Co udělat pro zdravé bydlení

Při výzkumech toho, co je zdravé, hraje prostředí, v němž trávíme většinu času, významnou roli. Proto ho vědci usilovně zkoumají. Co je příjemné ovšem poznáme i bez nich. I bez grafů a čísel proto oceníme technologii INFRACLIMA, která v sobě spojuje obojí: prostě nám tam, kde je uplatněna, bude dobře.

Co udělat pro zdravé bydlení

Odborníci nás varují, že za posledních dvacet let se u nás počet alergiků zdvojnásobil. Podle dost dramatických čísel se odhaduje, že alergie trápí až třicet procent české populace, jen astma má osm procent Čechů, ohroženi jsou i kardiaci. Přitom ne za všechny tyto potíže mohou geny, které jsme zdědili. Ukazuje se, že velmi ponurou roli hraje námi mrzačené životní prostředí. Těžko ale pít křišťálovou vodu a dýchat průzračný vzduch, když naše nároky na pohodlí jsou takové, jaké jsou, tedy poněkud nestřídmé. Za výrobu většiny těch báječných věcí, které nám usnadňují život, platíme zdravím. V budoucnu to prý bude ještě horší. A to i tam, kde bychom měli být před zamořeným nepřátelským světem chráněni, tedy doma.

Nízkopotencionální systém INFRACLIMA – ukázka
Nízkopotencionální systém INFRACLIMA – ukázka

Systém Infraclima nejen klimatizuje dům, ale vyhřeje i bazén. V konečném provozu je neuvěřitelně úsporný.

I tak může vypadat budoucnost

Významně by nám pomohla možnost vytvořit si alespoň v bytě zdravé, vysoce komfortní vnitřní prostředí s ideálním teplotním profilem – rovnoměrnou teplotou v celém prostoru. Nevhodné vytápění a nedostatečné větrání podporuje útok plísní, roztočů a dalších alergotvorných činitelů. Proti nim dnes nastupuje Infraclima. S tímto systémem má vzduch relativní vlhkost kolem padesáti procent, při ideální teplotě nedochází ani k přepalování prašného aerosolu. Na povrchu konstrukcí s rovnoměrnou teplotou 21–23 °C se neusazují plísně. Protože sdílení tepla mezi obyvateli a místností probíhá převážně sáláním, minimalizuje se průvan a víření usazeného prachu. Z každé místnosti se stává vysokovýkonný výměník, který všechny tepelné zisky – mimo jiné od osob, z elektrospotřebičů či od krbu – odvede ke zdroji a odtud zpátky do celé soustavy.

I tak může vypadat budoucnost
I tak může vypadat budoucnost
I tak může vypadat budoucnost
I tak může vypadat budoucnost

Technologie INFRACLIMA přestavuje nízkopotenciální systém celoročního udržování tepelné pohody s teplotou vody v systému 22 °C+/-2 °C po celý rok – tolik definice. Znamená to, že je to systém s nejnižší možnou temperaturou teplonosné látky – vody, takže může podle potřeby hřát nebo chladit. Jak je to možné? Představují ho totiž kapilární trubičky o průměru tři a půl milimetru navařené na rozvodné dvacetimilimetrové trubky nečekaně hustě, vždy tři centimetry od sebe, takže vlastně vzniká jakási klimatizační rohož, kterou ukládáme na izolaci pod nášlapnou vrstvou podlahy a nebo pod vnitřní omítky stěn a stropů.

Jako slunečnice

Jako slunečnice
Jako slunečnice
Jako slunečnice
Jako slunečnice

Pro nízkopotenciální odpadní teplo z provozů, ale i z geotermálního a nebo slunečního zdroje, jsme dosud měli omezené, nebo jen velmi komplikované použití. To je určitě škoda, protože i v našich podmínkách bychom mohli sluníčko dobře zapřáhnout. Právě v koncepci Infraclima je čistá solární energie hlavním zdrojem tepla. Výborné užitné vlastnosti v něm mají certifikované trubicové vakuové kolektory, které vedle klasického umístění na střeše lze instalovat na otočný stojan, jenž může solární podíl zvýšit o dalších až třicet procent. Naprogramovat pak jde stojan tak, že se kolektory otáčí za sluncem jako hlava slunečnice, takže paprsky na ně vždy dopadají kolmo. Za velkého horka je chytrá technika sklopí a v zimě z nich setřese sníh… Zbývající potřebu tepla pokryje jednoduché malé tepelné čerpadlo země/voda s vysokou účinností, přičemž v létě se ze zemního akumulátoru asi půldruhého metru pod základovou deskou domu klimatizují domovní prostory, takže teplota v bytě je stálá a příjemná.

Jako slunečnice
Jako slunečnice
Jako slunečnice
Jako slunečnice

V německém Mahringu kousek od Mariánek se technologie Infraclima uplatnila i při rekonstrukci fary ze 16. století s metrovými obvodovými zdmi. Zatímco podlahové topení naftovým kotlem zde ročně v přepočtu spolklo 140 tisíc korun, současné roční provozní náklady na topení představují pouhých patnáct tisíc.

Jako slunečnice
Jako slunečnice
Jako slunečnice
Jako slunečnice

Pokud má naše bydlení zajistit novostavba, je dobré zemní kolektor pro dohřívání otopné vody umístit pod základy, provozní úspory jsou pak ještě výraznější. Jak technologie Infraclima funguje v praxi, se lze přesvědčit v Zápech u Brandýsa nad Labem. Dobré se je ale dva dny předem objednat.

Více informací na www.infraclima.cz.

Autor: Jiří Jan a Infraclima (text), Infraclima (foto)

Související k tématu