i jako podpora pro popínavé rostliny.

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu (Zdroj: )
Co najdete na trhu
Co najdete na trhu (Zdroj: )

Dalšími typy těchto plotů můžeme ohradit plochy pro slepice či králíky. Dělají se i mobilní ploty a oplocení, lesnické ohrady, podhrabové desky, napínací, ostnaté i žiletkové dráty. Pletiva šestihranná (králičina) i svařované sítě používané na výběhy a klece jsou vyrobené z drátů s různými průměry (od 0,70 až po 1,20 mm). Šestihranná oka mají rozměry 13 až 50 mm. Svrchu je kryje pozink nebo zelený plast.

Sloupy a sloupky

Sloupy a sloupky
Sloupy a sloupky (Zdroj: )

Sloupky komaxit jsou vyrobeny z ocelové trubky o průměru 38 mm následně povrchově upravené komaxitovou vypalovanou barvou. Je to levná varianta hotového sloupku, který nevyžaduje další údržbu: má černou záslepku proti průniku vody do sloupku. Kvalitnější jsou sloupky s poplastovaným povrchem.

Připraveno ve spolupráci s Ploty Pilecký.

Autor: Jiří Jan (text), Ploty Pilecký (foto)

Související k tématu