Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost

Vzpomeneme-li si na moudra a rady našich maminek, babiček a prababiček, určitě mezi ně můžeme zařadit také starou známou pravdu, že nohy v teple jsou základem dobrého zdraví. S tímto moudrem by zajisté souhlasila i řada lékařů a odborníků na zdraví, vždyť kolik nachlazení je zapříčiněno právě chladem od nohou.

Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost

Součástí pohodlí a útulnosti každého domova je proto příjemná a teplá podlaha. Mezi velmi příjemné podlahové krytiny z podstaty svého materiálu bezesporu patří přírodní podlahy dřevěné. Dřevo hřeje nejen fyzicky - je příjemné i pro bosou nohu - ale také pocitově, dýchá a hodně vydrží. Životnost dřevěných podlah sahá k třiceti a více rokům. Podlahy jsou antistatické a antialergické, bez problému proto mohou být použity v ložnicích i dětských pokojích.

Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost
Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost
Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost
Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost

Údržby se obávat nemusíte

Obáváte-li se náročného čištění, nemusíte. Časy, kdy se muselo lézt po kolenou a podlahu voskovat a drátkovat kartáčem, jsou již za námi. Kromě zametání a vysávání se dřevěné podlahy mohou bez problému vytírat vlhkým hadrem či mopem, základem je však důkladné vyždímání, nadměrné nánosy vody na podlaze totiž nejsou žádoucí. Do vody můžeme přidat saponáty speciálně určené pro krytiny ze dřeva. Dřevěnou podlahu, stejně tak jako i mnohé další, je nutné chránit před mechanickým poškozením. Proto je dobré nohy nábytku podlepit měkkým materiálem, např. filcem či speciálními lepícími polštářky, které jsou dnes běžně dostupné. Z dlouhodobého hlediska pak při údržbě hraje roli zvolená povrchová úprava dřevěné podlahy. Lakované krytiny jsou obecně lépe chráněné než krytiny olejované. Lak na podlaze vytváří ochrannou vrstvu, která chrání proti oděru, a bezesporu působí rovněž esteticky. Lakované podlahy je nutné po čase kompletně zbrousit a znovu nalakovat, lokální úpravy, např. po mechanickém poškození, jsou v podstatě bez vlivu na výsledný dojem nemožné. Podlahy ošetřené přírodním olejem si zase plně zachovávají přírodní ráz. Olejované krytiny proto získávají na oblibě. Jejich výhodou je možnost lokální opravy krytiny při poškození tak, že se rozdíl mezi nově ošetřenou částí a zbytkem původní krytiny v podstatě nerozezná. Olejovanou podlahu je však dobré pravidelně ošetřovat olejem, v méně zatěžovaných prostorách přibližně jednou za dva roky, v prostorách s vysokou frekvencí pak jednou za rok. Údržba je snadná, výrobci prodávají speciální sety, díky nimž ošetření olejem zvládnete i sami.

Masivní nebo vícevrstvou podlahu?

Zaměříme-li se na nevýhody dřevěných krytin, pak bychom mezi ně měli zařadit především vyšší náchylnost na nadměrnou vlhkost a na kolísání teploty v místnosti. V zimních měsících mívají dřevěné podlahy tendenci sesychat. Jako další uveďme nevhodnost pokládky masivních dřevěných podlah na podlahové vytápění. Jako nevýhodu lze vnímat ještě barevnou nestálost, neboť parkety mohou pocházet z různých kmenů odlišných svým stářím či původem. Podíváme-li se však na tuto vlastnost z jiného úhlu pohledu, můžeme v ní vidět spíše výhodu v podobě naprosté originality jednotlivých lamel. Každá z lamel je tak svým způsobem jedinečná, nejen svým odstínem, ale rovněž rozvrstvením suků a letokruhů, což je na dřevu krásné. Většina výše uvedených nevýhod se však vztahuje především k podlahám masivním, u nichž může dřevo při nedodržení požadované teploty a vlhkosti v místnosti opravdu měnit tvar, nejčastěji sesychat. Na výběr dnes máme nepřeberné množství dřevěných podlah vícevrstvých, které jsou vůči těmto vlivům odolnější.

Masivní nebo vícevrstvou podlahu?
Masivní nebo vícevrstvou podlahu?
Masivní nebo vícevrstvou podlahu?
Masivní nebo vícevrstvou podlahu?

Vícevrstvé podlahy jsou oproti masivním dřevěným podlahám stabilnější, odolné proti prohýbání, vyboulení i praskání. Strukturu vícevrstvých krytin tvoří dvě nebo tři dřevěné vrstvy sklížené proti sobě křížem. U třívrstvých krytin bývá na spodní části podlahy dřevěná dýha, středovou část tvoří výztuž z masivu (borovice/smrk – záleží na výrobci) a vrchní nášlapnou vrstvu pak jedna z ušlechtilých dřevin. Z hlediska designu či estetiky je na vícevrstvé podlaze nejdůležitější právě dřevina, která tvoří nášlapnou vrstvu. Můžeme vybírat z dřevin světlých, tmavých, měkkých, tvrdých, domácích či exotických. Vždy záleží, do jakého interiéru a k jakým účelům má podlaha sloužit. Výhodou vícevrstvých podlah je bezesporu jejich snadná pokládka, neboť většina vícevrstvých dřevěných krytin je již z výroby vybavena zámkovým mechanickým spojem, který umožňuje pokládku plovoucím způsobem, tedy bez lepení či šroubování. Při poškození krytiny je tak díky zámkovému spoji možné vyměnit pouze poničenou lamelu. Díky své konstrukci jsou vícevrstvé krytiny, splňují-li základní rozměrové a technické požadavky, vhodné pro pokládku na podlahové vytápění. Obecně platí, že šířka palubky by neměla přesáhnout 20 cm a doporučovaná tloušťka je max. 15 mm, existují však i výjimky. Vždy proto musíme přihlížet k vlastnostem konkrétního typu podlahy.

Novinka letošního roku

Každý rok přináší trh s podlahovými krytinami nové kolekce, které udávají směr a inspiraci v zařizování interiérů pro nadcházející období. Velké překvapení letošního roku bez pochyby připravil také švédský výrobce dřevěných vícevrstvých krytin Kährs, jehož výhradním dovozcem pro český trh je společnost Kratochvíl parket profi. Řeč je o specifické kolekci dřevěných podlah Kährs Supreme, která zahrnuje celkem čtyři působivé a charakterově odlišné řady: Artisan, Avenue, Elegance a Grande. Supreme od Kährsu je symbiózou přirozenosti, stálosti, tradice a dobrého designu vycházejícího ze švédského řemeslného umění. Povrchy krytin prošly díky moderním výrobním technologiím náročným opracováním, dekory nabízejí škrábané, pískované, řezané, drásané či kartáčované povrchy ošetřené jak přírodním olejem, tak tenkou vrstvou kvalitního laku.

Novinka letošního roku
Novinka letošního roku

Rustikální palubky Artisan Název první podkolekce Artisan, odvozený z italského slůvka artigiano, vyjadřuje umělecké řemeslo. A právě špičková řemeslná zručnost a pečlivý výběr těch správných dubových kmenů tvoří hlavní ingredience kolekce Artisan s rustikálním nádechem. Artisan zahrnuje deset dekorů originálních dubových podlah s konstrukční výškou 15 mm a 3,5mm olejovanou nášlapnou vrstvou. Třívrstvé lamely s ručně upravovaným povrchem jsou vyráběny v rozměrech 1900 x 190 mm a díky zámkovému spoji Woodloc umožňují pokládku plovoucím způsobem. Při dodržení všech technických požadavků lze krytinu položit také na podlahové vytápění.

Avenue s atmosférou evropských apartmánů Dekory kolekce Avenue jsou naopak inspirovány exklusivními apartmány všech významných evropských metropolí. Neobyčejné dekory budou ladit jak s nákladným vybavení a zařízením, tak s diskrétním stylovým nábytkem. Kolekce vynikne především v interiérech moderního až výstředního stylu. Potěší elegantní design převážně lakovaných palubek s vrchní vrstvou z ořechu či javoru o rozměrech 1830 x 148 x 15 mm. Jsou vybaveny, stejně jako u kolekce Artisan, zámkovým spojem Woodloc.

Elegance spojuje přítomnost s minulostíElegance přináší šest dekorů působivých palubek inspirovaných francouzskou elegancí a šarmem. Designéři se u kolekce nechali inspirovat klasickými vzory nestárnoucích parket, kolekce nabízí tři dekory s copánkovým vzorem Tapis a tři dekory se skládaným vzorem „královského kříže“ Croix. Palubky o tloušťce 15 mm se 3,5mm nášlapnou vrstvou ošetřenou přírodním olejem jsou v závislosti na dekoru vyráběny ve dvou rozměrech: 2200 x 270 mm a 1900 x 190 mm. Krytina je uzpůsobena pro pokládku lepením v peru a drážce a nebo celoplošně.

Grande s „grande“ rozměry i dekoryGrande je odpovědí pro všechny, kteří touží po tradičních masivních dřevěných palubkách a zároveň preferují výhody vícevrstvých konstrukcí a ohleduplnost k životnímu prostředí při výrobě. Silná 6mm vrchní nášlapná vrstva z tvrdého dubového dřeva plně konkuruje užitné vrstvě palubek z masivu. Vícevrstvá konstrukce palubek Grande však oproti masivním krytinám přináší výhodu podstatně lepší tvarové stálosti. Grande nabízí rozmanitost v barvách i designu, rozměry palubek jsou navíc skutečně „grande“. Osm jedinečných dekorů palubek s rozměry 2800 x 260 x 20 mm tak splní individuální přání i požadavky širokého spektra stylů bydlení.

Více informací o podlahových krytinách naleznete na www.kpp.cz.

Autor: Kratochvíl parket profi, s.r.o. (text a foto)

Související k tématu