Litou podlahu snadno, rychle a už bez rizika

Dosáhnout toho, aby i v novostavbě byly všechny plochy dokonale rovné, je těžké. Vodováha a všelijaká laserová měřítka nám zpravidla prozradí nečekané odchylky – a co pak s nimi? Přitom dokonalá rovina je důležitá například pro pokládku většiny podlah, samozřejmě pokud chceme, aby nám dobře a dlouho sloužily. Dorovnání s pomocí samonivelační stěrky je možné, ale zdaleka ne levné řešení. Snadnější a levnější je vytvořit rovinu hned napoprvé. Velké výhody přinášejí lité samonivelační podlahy Floorpact.

Litou podlahu snadno, rychle a už bez rizika

Co zvenčí působí často až moc pravoúhle, vevnitř se může ukázat jako omyl. Takže pokud se nějakým nerovnostem ani v novostavbě neubráníme, vlasy nám často hrůzou vstanou při rekonstrukcích třeba v panelácích: vodorovnost je tady spíše výjimkou. To samé se týká starší zástavby všeobecně. Přitom pro dobře sloužící podlahu je rovinnost doslova předpokladem.

Co dáme pod parkety nebo koberec

Přípravu povrchu před pokládkou linolea, koberce, plovoucí podlahy a nebo parket jsme museli zajišťovat některou stěrkou, jejíž vrstva sloužila k tomu, aby nerovnosti a sklon podlahy vyrovnala. Používal se beton a s tím bylo spojeno složité tahání materiálu a jeho mísení a často i použití armovací sítě. Významný krok vpřed pak představovaly síranovápenaté anhydritové samonivelační podlahy.

Ani zde se ale vývoj nezastavil, čehož svědkem je nová generace těchto litých podlah – Floorpact, vhodná pro novostavby rodinných domů i pro rekonstrukce bytů, které již stojí, ale potřebují v některých směrech omladit. A nemusí jít jen o „kosmetické“ opravy, ale třeba o namontování nepochybně příjemného podlahového topení.

Z auta přímo na místo určení

Výhodou je, že specialisté vám tuto hmotu přivezou v mixu už hotovou a „načerpají“ ji přímo tam, kde bude potřeba. Vyrábí se totiž v moderních automatizovaných betonárkách, které má firma Holcim prakticky po celém území našeho státu. Odborníci ať nad tím příměrem raději zavřou oči, ale se směsí je to jako s těstem: musí být vyvážená, správně hustá a měly by se hlídat i časy. Holcim je pro její přípravu i přepravu zárukou, že k vám dorazí v konstantně vysoce kvalitním stavu. Zpracovatelnost se pak pohybuje kolem dvou hodin, ale lze ji podle potřeby i prodloužit.

Z auta přímo na místo určení
Z auta přímo na místo určení

A co když je prostředí vlhké?

Především při rekonstrukcích starších staveb může být vlhkost problém: hydroizolace nejen historických objektů je věc složitá a vysoké nároky v tomto ohledu na nás kladou i kuchyně, koupelny, sauny, nebo garáže v novostavbách. Tam použití anhydritových litých podlah na bázi síranů bylo buď zcela vyloučené, nebo vyžadovalo nákladné penetrace, izolace a podobná opatření, která však nezajistila stoprocentní jistotu. Řešení i v tomto ohledu nese Floorpact: svým speciálním složením na bázi cementu eliminuje veškerá rizika.

A co když je prostředí vlhké?
A co když je prostředí vlhké?
A co když je prostředí vlhké?
A co když je prostředí vlhké?

Snadnost a rychlost se počítá

Polévka na talíři, káva v hrníčku i pivo ve sklenici mají hladinu vždy rovnou. Stejně tak vysoká tekutost materiálu Floorpact zaručuje samonivelační efekt a podlahu tak lze pokládat velmi rychle – až osm set čtverečních metrů za den se třemi až pěti pracovníky (což asi nebude případ vašeho rodinného domku, ale uplatní se třeba u větších obytných staveb). Nalitá směs se „rozvlní a protřese“ speciální hrazdou, rozdělí dilatačními páskami a ošetří nástřikem proti překotnému vysychání… A to je vlastně všechno. Není to báječné?

Od 5. ledna 2015 je společnost Holcim (Česko) a.s. součástí skupiny CEMEX.

Více informací na floorpact.com

Autor: Jiří Jan (text), Holcim (foto)

Související k tématu