reklama

Ploty s dlouhou životností a bez údržby

Každoroční starosti kolem dřevěného plotu zná asi každý jeho majitel. Na český trh se pomalu dostává lék na tyto starosti. Chcete dále vzhled plotu jako ze dřeva, ale nechcete ho již každoročně natírat a investovat do drahých nátěrů? Tak si pozorně přečtěte tento článek, který vám o nových možnostech nabídne spoustu informací.

Ploty s dlouhou životností a bez údržby

Z jakého materiálu tato novinka vlastně je?

Jedná se o unikátní směs dvou přírodních složek - dřeva a polymeru. Dřevo je použito v podobě dřevěné mouky, která je zbavena veškerých negativních prvků. V celkovém složení materiálu WPC (woodplastic) má 50 - 75% podíl dle jednotlivých producentů. Polymery a plasty jsou obsaženy ve zbytku materiálu, tedy z 25 - 50 %. Používají se termoplastické pryskyřice polyethylenu (HDPE), polypropylenu (PP) a polyvinylchlorid (PVC). K výrobě lze použít také recyklované PVC.

Obecně platí, že recyklát pro výrobu WPC vychází z polyethylenu. Přesto se recyklované výrobky vyznačují křehčí povahou a vyšší tvrdostí. Polymery jsou doplněny dalšími přísadami, jako jsou maziva, anorganická plniva, barviva, UV stabilizátory, biocidy a retardéry hoření. Každá z těchto přísad má velký význam pro konečnou podobu materiálu. Maziva pomáhají při samotném zpracování kompositu, anorganická plniva zlepšují vlastnosti a biocidy zajišťují odolnost a delší životnost.

Z jakého materiálu tato novinka vlastně je?
Z jakého materiálu tato novinka vlastně je?

Jaké typy plotů?

Ucelená škála plotových profilů nabízí možnost jak vodorovného, tak svislého použití. Zároveň je tu v poslední době oblíbená varianta plných plotových dílců.

Vodorovné plotové profily - jsou populární v západní evropě, v ČR se objevují především u novostaveb, ale také na balkonech. Ukotvení těchto profilů je limitováno roztečí jednotlivých sloupků od sebe – ta je do 180 cm. Nabídka u většiny výrobců s tímto limitem počítá a tak delší nemá cenu shánět. Pokud i přes to namontujete delší profil z WPC, musíte počítat s postupným prověšovaním jednotlivých prken.

Jaké typy plotů?
Jaké typy plotů?

Svislé plotové profily – nejpoužívanější typ oplocení u nás – je možné montovat místo klasické plotovky (plaňky). Montáží a vzhledem se neliší od klasické dřevěné plotovky, ale životností je na tom podstatně líp. A pokud budeme koukat na údržbu, tak ta nám u těchto plotovek nehrozí.

Jaké typy plotů?
Jaké typy plotů?

Plotové dílce - se vyznačují dokonalým zastíněném vašeho soukromí. Většina výrobců je dodává o rozměrech 180x180 cm. Možnost volby vodorovného, svislého nebo šikmého (45 stupňů ) umístění je již jen na vás. Dílce lze použít jen jako zástěnu na terase. U řadových domů tím oddělíte rychle a jednoduše jednotlivé zahrady.

Jaké typy plotů?
Jaké typy plotů?

Z barevné škály 25 odstínů si dnes vybere většina zákazníků. Nabídka je rozšířena o různé typy profilů – jemné drážky, hladký profil, barevné žíhování apod. Možnost využití designových doplňků v hliníkovém provedení, trvzeném skle nebo perforovaném plechu doplní již tak širokou nabídku a zkrášlí každý plot s dlouhou životností a zástěnu.

Všechny dřevo-plastové plotové systémy dosahují vysoké odolnosti proti vandalům i větru až do rychlosti 140 km/h. Životnost se dostává ke 30 letům. Bezúdržbovost vám nabízí více času pro váš volný čas.

Pokud vás tedy již nebaví dále se starat o plot a investovat do drahé údržby, pak můžeme všem doporučit investici do dřevoplastu. Návratnost takovéto investice je nejdéle do 7 let od instalace.

Více informací nalezenete na www.wpccentrum.cz.

Publikováno: 14. 6. 2011, Autor: SDM Servis, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce