reklama

Používáte na ošetření dřeva oleje nebo lazury?

Při ošetření dřeva si velmi často klademe otázku, zda námi zvolený přípravek dřevo opravdu ochrání a nepoškodí ho, zda dřevo neztratí svou původní barvu a za jak dlouho bude potřeba nátěr a nové ošetření provést. Jak jsou na tom oleje a jak lazury na dřevo?

i (Zdroj: Depositphotos)
Používáte na ošetření dřeva oleje nebo lazury?(Zdroj: Depositphotos)

Při ošetření povrchu dřeva si musíme nejprve položit otázku, čím chceme dřevo ochránit a přitom zachovat jeho původní kresbu a pokud možno i přírodní barvu. Můžeme použít oleje nebo lazury, které dřevo nezbarví, pokud použijeme skutečně přírodní odstín a zároveň ho ošetří.

Oleje na dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Oleje na dřevo můžeme nanášet v mnoha odstínech

Oleje ne dřevo

Oleje na dřevo jsou na přírodní bázi. Nejpoužívanější jsou lněné, teakové a tungové. Po aplikaci na dřevěný povrch má matný vzhled, dobrou vodoodpudivost a hlavně při ošetření dřeva olejem nedochází k odlupování nátěru jako u klasických silnovrstvých lazur. Oleje se do dřeva vtírají pomocí štětce, hadříku nebo za použití leštícího mechanismu. Jsou vhodné na veškeré venkovní i vnitřní dřevěné povrchy. Teakový olej je speciálně vyrobený na ochranu exotického dřeva, používá se zejména na ošetření zahradního nábytku. Oleje netvoří na povrchu dřeva souvislou vrstvu, ale usazují se v kapilárách a poskytují tak dřevěnému povrchu ochranu proti povětrnostním vlivům, vodě a UV záření. Zabraňují bobtnání, vysychání a praskání dřeva.

Venkovní stavby
i (Zdroj: Depositphotos)
Oleje jsou vhodné i na venkovní stavby

Některé oleje mají kromě klasické ochrany i další vlastnosti. Jsou impregnační, působí jako přirozená ochrana proti biologickým škůdcům dřeva, včetně dřevokazného hmyzu. Jejich výhodou je, že dřevo neuzavírají, ale dovolují mu dýchat a přirozeně pracovat. Ošetřující oleje mají hloubkovou ochranu, oživují zmatnělou barvu dřeva a zašlý či zašedlý povrch. Odpuzují vodu a nečistoty. Vytvářejí hedvábný vzhled. Napouštěcí oleje mají přídavek přírodních pryskyřic, které dřevo zvýrazňují už v prvním nátěru. Mají dlouhodobý účinek.

Ochrana před počasím, škůdci
i (Zdroj: Depositphotos)
Oleje zajistí ochranu před počasím, škůdci a jsou impregnační

Aplikace oleje

Olej vtíráme jemným štětcem, rozprašovačem nebo válečkem do očištěného povrchu, který je odmaštěný. Natíráme minimálně ve dvou vrstvách. Následně se vyplatí celý povrch přetřít savým hadrem, který odvede přebytečný olej z povrchu.

Při nanášení používáme štětec
i (Zdroj: Depositphotos)
Při nanášení používáme štětec

Lazury na dřevo

Lazury na dřevo se od běžných laků liší především strukturou. Obsahují totiž sušinu - látku, která dřevu poskytuje ochranu. Díky svému složení lazury dřevo neuzavírají jako lak nebo barva a vpíjejí se do povrchu. Dřevo pak může lépe reagovat na změnu počasí, protože zůstává pružné. Lazury zachovávají přirozenou kresbu dřeva, odolávají povětrnostním vlivům i UV záření. Jsou použitelné jak v interiéru, tak v exteriéru.

Lazury
i (Zdroj: Depositphotos)
Lazury zachovají přírodní vzhled dřeva

Silnovrstvé lazury - vytvoří silný ochranný film na povrchu dřeva, ale jen velmi málo proniknou do dřeva. Jejich životnost je zhruba 5 let.

Tenkovrstvé lazury - jsou přesným opakem silnovrstvých, tudíž se vpíjí do dřeva a na povrchu zůstane jen slabá vrstvička lazurového filmu. Jejich životnost je nižší, okolo 3 let.

Lazury silnovrstvé nebo tenkovrstvé
i (Zdroj: Depositphotos)
Lazury mnohou být silnovrstvé nebo tenkovrstvé

Aplikace lazury

Dřevo zbavíme nečistot a také původního nátěru. Lazury by se měly na dřevo aplikovat za jasného a suchého počasí bez větru, ideálně však v dílně nebo dobře větratelné místnosti. Na nátěr použijeme štětec. I zde je vhodné odstranit přebytečný nátěr savým hadrem, aby na povrchu dřeva nezůstávaly kapky nebo skvrny.

Tvrdé dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Tvrdé dřevo se s olejovou lazurou nesnese příliš dobře

Lze sloučit oleje a lazury?

Výsledkem takové symbiózy je olejová lazura, která má všechny dobré vlastnosti oleje i lazury. Jsou většinou jednovrstvé, protože obsahují dostatek sušiny. Jsou penetrační - pronikají do hloubky dřeva a poskytují mu skvělou ochranu. Olej v nich obsažený dřevu dodává přirozený vzhled. Olejová lazura má velké uplatnění především na venkovních stavbách ze dřeva, neboť zajišťuje dřevu maximální ochranu před povětrnostními vlivy a UV zářením. Pouze velmi tvrdé dřevo jako dub nebo akát není vhodné ošetřovat olejovými lazurami vzhledem k nízké nasákavosti a následnému vyplavování tříslovin při pomalém zasychání.

Publikováno: 6. 11. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce