reklama

Haló, ono to zalévá docela samo

Vláčení konví plných vody či zápas s neposednou hadicí při zalévání zahrady vám sice zřejmě pomůže shodit nějaké to deko (za hodinu zalévání spálíte mezi 400 a 800 kJ, tedy zhruba jednu svačinu), ale… Co když chcete jet na dovolenou? Pak hubne místo vás ochotný soused. Zbytečně. Rostlinkám a koneckonců i vám určitě více pomůže automatické zavlažování. Zahrada dostane pravidelně svou dávku vody a vy můžete odpočívat bez starosti o to, zda soused nezapomněl či zda zalil všechno a opravdu dost.

Haló, ono to zalévá docela samo
Zavlažovací automat: haló, ono to zalévá docela samo
Zavlažovací automat: haló, ono to zalévá docela samo
Zavlažovací automat: haló, ono to zalévá docela samo
Zavlažovací automat: haló, ono to zalévá docela samo

Na malou zahrádku do 400 m2 úplně stačí inteligentní zavlažovač, hadice a zavlažovací hodiny. (Místo hadic můžete samozřejmě použít i plastové trubky pro rozvod vody v podzemí – zejména na větších zahradách se to určitě vyplatí.) Instalaci „časovače“ zvládne i naprostý technický antitalent. Hodiny našroubujete na zahradní vodovodní kohout. Zavlažovač usadíte podle návodu do geometrického centra trávníku či zahrady, napojíte na něj volně položený hadicový rozvod, který na druhé straně připojíte na hodiny. A pak už si jen naprogramujete, zda zahrádku chcete zavlažovat jednou nebo třeba třikrát denně a jestli to má trvat minutu, dvě, třicet minut nebo dokonce dvě hodiny.

Ještě lepší než hodiny jsou zavlažovací automaty. Mají už k dispozici elektronický displej a nabízejí zahradě skutečný komfort. Dokážou zavlažovat až šestkrát denně. V případě potřeby mohou dodávat rostlinkám vodu bez přerušení osm až deset hodin. U některých typů si dokonce můžete naprogramovat jen některé „zavlažovací“ dny, noc či den nebo prostě jen to, že se automat zapne každých 12, 24 nebo 48 hodin. Hodiny a automaty, které nabízí společnost Gardena, fungují na jednu 9V alkalickou baterii téměř rok. V nabídce jsou však i typy s výkonnou solární buňkou a solárním akumulátorem. Upevňují se na zahradní kohouty šroubením se závitem ¾ nebo 1(coul) a zvládnou tlak vody až do 12 bar. Kohouty zůstávají trvale otevřeny.

Když je zahrada plná zákoutí

Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí

„Ale moje zahrada není ani obdélník ani kruh! To znamená, že stejně budu muset tu konev nakonec vzít a některé části ještě zalít,“ říkáte si možná právě. A chybně!

Gardena AquaContour automatic se plně přizpůsobí „křivkám“ vaší zahrady. Dokáže zavlažovat asymetrické plochy do 380 m2. Samozřejmě – sama od sebe tvar zahrady nerozezná. Musíte ji naprogramovat prostřednictvím ovládacího panelu − klávesnice, kterou najdete pod krytem. Jde to velmi jednoduše a nemusíte k tomu mít ani základní průpravu zacházení s počítačem. Až 50 obrysových bodů zvolíte jednoduše pootáčením hlavy zavlažovače a stiskem tlačítek minus a plus nastavíte dostřik na vzdálenost 3 až 11 m. K provozu zařízení zhruba na jeden rok stačí 4 baterie 1,5 V. A ještě něco – jeden AquaContour automatic obstará sám i dvě rozdílné plochy. Jediné co musíte vy (nebo onen ochotný soused) udělat je přenést zavlažovač, usadit ho v druhé, předem nainstalované upevňovací liště a zvolit odpovídající uložený program.

Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí
Když je zahrada plná zákoutí

Většinu zavlažovacích hodin či automatů Gardeny můžete dokonce připojit na elektronický dešťový senzor a čidlo půdní vlhkosti (u některých automatů jsou již součástí vybavení). Opět jde o velmi jednoduchou operaci. Čidlo zarazíte „nosem“ do půdy do hloubky kořínků a dešťový senzor připojíte k automatu příslušným kabelem. Pokud získá od senzoru zprávu, že prší nebo čidlo zjistí dostatečnou vlhkost půdy, zalévání prostě nespustí. A naopak – je-li hodně sucho (procento vlhkosti půdy si můžete naprogramovat), spustí zavlažování i mimo zvolený termín. Díky tomu nemají rostlinky nikdy žízeň ani se „neutopí“. Co víc si můžete pro svou zahrádku přát?

Možná jen to, aby se zavlažování ve všech větvích nespustilo najednou, protože na zahradě máte rostliny s různou potřebou zalévání a navíc si ani nejste jisti, že by tlak vody na celou plochu stačil. V takovém případě si místo hodin či automatu pořiďte zavlažovací počítač. Jednotlivé zavlažovací větve (může jich být až šest) budou počítačem aktivovány jedna po druhé. Délku zalévání navíc můžete u všech větví měnit podle počasí. Vše samozřejmě děláte z jednoho jediného místa. Ještě něco? Určitě by se toho našlo dost a dost. Ale to až příště…

Publikováno: 14. 7. 2009, Autor: Katka (text), Husqvarna (foto), Profil autora: Redakce