Kudy protékají vaše peníze

Pitná voda se mnohde na světě již platí zlatem, podle oficiálních údajů z roku 2006 je pro 1,1 mld. lidí na světě vůbec problém se k ní dostat. Její cena nezadržitelně roste také u nás, v srdci Evropy, i když zdánlivě zatím v zanedbatelných řádech: od února letošního roku platí Pražané vodné a stočné 53,01 Kč za metr krychlový, což pro čtyřčlennou domácnost představuje průměrný nárůst 22 korun měsíčně a 266 ročně oproti roku 2007. A příští rok zaplatíme zase o něco více, určitě aspoň o inflaci. Ovšem tenhle minimální vzrůst nákladů se týká jenom toho, kdo umí s vodou hospodařit.

Kudy protékají vaše peníze

Nejprve je nutné zdůraznit, že v našich domácnostech vlastně na všechno používáme drahou a vzácnou vodu pitnou. Teče vodovodními bateriemi do umyvadel, dřezů v kuchyních, do myček, praček, sprch a van, protéká klozety a urinály. A na všech těchto místech lze prohospodařit tisíce! Nevěříte?

Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze?
Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze?

Nejprůkaznějším příkladem je bezesporu splachování. Pokud u vás doma ještě pořád slouží klozet z dávných dob, vězte, že splachujete 12, možná výjimečně 9 litry vody při každém použití. A víte, jaké jsou současné normy a trendy?„Všechny klozety z moderní produkce naší firmy fungují na dvojí splachování, na 3 a 6 litrů oplachové vody. Je to dáno významným posunem ve vývoji vypouštěcích ventilů. Z obyčejných „otevíračů“ splachování se proměnily v poměrně složitá zařízení, která ovlivňují množství užité vody. Je možné si vybrat mezi dvěma typy ventilů, Start stop a Dual flush,“ tolik zástupce školícího centra Laufen CZ. (Tato společnost v České republice zastřešuje značky Laufen, Roca a Jika, celosvětově je součástí světové jedničky v oblasti sanitární keramiky, španělského koncernu Roca.)

Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze?
Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze?
Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze?
Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze?

1. Podomítkový modul pro samostatně stojící klozety2. Podomítkový modul pro závěsné klozety

Vypouštěcí ventily

Vypouštěcí ventily
Vypouštěcí ventily
Vypouštěcí ventily
Vypouštěcí ventily

1. Tlačítko Start stop.2. Tlačítko Dual flush.

Rozdíl mezi oběma typy ventilů je zásadní: Start stop – jak ostatně název napovídá – řídí uživatel sám. Jednou stiskne, voda splachuje; stiskne podruhé, voda se zastaví. Jednoduché.

Využití systému Dual flush je ještě jednodušší. Na splachovací nádržce je tlačítko ventilu dvojité, stlačením menší části vypouštíme 3 litry vody, stlačením větší části 6 litrů. „U všech značek Laufen CZ používá výrobce u kombiklozetů již pouze ventily duální, u závěsných klozetů lze pro podmítkové moduly splachovacích nádrží volit mezi oběma druhy ventilů.“

Ušetříte tisíce korun ročně

Pokud se znovu pustíme do jednoduchého sčítání a odčítání, dostaneme se k zajímavým číslům. Můžeme předpokládat, že čtyřčlenná rodina spláchne minimálně dvanáctkrát denně: každý její člen jednou ráno, jednou odpoledne po návratu z práce či ze školy, jednou večer. U starého typu klozetu to představuje 144 litrů pitné vody denně, 52 560 litrů ročně. Při současné ceně vody zaplatíme za takovéhle splachování v Praze 2786 korun za jeden rok, a to jenom v případě, že nám zastaralé zařízení neprotéká. Pokud používáme klozet s moderním splachovacím ventilem Dual flush, tak je to přesně čtvrtina, 697 korun… To už je rozdíl!

Baterie

Baterie
Baterie
Baterie
Baterie

Významné úspory vody se dá dosáhnout samozřejmě i jinak, například dobrou volbou vodovodní baterie. Zatímco protékající záchod spolehlivě rozčílí každou hospodyňku, takže trvá na nápravě, o úsporné síle kartuší v bateriích, tedy o mechanismu skrývajícím se pod kohoutkem, většinou neví vůbec nic. Kartuše osazené do baterií Jika a Roca jsou vybaveny omezovačem průtoku vody. V praxi to znamená, že si uživatel sám zvolí optimální průtok a spotřebu, sám rozhoduje o svých výdajích. Vylepšit to lze pomocí perlátoru, který provzdušní proud vody, a tudíž snížený průtok uživatel absolutně nepocítí. Podobně fungují také hlavice sprch s úspornými tryskami, které ušetří až třetinu běžně spotřebovávané vody.

Více na www.jika.cz.

Autor: JIKA (text a foto)

Související k tématu