Ochrana proti plísni na zdivu a u starých staveb

Plíseň v domě na zdivu je velkým problémem, který má snadné i složitější řešení. Základním opatřením je pravidelné větrání, které snižuje vlhkost vzduchu na přijatelnou úroveň. Ale co když se v rámci ochrany proti plísni problém nedaří vyřešit? Existuje jiné řešení než složité vysekání drážek pro hydroizolaci?

Ochrana proti plísni na zdivu a u starých staveb

Ochrana proti plísni začíná u oken

Plíseň v bytě nebo domě je způsobována často zkondenzovanou vlhkostí, která vzniká především ve starších stavbách opatřených novými plastovými okny. Ty velmi dobře těsní a nedovolí průtahu vzduchu. Proto je velmi důležité pravidelné větrání, bránící vzniku místní vlhkosti, která přechází do podoby zkondenzovaných kapek vody a následně zamokří i omítky, zdivo a parapet. V těchto místech pak vzniká ideální prostředí pro vznik plísní, které se velice špatně odstraňují.

Vlhké zdivo vlivem absence hydroizolace je systémový problém
Vlhké zdivo vlivem absence hydroizolace je systémový problém

Vlhké zdivo

Navlhlé zdivo je obecně velký problém. Základem je u staré stavby provedení kvalitní hydroizolace, která nedovolí vzlínání vody do zdiva. Pokud je zdivo mokré z jiného důvodu, je zapotřebí jej důsledným způsobem vysušit tak, abyste nedali jedinou šanci plísním. Vytápění prostor radiátory na vyšší výkon a celodenní větrání je zárukou, že zdi postupně oschnou. Na první pohled vlhké zdivo poznáte podle olupující se malby a omítky a také dle nehezkých skvrn, které se zde tvoří. Někteří majitelé přistupují k vysoušení také použitím elektrických přímotopů nebo teplovzdušných ventilátorů, které jsou však pastí na vaši peněženku. Spotřebují totiž velké množství elektřiny a ve starém domě pro ně není ani přizpůsobena rozvodná síť stavby, především pak neodpovídající jističe.

Postřik proti plísni funguje, v nevětraných prostorách však jen dočasně
Postřik proti plísni funguje, v nevětraných prostorách však jen dočasně

Plísně a alergie

Plísně, které se vyskytují v domácnostech, mají zásadní vliv na zdravotní stav osob, jež jsou citlivé na plísně v jejich okolí. Spory, létající vzduchem, způsobují především alergické reakce, astmatické záchvaty a z toho vznikající velké obtíže. Pro pobyt citlivých osob v tomto prostředí se obecně doporučuje nejprve zbavit prostory všech příčin, stojících na vzniku plísní. Především se jedná o zamezení opětovného vzniku plísně v místnostech, kde alergici pobývají. To jak provedením účinné hydroizolace, tak nastavením pravidelného větrání okny.

Protiplísňový nátěr je jedním z řešení vleklých problémů
Protiplísňový nátěr je jedním z řešení vleklých problémů

Prodyšná výmalba nebo protiplísňový nátěr?

Mnozí šikovní kutilové sáhnou v rámci malby u prostor, kde byl problém se zvýšenou vlhkostí a tudíž plísní, k nátěru pomocí vápenného hydrátu. Jeho obrovskou výhodou je prodyšnost, takže nedochází k uzavření stěn pod skořápku moderní malby a zdivo může dýchat. Velmi se osvědčilo také použití odvlhčovačů zdiva, které pomáhají tento problém řešit. Určitou naději dává také speciální protiplísňová malba, kterou seženete v každé prodejně s malířskými potřebami. Jde o klasický malířský nátěr na zeď, avšak ještě opatřený přídavkem biocidu, který brání ve vzniku plísně na zdivu.

Při pravidelném větrání a dodržování prevence nebývá s plísní problém
Při pravidelném větrání a dodržování prevence nebývá s plísní problém

Plíseň na zdi a její rychlé odstranění

Největší část problémů se často odehrává na zdivu v koupelně, kde panuje vyšší teplota a vlhkost vzduchu. Plísním se obecně velmi daří tam, kde teploty dosahují hodnot 20 až 25°C. Pokud přijdete na již vzniklou plíseň za nábytkem nebo pod okny, můžete sáhnout po desinfekčním přípravku s okamžitým účinkem. Při aplikaci je však vhodné zvýšené větrání, protože přípravky na této bázi obsahují chlor a tak silně zapáchají. Citlivým osobám mohou tedy činit problémy a prevence je na místě. Po aplikaci přípravku a vyschnutí stěny zvažte, zda nesáhnout po aplikaci protiplísňové malby na zdi.

Několik rad na závěr

  • Pravidelně větrejte, tím se vzdušná vlhkost snižuje.
  • Kontrolujte, zda nedochází ke kondenzaci vlhkosti kolem oken, kde jsou přímo ideální podmínky pro vznik plísní.
  • V případě, že se již plíseň vyskytla, zasáhněte co nejdříve, aby nedocházelo k jejímu nežádoucímu šíření.
Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu