Stavíme podkrovní byt
Podkrovní místnosti mají nepopiratelný půvab: pomineme-li, že se v nich rozhodně nedrží vlhkost a jsou jednoznačně nejslunečnější z celého bytu či domu, umožňují díky sešikmeným střechám nebo dokonce trámům krovu (u starých domů) skutečně atypická, zajímavá řešení místností, jakých v „běžných“ místnostech s kolmými stěnami docílit nemůžeme.

Díky sádrokartonu, střešním oknům, trvanlivým střešním krytinám, kvalitním izolačním materiálům apod. můžete z doposud nevyužívané půdy vytvořit velmi útulný obytný prostor. Zapomenout byste neměli na pečlivé odizolování střechy a podlahy. Za sádrokartonem skryjete i rozvody topení, elektřiny, vody a odpadů. V budoucí kuchyni nesmí chybět ani vývod pro digestoř, v koupelně a WC vývod pro ventilaci atd.

Z tohoto vyplývá, že i když půda určuje přesné hranice bytu, před samotnými úpravami byste se měli poradit např. se stavebním architektem. Pro stavební povolení a konečnou kolaudaci bytu budete potřebovat určitě stavební plány, které vám po zaměření půdy architekt či stavební projektant připraví.


Formy izolace stěn u půdní vestavby
Desky připevňujeme pomocí šroubů do sádrokartonů v odstupu 20–25 cm.

Spáry a šrouby zatmelíme a po vytvrdnutí tmelu pečlivě dohladka přebrousíme.

Finální úprava stěn záleží na našem vkusu a celkovém ladění s interiérem.

Formy izolace podlah u půdní vestavby
Desky z tvrzené pěny: Odizolují hladké betonové povrchy. Na podlahu rozložíme 2 mm silnou polyetylenovou fólii s přesahem 20 cm na stěny. Pruhy by se měly vždy cca 30 cm překrývat.

Minerální vata: Minerální vata je vhodná pro vyplnění stropů z dřevěných trámů s meziprostory, jež jsou směrem vzhůru otevřené.

Sypaná izolace: Sypaná suchá izolace, například z perlitu nebo polystyrenových kuliček, se velmi dobře hodí k izolaci nerovného stropu nebo stropu z dřevěných trámů.

Krytí izolace: Na plochu, po níž se bude chodit, pokládáme jako další vrstvu dřevotřískové desky, které k trámům upevňujeme samořeznými šrouby.

Konečná úprava podlahy: Pro konečnou úpravu podlahy můžete volit masivní dřevěné a parketové či laminátové krytiny.

Postup
Moderní střechy jsou už zpravidla vybaveny paropropustnou fólií chránící před povětrnostními vlivy, takže není zapotřebí žádné dodatečné odvětrávání (teplá střecha).

U nedifuzních fólií, příp. mřížových fólií, musí být mezi střechou a minerální vatou zachována 2cm mezera pro odvětrávání (studená střecha).

Při propočtu spotřeby materiálu změříme rozestupy mezi krokvemi a hloubku krokví.

Pokud hloubka krokví pro normou předepisovanou tloušťku podbití nestačí, může se zvýšit předsazenými latěmi.

U pravidelně posazených krokví je pro izolaci vhodná minerální vata. Ta je k dostání i s povrchem z hliníkové fólie, která slouží jako izolace proti vlhkosti zvenčí.

U nepravidelných rozestupů mezi krokvemi použijeme příčně pokládaný těsnicí filc. Šířka izolační látky je stejná jako šířka rolí: vnitřní vzdálenost krokví + 1 cm.

Při montáži se velmi dobře osvědčují izolační klíny. Jedna šíře vystačí na izolaci rozdílných rozestupů mezi krokvemi.

Příprava klínů: musíme zjistit rozestup mezi krokvemi (+ 1 cm); poté nasuneme trojúhelníky proti sobě tak, aby bylo dosaženo žádoucí šíře. Přesahující části odřízneme.

Trojúhelníky zasazujeme po dvou těsně k sobě tak, aby nevznikly mezery. Můžeme si pomoci prkénkem. U „studené“ střechy dbejme na to, aby zůstal zachován prostor pro odvětrávání.

Izolační fólii připevníme sponkovačkou mezi krokve v 10cm rozestupech. Na přechodech (strop, příčka atd.) ponecháme cca 30 cm přesah.

Volně (s lehkým prověsem) upevníme fólii. Jednotlivé pruhy fólie se musí asi 10 cm překrývat. V místech překrytí pak fólii utěsníme lepicí páskou.

Všechna napojení na stěny/strop (nebo například napojení na komín) vzduchotěsně zalepíme samolepicí komprimovanou lepicí páskou.

Izolační pásku nalepíme na pevný stavební díl, přes ni střešní latí přetáhneme překrývající se fólii a celé sešroubujeme. Přebývající fólii odstřihneme.

Jako konstrukce pro podbití se zpravidla používají dřevěné latě nebo profily z hliníku.

Při rozměru sádrokartonových desek 60×200 cm upevníme první lať 1,5 m nad podlahou kolmo ke krokvím. Další latě upevňujeme směrem vzhůru a dolů cca 50 cm od sebe.

Nesmíme při tom poškodit fólii izolující proti vlhkosti mezi krokvemi. Na horním a spodním konci stěny slouží latě jako zakončení u podlahy a střechy.

Zkrácení desek (tl. min. 12,5 mm): na přední (papírové) straně nařízneme desku řezačkou a přelomíme přes hranu. Karton na zadní straně odřízneme nožem. Hrany srazíme hoblíkem.

Tento článek je připravený ve spolupráci s hobbymarkety OBI.