Nástěnné kotle

Nenechat unikat energii, ani peníze – to je heslo toho, kdo dobře hospodaří. Proč by mělo teplo jen tak mizet do komína, když ho lze téměř beze zbytku využít. Technicky je to možné: kondenzační technika, která spotřebuje i to, co u konvenčních kotlů uniká se spalinami komínem, snižuje spotřebu paliva a zvyšuje účinnost vytápění. Emise škodlivin jsou přitom minimální.

Nástěnné kotle

Protože zateplit dům nebo měnit okna je sice účinné, ale drahé, investičně dostupnější a rychlejší je s úsporami začít změnou způsobu vytápění. Nejlepší je použít modernější a účinnější zdroj tepla, který umožňuje velkou úsporu energie bez ztráty komfortu vytápění, a tím i rychlou návratnost vložených peněz. O něco vyšší počáteční investice se při takovéto výměně podle okolností vrátí za tři až čtyři roky.

Kondenzační nástěnné kotle – výhody a vlastnosti
Kondenzační nástěnné kotle – výhody a vlastnosti

Kotle Logamax plus GB162: Z vývojového centra značky Buderus přišli s novým nástěnným kondenzačním kotlem Logamax plus GB162 o jmenovitém výkonu 80 nebo 100 kW. Má nízkou hmotnost a kompaktní rozměry, čehož dosáhli novým tepelným výměníkem ze slitiny hliníku a křemíku, keramickým deskovým hořákem a regulačním systémem Logamatic EMS.

Dřív jsme si s vytápěním domu automaticky spojovali sklep na uhlí a kotelnu, odkud se horká voda po objektu rozváděla. Dnes se ale ve středních a menších objektech zdroje tepla stěhují do víceúčelových místností. Kotle jsou kompaktní a mohou se instalovat klidně do komory v patře, snadno se obsluhují a ani jejich revize a servis neznamená pro uživatele pohromu. Většina těchto kotlů se věší na stěnu jako karma či jiné průtokové ohřívače. K nástěnným kotlům si lze objednat spoustu příslušenství: kaskádovou jednotku, modulační oběhové čerpadlo, ventily, kohouty, klapky, manometry i přípojky na expanzní nádobu, thermohydraulické rozdělovače a další.

Kondenzační nástěnné kotle – výhody a vlastnosti
Kondenzační nástěnné kotle – výhody a vlastnosti

Regulace Buderus Logamatic RC20: Kotle, které mají plně automatizovaný provoz hořáků, jsou vybaveny rozhraním pro připojení osvědčených modulačních prostorových regulátorů Buderus Logamatic RC10 a RC20, k dispozici je i bateriový bezdrátový prostorový regulátor, jehož pracovní dosah po budově je až třicet metrů. Nejvyspělejším regulátorem pro nástěnné kotle je Logamatic RC35, který umožňuje provoz kotlů podle aktuální potřeby tepla v závislosti na venkovní teplotě.

Protože společnost Buderus má s nejprogresivnější technikou bohaté zkušenosti (s prvními kondenzačními kotli přišli již v roce 1982), z jejich vývojových dílen vycházejí stále nové typy, v nichž se uplatňují aktuální vědeckotechnické i designérské poznatky tak, aby užitek z výrobku byl pro konečného zákazníka maximální (například použití nízkoenergerických oběhových čerpadel pro minimální spotřebu elektrické energie kotlů). S konkrétními novinkami nejen v nástěnných kondenzačních zdrojích tepla a s jejich technickými podrobnostmi se lze podrobně seznámit na stránkách Buderus.

Autor: Jiří Jan a Buderus (text a foto)

Související k tématu