reklama

Podzimní práce na zahradě aneb co v listopadu musíme ještě stihnout?

Podzim je v plném proudu. Hrabeme listí, sekáme trávník, zaléváme dřeviny, prostě se snažíme zajistit co nejvíce prací najednou, aby zahrada byla na zimu připravená. Jaké podzimní práce v zahradě bychom rozhodně neměli opomenout? Z jakého důvodu je například nutné každoroční rytí záhonů?

i (Zdroj: Depositphotos)
Podzimní práce na zahradě aneb co v listopadu musíme ještě stihnout? (Zdroj: Depositphotos)

Podzimní péče o trávník

Z trávníku je zapotřebí odklidit veškeré spadané listí. Nejlepší je, pokud trávník rovnou posekáte, protože zelená hmota, smíchaná s nasekaným listím, představuje jeden ze základních kamenů vynikajícího kompostu. Trávník po posečení a úklidu listí ještě zbavte plstě a dalších nečistot. Nejsnáze se to provede pomocí provzdušňovače, který může být jednoúčelový nebo jako součást stavebnicového systému. Poté, co jsou všechny práce na trávníku hotovy, nezapomínejte ani na přídavek živin. Nejlepším prostředkem v boji proti mechu a slábnoucímu trávníku je prosítovaný kompost, kdy jeho rozhozením zajistíte, že zelená stébla zesílí a vytlačí všechny nežádoucí hosty. Přihnojením je trávníková plocha připravená na zimu.

Hrabání listí
i (Zdroj: Depositphotos)
Hrabání listí patří k hlavním podzimním činnostem v zahradě

Záhony pro zeleninu a letničky

V době, kdy ještě nemrzne, dále provádějte rytí uvolněných záhonů. V tuto dobu by měla být již téměř všechna zelenina již uložena na skládce, tedy kromě zimního póru nebo růžičkové kapusty. Pokud do prvních podzimních mrazíků nestihneme sklidit například celer nebo pozdní mrkev, stává se, že po namrznutí dochází ke skládkové hnilobě, která často znehodnotí celou úrodu. Je to škoda a proto je zapotřebí sklizňové práce naplánovat podle počasí tak, abyste sklidili ještě v posledních bezmrazých dnech. K vyhnojení záhonů a dalších ploch pro pěstování použijte trávu s listím, kompost nebo chlévský hnůj. Použití hnoje je zapovězeno tam, kde se chystáte pěstovat česnek, ten přímé hnojení tímto druhem živin nesnáší. Každoroční hluboké rytí je vhodné z toho důvodu, že se naruší půdní škraloup a vrstvy se navzájem promíchají. Přídavek živin navíc aktivuje drobný život v půdě.

Střídání plodin
i (Zdroj: Depositphotos)
Každoroční střídání plodin a obohacování půdy humusem je klíčem k velké úrodě

Plánování výsevů a výsadeb

Již v době prvních sklizní si začínejte plánovat rozvržení zahrádky na příští rok. Zabráníte tak jednostrannému vyčerpání půdy, i nebezpečným chorobám. Střídání plodin je zásadní cestou k dosažení každoročního vysokého výnosu. U brukvovitých dochází při každoročním pěstování na stejném místě k nebezpečí rozvoje nádorovitosti, čínské astry bývají postiženy houbovou chorobou, kterou způsobuje rod Fusarium a je známá jako vadnutí aster.

Podzimní rytí
i (Zdroj: Depositphotos)
Již na podzim, v rámci přípravy půdy, plánujte osazení celé zahrádky

Zakládání kompostů

Na podzim se hromadí různý zelený odpad ze zahrádky, spolu s listím, trávou, hlínou a dalším užitečným odpadem. Objemný odpad je potřeba rozdrtit, nejlépe zahradní sekačkou nebo mulčovačem, čímž vznikne jemná drť a množství odpadu velmi výrazně poklesne. Proházení zeleného odpadu s listím hlínou v několika vrstvách na sobě zabezpečí postupné vyzrání. Je také nutné, aby kompost měl přímý přístup k půdě pod ním. Kompost nezakrývejte ani z vrchu, aby se do něj dostala také vlhkost z dešťových srážek a sněhu v zimě.

Kompost
i (Zdroj: Depositphotos)
Kompost je zdrojem živin, čím víc vkládaný odpad nadrtíte, tím rychleji se přemění na humus

Ve skleníku

Ve skleníku nezapomínejte na desinfekci. Poté, co jsou všechny rostliny z plochy v něm odstraněny, skleník vykuřte dýmovnicí. Zryjte s větším přídavkem hnoje a všechny prosklené plochy očistěte, stačí pomocí savého hadříku, vymáchaného ve vlahé vodě. Pokud nechcete ve skleníku používat chemii k likvidaci škůdců, dobře pomáhají lepové pásy, které je v sezoně a ještě teplých podzimních dnech mohou spousty škůdců pochytat.

Skleník
i (Zdroj: Depositphotos)
Skleník, zdroj vynikající zeleniny, na podzim vydezinfikujte a zryjte

Ovocné keře

Poté, co rybíz, josta a angrešt shodí poslední listy, pusťte se do podzimní péče o ně ve snaze zajistit si co největší úrodu v příštím roce. Okopejte bezplevelný pás kolem keřů, přidejte proleželý kompost a hnůj a zlehka zapravte do půdy. Nezapomeňte na prostříhání, které keř prosvětluje a podporuje násadu úrody. Ostříhané větve potom rozsekejte drtičem nebo štěpkovačem.

Trvalková zahrádka

Většina trvalek již odkvetla. Proto je ostříhejte jen několik centimetrů nad zemí a zelené části dejte do kompostu. Místa zakryjte smrkovým chvojím, které je ochrání před mrazy v době, kdy ještě nenapadne sníh. Pokud chcete některé z nich rozdělit a přesadit je, nastává ideální doba.

Publikováno: 12. 11. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce